Slovensko brzdia neschopní úradníci, ktorí sa menia s každou vládou (Aktualne.sk)

Ministerstvo pôdohospodárstva je ideálny príklad, koľko výskumných ústavov potravinárskych, veterinárskych tam robí, dochádza k duplicitnej činnosti alebo k činnosti, ktoré sú prospechom len pre súkromný sektor, komentoval plytvanie vo verejnej správe dňa 15.5.2013 pre Aktualne.sk Radovan Ďurana z INESS.

Slovensko brzdia neschopní úradníci, ktorí sa menia s každou vládou (Aktualne.sk)

Slovensko brzdia neschopní úradníci dosadení politickými stranami, ktoré sa v tej chvíli dostanú k moci. Keď sa vláda vymení, úradníci zbalia kufre a nahradia ich nové tváre. Bez skúseností a potrebnej kvalifikácie. Ak by malo Slovensko profesionalizovanú štátnu správu, mohol štát fungovať omnoho efektívnejšie. 

Súkromné firmy dbajú na to, aby ich podnik napredoval, najímajú schopných ľudí, ktorí ich biznis posúvajú vpred. V štátnej správe sa uplatnia aj menej schopní pracovníci. „Výkon štátneho úradníka je v porovnaní so súkromným sektorom úplne iný,“ načrtáva Ivan Lužica z firmy Deloitte.
Problémoví úradníci

Na vine sú politici. Keď sa dostanú k moci, snažia sa na úrady dosadiť „svojich“ ľudí, zhodli sa odborníci, ktorí sa zišli na konferencii Asociácie zamestnávateľských zväzov a združení, ktorá sa venovala zníženiu administratívnej záťaže pre podnikateľov.
 „Je verejným tajomstvom, že sa konajú viac-menej formálne výberové konania a je to sprevádzané tým, že pred voľbami sa štátni úradníci začnú triasť. Keď po voľbách  zostanú vo funkcii, tak si vydýchnu, keď nie, tak nastáva sťahovanie národov. Výmena úradníkov prináša so sebou ten efekt, že štát pomerne dlhé obdobie nerobí to, čo má robiť,“ upozorňuje Lužica.

Súhlasí s ním aj expert Asociácie zamestnávateľských zväzov a združení Ľubomír Plai, podľa ktorého sa vlády správajú spôsobom „korisť patrí víťazovi“. Tým, že sa vyberajú úradníci po politickej linke, sa podľa neho stáva, že štát nedokáže presadiť do praxe zákony, ktoré prijíma. „Všetko je poznačené tým, že nemá kto vykonávať zákony, zabezpečiť, aby vláda mohla efektívne vládnuť. Vláda naseká programy, projekty, ktoré zostanú nezrealizované,“ hovorí Plai.

Keby pracovali v štátnej správe schopnejší ľudia, stačilo by ich podľa odborníkov menej. „Keď máme nekvalitných ľudí, potrebujeme ich veľa,“ pripomína Milan Šikula z Ekonomického ústavu Slovenskej akadémie vied.
Priveľa zbytočných úradov

Efektívnejšie by štát fungoval aj vtedy, keby sa zbavil inštitúcií, ktoré vykonávajú zbytočnú prácu. „Ministerstvá majú stovky agentúr. Je tu obrovský priestor na konsolidáciu,“ kritizuje Lužica.

Podľa analytika INESS Radovana Ďuranu vykonáva verejná správa množstvo činností, ktoré občania nepotrebujú. „Ministerstvo pôdohospodárstva je ideálny príklad, koľko výskumných ústavov potravinárskych, veterinárskych tam robí, dochádza k duplicitnej činnosti alebo k činnosti, ktoré sú prospechom len pre súkromný sektor,“ hovorí analytik.

Riešením je podľa neho spraviť audit činností verejnej správy. „Dostali by sme sa k tomu, že verejná správa má dosť zdrojov na to, aby mohla odstraňovať byrokratické prekážky,“ dodal Ďurana.

Stanislava Luppová

Aktualne.sk, 15.5.2013

INESS is an independent, non-governmental and non-political civic association. All of our activities are financed by grants, 2% tax allocation, own activities and donations from individuals and legal entities. Thus, our operation, scope and quality of outputs, largely depends on your generosity.
Our
awards
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards