Blamáž: Z rozhľadní za desaťtisíce eur nikam nedovidíte! (Život)

Martin Vlachynský z INESS hodnoti v rozhovore pre týždenník Život dňa 13.5.2013 systém poskytovania eurofondov.

Blamáž: Z rozhľadní za desaťtisíce eur nikam nedovidíte! (Život)

Ako sa podľa vás využívajú eurofondy? Zmysluplne?

Využitie zdrojov najlepšie testuje zákazník. Ak postavíte motorest pri frekventovanej ceste, odmenia vás návštevnosťou a vysokým obratom. Ak ho postavíte na poľnej ceste na lazoch, onedlho skrachujete. No pri eurofondoch nanešťastie do značnej miery tento prirodzený kontrolný mechanizmus vypadáva a väčšmi rozhodujú dohadovacie schopnosti zodpovednej osoby a byrokratická správnosť projektu než ekonomická výhodnosť. Odhliadnuc od vyslovene podvodných projektov (ich objem v EÚ komisia odhaduje na 400 miliónov ročne, niektoré analýzy až na 5 miliárd), značná časť projektov financovaných z eurofondov by mala veľké ťažkosti obhájiť svoj zmysel.

Myslíte si, že napríklad dediny rozmýšľajú nad projektmi, aby z eurofondov mohli niečo urobiť? Alebo skôr agentúry zaoberajúce sa projektmi ponúkajú dedinám nápady?

Nedá sa paušalizovať, obce sú do určitej miery zväzované zameraním programov, z ktorých čerpajú. Námestíčko s novou zámkovou dlažbou a lavičkami poteší oko. Na druhej strane, ak sú v tej obci 25% nezamestnanosť, cesty v havarijnom stave a vysoký dlh, tak to nie sú najlepšie investované peniaze.

Je vôbec systém eurofondov efektívny?

Eurofondy existujú najmä s cieľom znižovať ekonomické rozdiely medzi regiónmi v EÚ. V poslednom čase začína byť jasné, že tento cieľ sa nedarí splniť, skôr naopak – rozdiely často narastajú. Aj naši politici bez ohľadu na príslušnosť radi prezentujú, koľko Slovensko dostane z EÚ peňazí. Treba si uvedomiť, že to nie sú peniaze zadarmo. Predstavte si, že máte 50 eur, pošlete ich do Bruselu a oni vám nazad pošlú balík, v ktorom sú košeľa vo veľkosti XXXL, CD mongolskej ľudovej hudby, 4 kilá prášku do pečiva a poukaz do psieho kaderníctva v celkovej hodnote 100 eur. Vy teda máte veci za 100 eur, ale je možné, že tých pôvodných 50 eur by ste vedeli upotrebiť oveľa lepšie.

Je v poriadku v rámci operačného programu cezhraničnej spolupráce stavať pri hraniciach rozhľadne?

Podobné aktivity by mali vychádzať z lokálnych iniciatív, napríklad miestneho turistického klubu, obcí a miestnych podnikateľov. Verím, že na miestach, kde je o to skutočný záujem, by dokázali vybudovať rozhľadne svojpomocne a za zlomok nákladov.

Obce veria, že rozhľadne prispejú k rozvoju turizmu.

Rozhľadňa sama sotva niekoho pritiahne, pokiaľ to nie je Eiffelova veža. Podobne infraštruktúrne prvky by mali byť len čerešničkami na torte turistických aktivít a lákadiel, ktorými mikroregión turistov pritiahne. Bohužiaľ, často jediným miestom v obciach, kde turisti môžu v nedeľu popoludní minúť peniaze, je miestne pohostinstvo.

Richard Filipko

Život, 19/2013

Celý článok nájdete tu.

INESS is an independent, non-governmental and non-political civic association. All of our activities are financed by grants, 2% tax allocation, own activities and donations from individuals and legal entities. Thus, our operation, scope and quality of outputs, largely depends on your generosity.
Our
awards
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards