Prianie otcom prognózy rastu

EK zverejnila jarnú prognózu vývoja slovenskej ekonomiky a verejných financií na najbližšie obdobie. Dozvedeli sme sa z nej, ako to povedať, málo.

Prianie otcom prognózy rastu

Akurát sa opäť potvrdila naša hypotéza, že v nevedomí veštcov ekonomického vývoja (oficiálne prognostikov) vládne archetyp 3%-4% reálneho rastu. Aj na rok 2014 nám EK predpovedá rast 3%. Prečo práve 3%? To je možno otázka skôr  pre Freuda. Ponúkame však hypotetické vysvetlenie – úzus uznávaných ekonómov znie, že na Slovensku dochádza k rastu počtu pracovných miest pri viac ako 3% raste.

Pozastavme sa ešte pri samotnom raste HDP (čo neznamená, že túto virtuálnu veličinu považujeme za vševysvetľujúcu). Komisia žiadne dôvody tohto rastu neuvádza. V správe sa akurát dočítame (podobne ako v návrhu rozpočtu VS z pera MinFin), že v druhej polovici bude ekonomika rásť vďaka oživeniu. A prvé známky tohto oživenia je možné dohľadať v mesačných indikátoroch nových objednávok .

Nuž, rekordná miera nezamestnanosti v EÚ a eurozóne, ktorá má rásť aj v roku 2013, by hovorila skôr v prospech iného scenára. Vyhliadky rastu v únii sú skôr zbožným prianím, starý stroj stagnuje napriek rekordne lacným peniazom a energiám. Zdá sa, že systémová chyba odstránená nebola (nech je to v bankovníctve, na trhu práce, alebo balvan regulácie). Ani slovenské domácnosti sa prorastovo nesprávajú, a naďalej optimalizujú výdavky (domáci dopyt stagnuje).

Oživenie rastu v roku 2014 tak treba považovať skôr za optimistický ako realistický scenár.
A s týmto predpokladom by bolo vhodné zostavovať aj rozpočet na budúci rok. Nižší rast nominálneho HDP totiž zníži veľkosť deficitu, s ktorým môže hospodáriť vláda. Zároveň bude znamenať aj nižšie príjmy z daní a odvodov. Ak by aj vláda vychádzala z optimistického scenára, povinnou prílohou by mal byť scenár nulového rastu – s návrhom konkrétnych úsporných opatrení.

Bez nich sa totiž ľahko môže stať, že verejný dlh (ak nedôjde k manipulácii so zákonom), prekročí hranicu 57%, čo bude mať za následok povinnosť predložiť vyrovnaný rozpočet na rok 2016. A to bude iné kafe.
 

INESS is an independent, non-governmental and non-political civic association. All of our activities are financed by grants, 2% tax allocation, own activities and donations from individuals and legal entities. Thus, our operation, scope and quality of outputs, largely depends on your generosity.
Our
awards
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards