Operácia srdca za 800 dolárov

Z ekonomického hľadiska nie je dôvod, aby cena medicínskych zákrokov neklesala, tak ako v prípade produkcie iných statkov. Zdokonaľovanie procesov, zlacňovanie materiálu, výnosy z rozsahu a rastúca konkurencia zaškoleného personálu by podobne, ako v prípade fast-foodov alebo nízkonákladových aerolínií, malo stláčať cenu dole.

Operácia srdca za 800 dolárov

V neregulovaných oblastiach medicíny ako kozmetická chirurgia takýto vývoj môžeme sledovať. Laserová korekcia dioptrii sa dá zakúpiť za pár stoviek eur. Náklady na väčšinu zdravotných výkonov vo vyspelých štátoch rastú do závratných výšok. Dôvodov je množstvo, od udržiavania monopolu na certifikovanie lekárov, až po systém zdravotnej dane (u nás nelogicky nazývanej poistenie) a schémy obstarávania zdravotníckeho materiálu.

Výsledkom je nedostupnosť drahých lekárskych výkonov, nielen pre chudobných ľudí, ale aj pre strednú vrstvu, keďže možnosť zaplatiť desiatky tisíc eur za operáciu či liečenie je mimo finančných možností väčšiny z nás. Sme odkázaní na dlhé čakacie doby a minimálny výber – kvalita lekára či medicínskeho zariadenia je výsledkom kolesa šťasteny a nie výberu zákazníka, ktorým pacient minimálne v našich pomeroch ani nie je.

Trh dokáže zázraky aj v prípade ekonomickej racionalizácie medicínskych zákrokov. Dôkazom toho je Devi Shetty, jeden z najlepších indických kardiochirurgov. Okrem medicíny má značný talent aj ako podnikateľ. Založil sieť kliník Narayana Hrudayalaya (vo voľnom preklade „Chrám srdca“), kde sa poskytujú chirurgické zákroky za bezkonkurenčnú cenu. V prvej z pobočiek v meste Bangalore sú schopní vykonať otvorenú operáciu srdca za trhovú cenu 1800 dolárov. Väčšine pacientov účtujú o niečo viac, čo následne umožňuje poskytovať operácie najchudobnejším úplne zdarma. Priemerná marža je pritom vyššia ako v v priemerných amerických klinikách. Dr. Shetty vytvoril aj poistnú schému s poplatkom 11 centov mesačne.

Klinike sa takéto nízke ceny podarilo dosiahnuť dôslednou racionalizáciou. Budovy sú prefabrikované, jednoposchodové, čím odpadlo značné množstvo nákladov. Klimatizácia je len v operačných sálach a na jednotkách intenzívnej starostlivosti. Podarilo sa ju vybudovať za 10 mesiacov s nákladom 7,4 milióna dolárov. Cena chirurgických kliník s podobným typom zákrokov sa na západe pohybuje v rádoch stoviek miliónov. Podobne sa podarilo zjednodušiť aj procesy. Napríklad s ošetrovaním pacientov (vrátane preväzovania) pomáhajú zaškolení príbuzní, pokiaľ je to možné. Aj vďaka tomu klinika robí takmer 100 operácii denne so 40 chirurgmi. Aj vďaka intenzite práce patria chirurgovia k svetovým špecialistom. Len sám dr. Shetty vykonal viac ako 15 000 operácii srdca. Aj vďaka tomu je štatistika úspešnosti plne porovnateľná s americkými nemocnicami.

Plánom doktora Shettyho je rozšíriť sieť kliník a stlačiť cenu operácii až na 800 dolárov. Popri tom otvoril kliniku pre onkologických pacientov, oftalmológiu a traumacentrum. Miliónom chudobných Indov sa tak otvára prístup ku profesionálnej zdravotnej starostlivosti, o akej dosiaľ nemohli ani snívať. No nielen im – jeho úspechy ďalej podporia zdravotnícky turizmus, ktorým je už dnes Ázia známa a ktorý poskytuje služby pacientom zo západu, ktoré si doma často nemôžu dovoliť.
 

INESS is an independent, non-governmental and non-political civic association. All of our activities are financed by grants, 2% tax allocation, own activities and donations from individuals and legal entities. Thus, our operation, scope and quality of outputs, largely depends on your generosity.
Our
awards
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards