Úradníci pýtajú vyššie platy od júla (Hospodárske noviny)

Tento rok je na tovary a služby vyhradených 2,2 miliardy eur, minulý rok to bolo 1,3 miliardy, takže ten vankúš tam je. Ale či vláda úradníkom pridá, to je čisto politická otázka, hodnotil pre Hospodárske noviny dňa 10.5.2013 Radovan Ďurana z INESS.

Úradníci pýtajú vyššie platy od júla (Hospodárske noviny)

Začínajú sa rokovania medzi vládou a odbormi. Tie žiadajú desaťpercentný rast miezd.
Zamestnanci, ktorým vláda Roberta Fica minulý rok odmietla zvýšiť platy, sa na jar opäť prebúdzajú. Po učiteľoch sa ozývajú aj úradníci, ktorí od júla tohto roka žiadajú desaťpercentné zvýšenie. „Minulý týždeň som poslal listy, rokovania by sa mali začať v treťom alebo vo štvrtom májovom týždni,“ povedal včera pre HN hlavný odborársky vyjednávač Anton Szalay. Na zvýšenie platov 350-tisíc zamestnancov v štátnej a vo verejnej sfére je podľa neho najvyšší čas, keďže tie sa naposledy valorizovali v roku 2010, aj to len o jedno percento. Desaťpercentné zvýšenie má preto pokryť len zvýšené životné náklady.

Štát ide rokovať
Ministerstvo financií Petra Kažimíra nám potvrdilo, že s odborármi si sadne za rokovací stôl. Predtým nechcelo povedať, či je požiadavka úradníkov oprávnená.

„Ministerstvo financií nemá vo zvyku posielať odkazy cez médiá pred samotnými rokovaniami,“ napísali z tlačového odboru ministerstva. Ministerstvo práce odkázalo, že teraz je predčasné sa vyjadrovať, no podstatné bude, či ministerstvo financií nájde voľné zdroje. Názor na zvyšovanie platov nepovedal ani Úrad vlády.

Ak vláda opäť odmietne platy zvýšiť, úradníci budú podľa Szalaya pripravení aj na nátlakové akcie. „Ak sa nič neudeje, určite budú ľudia pred Úradom vlády,“ varuje Szalay kabinet Roberta Fica.

Vláda zatiaľ protestom odoláva
Odborári protestovali už minulý rok, no vláda vtedy odolala. „Nie sú peniaze, nevieme zvýšiť plat,“ argumentoval vtedy štátny tajomník ministerstva práce Branislav Ondruš. Podľa schváleného rozpočtu sa pritom nepočíta s rastom platov v štátnej správe ani v nasledujúcich rokoch. „Je to neprijateľné, štát by sa mal postarať, aby sa týmto ľuďom neznižovala životná úroveň,“ vraví Szalay, podľa ktorého sa zamestnanci v zariadeniach sociálnych služieb dostávajú na hranicu chudoby.

Priemerná mzda v zariadeniach sociálnych služieb podľa Szalaya dosahuje 580 eur. Štatistický úrad uvádza ako priemernú mzdu vo verejnej správe za minulý rok 998 eur, no v tom sú zarátané aj platy profesionálnych vojakov, ktoré sú výrazne vyššie. Inštitút INESS vyčíslil priemerný plat vo verejnej správe na 798 eur.

Peniaze sú
Analytik Radovan Ďurana z inštitútu INESS by pred zvýšením platov uprednostnil pokračovanie konsolidácie verejných financií. Náklady na vyššie mzdy odhadol na 200 miliónov eur, ktoré by sa podľa neho v tohtoročnom rozpočte dali nájsť. „Tento rok je na tovary a služby vyhradených 2,2 miliardy eur, minulý rok to bolo 1,3 miliardy, takže ten vankúš tam je. Ale či vláda úradníkom pridá, to je čisto politická otázka,“ povedal HN Ďurana.

Prezident Inštitútu pre verejné otázky Grigorij Mesežnikov nepredpokladá, že nespokojnosť úradníkov by vážnejšie ohrozila popularitu vládnej strany. „Už sa konali rezortné akcie odborárov a preferenciami Smeru-SD to nepohlo, a to spoločnosť oceňuje prácu učiteľov oveľa viac, ako úradníkov,“ zhodnotil pre HN.

Peter Tkačenko

Hospodárske noviny, 10.5.2013

INESS is an independent, non-governmental and non-political civic association. All of our activities are financed by grants, 2% tax allocation, own activities and donations from individuals and legal entities. Thus, our operation, scope and quality of outputs, largely depends on your generosity.
Our
awards
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards