Malá vláda verzus korupcia

Korupcia! Slovo, ktoré podkopáva základy činnosti vlády. Spolu s „kauzou Cahuzac“ (nedávna kauza francúzskeho ministra pre rozpočet, ktorý sa podvodmi vyhýbal plateniu daní) je poznačená pochybnosťami a nedôverou celá verejná moc. Jasným a všadeprítomným nebezpečenstvom je nárast nekontrolovateľného populizmu snažiaceho sa zosadiť skorumpovanú vládu. Ale to by nikam neviedlo. Skutočné riešenie zaručujúce slobodu spočíva v zriadení malej vlády a v zavedení princípu subsidiarity, zdôrazňuje vo svojom článku profesor Jacques Garello, prezident Asociácie pre ekonomickú slobodu a sociálny pokrok (ALEPS) a člen predstavenstva Inštitútu hospodárskych a rozpočtových analýz (IREF).

Malá vláda verzus korupcia

Samozrejme, „prípad Cahuzac“ neobnoví  francúzskym politikom ich niekdajší imidž. Drvivá väčšina Francúzov sa už so svojimi poslancami a vládcami  naľavo alebo napravo názorovo rozišla.

Predsa len, prepadne krajina populizmu a podporí tých, ktorí surfujú na vlnách rozhorčenia, nezáujmu,  či dokonca rebélie? Populizmus je v skutočnosti nesprávnou odpoveďou na túto ozajstnú  pliagu, s ktorou treba bojovať. Ale  ako?

Korupcia je skutočnou  pliagou . Je stará ako svet a má starého spojenca - tajomstvo. Udržať tajomstvo je dnes ťažšie ako kedykoľvek predtým. Kasty, sekty, bratstvá a ostatné skryté skupiny toto privilégium stále majú, hoci nemôže byť zachované úplne. Preto je korupcia široká ako svet samotný a zamoruje všetky krajiny. Mimovládna organizácia Transparency International každoročne uverejňuje index korupcie pre 174 krajín. S najlepšou vizitkou obstáli škandinávske krajiny a Austrália. Francúzsko sa nachádza v prvej dvadsiatke, neďaleko od Spojených štátov a Veľkej Británie, ďaleko od európskych krajín ako Rusko či  Taliansko (a to ani nespomínam Ukrajinu, Srbsko a Bielorusko).

Čo je skutočným zdrojom korupcie? Rada Európy korupciu definuje ako „využívanie a zneužívanie verejnej moci na súkromné účely“. Táto definícia neprávom vylučuje typ korupcie, ktorý by sa dal považovať za „súkromný“, keďže úplatky a dary môžu byť dávané aj v biznis  sfére na úkor firiem a záujmov zákazníkov. Napriek tomu, najčastejšie sa prípady korupcie spájajú s verejnou mocou na všetkých úrovniach a na všetky možné účely. A je jasné, že čím viac politických inštitúcií a úradov zasahuje do chodu spoločnosti, tým viac ku korupcii dochádza.

Vysvetlenie je jednoduché: v kontrolovanej ekonomike nemôžu jednotlivci a firmy kvôli záväzkom voči vládcom a byrokracii existovať inak. Regulácie cien a kvóty vedú k vzniku čiernych trhov. Postupy a iniciatíva sú blokované prílišnou reguláciou (vo Francúzsku existuje 400 000 regulácií). Dlhé čakanie môže byť skrátené zaklopaním na tie správne dvere alebo vykonaním tej správnej veci. Pri zháňaní stavebného povolenia, sociálneho bývania alebo obstarávacej zmluvy sú úplatky alebo protislužby veľmi nápomocné. Keď sú daňovníci a poistenci okradnutí o peniaze, ktoré poctivo zarobili, snažia sa ich dostať späť podvodom, keďže väčšina z nich nemá po ruke odvodový alebo daňový raj. Z toho vyplýva, že korupcia je výsledkom moci. Ako povedal britský filozof a historik Lord Acton, „moc korumpuje a absolútna moc korumpuje absolútne“.

Niet pochýb, že korupcia je spoločenská a ekonomická pliaga . Je to ekonomická pliaga : Transparency International odhaduje, že cena korupcie sa rovná  hodnote 3% medzinárodného obchodu. Toto číslo však nezahŕňa nedostatkovosť a plytvanie spôsobené dezinformáciou a nenáležitým využívaním tovarov. Peniaze nesmerujú tam, kam by mali podľa slobodnej vôle  spotrebiteľov a výrobcov. Pre ekonomické zlyhania diktatúr a plánovaných ekonomík tu nie je iné vysvetlenie. Ale predovšetkým, zo spoločenského hľadiska je zdroj bohatstva poškvrnený korupciou a vznikajú pochybnosti. Bohatstvo sa stáva podozrivým, keďže nikto nevie, či pochádza z firiem, práce, úspor a zásluh, alebo je, naopak, výsledkom sprenevery, nečestnosti, privilégií, atď. Nikomu sa nedá veriť. Vynára sa závisť a udavačstvo. Spoločnosť už nie je „spoločnosťou dôvery“, ktorá podporuje individuálny pokrok a sociálnu harmóniu: stáva sa spoločnosťou nedôvery, spoločnosťou klientov, spoločnosťou moci. Potom začne rozkvitať populizmus: keďže moc korumpuje, musí padnúť . Ale je toto riešenie, tá správna reakcia voči olúpeným, opovrhovaným a rozhorčeným  ľuďom?

Keď už je raz moc povalená, uspeje ďalšia, ktorá môže byť revolučná, republikánska, alebo demokratická, ale o nič menej to nebude moc, ktorá by tiež mohla zísť z cesty tak, ako tá predchádzajúca. Dejiny túto osudnú spojitosť potvrdzujú. Francúzsky revolucionár Robespierre bol popravený gilotínou, zatiaľ čo Sieyès, Fouché alebo Talleyrand žili pokojne počas revolúcie aj počas cisárstva. Juhoamerické diktatúry kolabovali a kolabujú kvôli korupčným praktikám. Arabská jar viedla k bolestivej dobe.

Štátny prevrat alebo mocenská zmena, hoci demokratická, nie je riešením. Skutočným riešením je obmedzenie moci. Najlepšou protikorupčnou zbraňou  je zrušenie  práv vlády, ktorých sa  príliš zmocnila a zredukovanie politickej moci podľa princípu subsidiarity: ochrana slobody a bezpečnosti ľudí a vlastníctva . To je jediná možná cesta. Nanešťastie, momentálne sa politici časti svojej moci vzdať nechcú a každý druhý Francúz je na strane týchto zlodejov . Je na čase obnoviť zodpovednosť a morálku, dve cnosti prislúchajúce slobode. Bez nich sa neudeje žiadna významné zmena moci.

Emeritný profesor Jacques Garello
Prezident Asociácie pre ekonomickú slobodu a sociálny progres (ALEPS) a člen predstavenstva Inštitútu hospodárskych a rozpočtových analýz (IREF).

Článok bol publikovaný 5.4.2013 na stránke Institue for Research in Economic and Fiscal Issues.

Pre INESS preložil Tomáš Herda.
 

INESS is an independent, non-governmental and non-political civic association. All of our activities are financed by grants, 2% tax allocation, own activities and donations from individuals and legal entities. Thus, our operation, scope and quality of outputs, largely depends on your generosity.
Our
awards
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards