Biznis so slnečnou energiou má ďalších hriešnikov (Hospodárske noviny)

Ako povedal na margo dotácie obnoviteľných zdrojov dňa 17.5.2013 Martin Vlachynský z INESS, aj to prispieva k tomu, že koncová cena elektriny je na Slovensku na európske pomery vysoká, najmä pre firmy.

Biznis so slnečnou energiou má ďalších hriešnikov (Hospodárske noviny)

 Po tom, čo HN v pondelok upozornili na škandál so slnečnou elektrárňou na východe Slovenka, na trhu sa objavili ďalšie problémové firmy. Štát totiž pri kontrole viac ako 1 200 elektrární zistil, že v 200 prípadoch porušili zákon. A rovno im aj štátny Úrad pre reguláciu sieťových odvetví rozdával pokuty. Výrobu tejto zelenej energie pritom ľudia dotujú cez každomesačné platby za elektrinu.

„Porušenia boli administratívneho, ale aj závažného charakteru. Medzi najčastejšie závažné porušenia patrili neúplná dokumentácia a prekročený výkon oproti stavebnému povoleniu,“ konštatoval hovorca regulačného úradu Miroslav Lupták.

Odobratie z dotácie
Celkovo regulátor rozdal pokuty za 65-tisíc eur. Medzi kontrolovanými firmami, bola aj spoločnosť SPG Energy. Podľa jej projektového manažéra Petra Křiváneka však konkrétne v ich spoločnosti úradníci žiadne problémy nenašli.

Ako pritom upozorňuje generálna riaditeľka Slovenskej asociácie fotovoltického priemyslu Veronika Galeková, aj medzi fotovoltikmi sa určite môžu nájsť nepoctivci. „Ako všade inde, a preto je potrebné kontrolovať dodržiavanie pravidiel. Myslíme si však, že mnohé z pochybení sú spôsobené prílišnou a zložitou administráciou a byrokraciou.“

Dosahy len na kontrétnych
Prevádzkovatelia pritom obišli ešte celkom dobre. Podľa šéfa Inštitútu pre energetickú bezpečnosť Petra Marčana môže mať porušenie zákona za následok až odobratie rozhodnutia, cez ktoré majú firmy nárok na dotácie obnoviteľných zdrojov.

Ani v týchto prípadoch to však nemusí skončiť pokutami. Približne v stovke prípadov totiž hrozí, že firmy prídu o licenciu alebo ich začnú trestne stíhať. Regulátor ich totiž okrem pokút posunul na Generálnu prokuratúru, ktorá ich v súčasnosti posudzuje.

Až tieto rozhodnutia budú podľa Marčana zaujímavé. Napriek tomu si analytik Energy analytics Michal Hudec myslí, že na sektor obnoviteľných zdrojov ako takých nové zistenia veľké dosahy mať nebudú. „Zistené porušenia však budú mať určite za následok sankcie a uloženie opravných opatrení pre konkrétnych porušovateľov pravidiel,“ dodal.

Drahá elektrina
Dotácia obnoviteľných zdrojov pritom nie je lacná záležitosť. Platíme ju všetci, a to na svojich účtoch za elektrinu. Ako upozorňuje analytik INESS Martin Vlachynský za jednu megawatthodinu, ktorú presvietime a prekúrime, zaplatíme viac ako 12 eur, pričom pred tromi rokmi sme platili sotva 3 eurá. „Aj to prispieva k tomu, že koncová cena elektriny je na Slovensku na európske pomery vysoká, najmä pre firmy. Nečudo, že tento lukratívny biznis láka k porušovaniu dohôd,“ povedal.

Marek Poracký

Hospodárske noviny, 17.5.2013

INESS is an independent, non-governmental and non-political civic association. All of our activities are financed by grants, 2% tax allocation, own activities and donations from individuals and legal entities. Thus, our operation, scope and quality of outputs, largely depends on your generosity.
Our
awards
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards