Dlhy rastú, ekonomika nie

Ekonomika eurozóny sa scvrkáva. Menová únia je v najdlhšej recesii vo svojej histórii. Ekonomický rast už nevidela rok a pol.

Dlhy rastú, ekonomika nie

Aj recesia po finančnej kríze bola kratšia. Aj keď ide skôr o tú istú recesiu, lebo po poslednom „oživení“ nenastalo výraznejšie zlepšenie v nezamestnanosti. V eurozóne je momentálne bez práce rekordných 19 miliónov ľudí.

Produkt Grécka neustále klesá neuveriteľný devätnásty štvrťrok za sebou a miera nezamestnanosti sa rýchlo blíži k 30 percentám.

Krajina má napriek vlaňajšiemu bankrotu štátny dlh vyšší ako na začiatku krízy - 157 percent HDP. Horší scenár by ste v roku 2010, keď im začala Európa „pomáhať“, asi vymysleli ťažko.

Ani depresia v periférnych krajinách a recesia v jadre u európskych lídrov paniku a potrebnú reflexiu zatiaľ nevyvoláva.

Namiesto vyčistenia európskeho bankového Augiášovho chlieva, radikálnej deregulácie a okresania verejných výdavkov sa na potápajúcej sa lodi s čoraz nacionalistickejšou posádkou halucinuje o nových odvážnych integračných projektoch.

Francúzsky prezident François Hollande chce vytvorenie európskej „ekonomickej vlády“, spoločné dlhopisy a odstránenie daňovej konkurencie.

Je zlým vtipom, že práve on, prezident krajiny, ktorá neschopnosťou naplniť vytýčené konsolidačné ciele spravila z fiškálneho kompaktu rovnaký zdrap papiera, akým bol Pakt stability a rastu, zo zlej ekonomickej situácie viní radikálne šetrenie v eurozóne.

Nielen jemu ušlo, že verejné výdavky eurozóny medzi rokmi 2007 a 2012 narástli nominálne, reálne a aj ako podiel na HDP. A tak kým ekonomika nerastie, štátne dlhy rastú utešene.

Preto raz, keď prestanú fungovať sľuby z európskej centrálnej banky, sa poriadne šetriť naozaj začne. No už tvrdo a bez lásky.
 

Sme, 19.5.2013

INESS is an independent, non-governmental and non-political civic association. All of our activities are financed by grants, 2% tax allocation, own activities and donations from individuals and legal entities. Thus, our operation, scope and quality of outputs, largely depends on your generosity.
Our
awards
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards