Zistenie HN: Rodičia v práci dostanú menej (Hospodárske noviny)

Dávky sú poskytované bez ohľadu na príjmovú a majetkovú situáciu rodín, vysvetľoval pre Hospodárske noviny plytvanie pri prideľovaní dávok dňa 6.5.2013 Radovan Ďurana z INESS.

Zistenie HN: Rodičia v práci dostanú menej (Hospodárske noviny)

Rezort práce pod vedením Richtera chce obmedziť príspevok na starostlivosť o dieťa.
Budeme šetriť na pomoci pre pracujúcich rodičov. S takýmto scenárom podľa zistení HN pracuje rezort práce v rámci zmien v sociálnych dávkach. Vo svojich najnovších návrhoch totiž počíta s obmedzením príspevku na starostlivosť o dieťa. Ten poberajú rodičia s deťmi do troch rokov, ktorí sa počas rodičovskej dovolenky rozhodli pracovať.

V súčasnosti im štát pomáha pri nákladoch na jasle či opatrovateľku 230 eurami mesačne, po novom by mali dostávať menej. A to buď všetky rodiny plošne alebo len časť z nich – na základe výšky príjmu. „O možných zmenách v sociálnych dávkach sa momentálne stále rokuje s ministerstvom financií,“ povedal hovorca rezortu práce Michal Stuška.
Faktom je, že v súčasnosti takúto pomoc čerpá priemerne 1 800 rodičov, ktorí zo štátnej kasy dostávajú necelé dva milióny eur ročne. Ako pritom upozorňuje Soňa Holiková z Únie materských centier, škrty v pomoci pre rodiny s malými deťmi nie je príjemný krok od ľavicovej vlády. „Pre mnohých je to ekonomická injekcia do ďalšej výplaty.“

Pri plošnom prideľovaní dávok však dochádza k veľkému plytvaniu – odkazujú na druhej strane odborníci. „Dávky sú totiž poskytované bez ohľadu na príjmovú a majetkovú situáciu rodín,“ vysvetlil analytik inštitútu INESS Radovan Ďurana. Podľa nedávnych prepočtov inštitútu štát môže práve pri adresnejších dávkach pre rodiny ročne ušetriť približne 300 miliónov eur.

Príspevok na opatrovateľku či jasle však na rozdiel od iných príspevkov zaťažuje štátnu kasu výrazne menej, keďže až 85 percent je hradených z eurofondov. „Je to jeden z tých lepších príspevkov na starostlivosť o dieťa,“ hovorí odborníčka na sociálne veci Ľubica Navrátilová. Ak už chce vláda striehnuť na výdavky, mala by si na mušku zobrať iné dávky. Problém vidí aj v samotnom pohľade na rodinnú politiku. Vláda totiž podľa nej týmto rozhodnutím rozhodne nepodporuje pôrodnosť, čo by v budúcnosti mohlo vážne ohroziť napríklad aj vyplácanie dôchodkov zo Sociálnej poisťovne.

Kto príde o dávku?
Starosti odborníkom robí aj hranica, od ktorej sa škrty dotknú rodín. Podľa informácií viacerých médií rezort financií uvažuje, že dávky obmedzí len rodinám, ktorých príjem je viac ako 2 500 eur.

Podľa Navrátilovej to však nie je možné, keďže v súčasnosti nevieme zistiť, aký príjem v skutočnosti rodina má. V Sobotných dialógoch na RTVS to pripustil aj štátny tajomník rezortu práce Jozef Burian (Smer-SD). „Nemáme na to informačný systém, budeme to musieť robiť na báze čestných vyhlásení,“ povedal. Dodal, že exaktné testovanie príjmov by mohlo byť realitou do dvoch až troch rokov, keď sa rozbehne systém UNITAS.

Pravdivosť čestných vyhlásení sa však potom bude dať overiť aj spätne a ak v nich poberateľ dávok bude podvádzať, príde sankcia. Zisťovanie príjmu rodiny len na základe čestných vyhlásení sa však zase nepozdáva ministerstvu financií.
Ak by došlo k zoškrtaniu dávok pre tretinu poberateľov s najvyšším príjmom, úspory by podľa Ďuranu presiahli 250 miliónov eur. Exministrovi práce Jozefovi Mihálovi (SaS) sa však iniciatíva nepozdáva. Podľa neho ľudia s vyšším príjmom boli už konsolidáciou zasiahnutí dostatočne.

Soňa Holiková z Únie materských centier sa zase obáva, že vláda nakoniec zasiahne strednú vrstvu. Takéto rodiny by to podľa nej poznačilo veľmi výrazne. „Škôlka nie je zadarmo a takéto rodiny majú často aj hypotéky.“

Škrtať chcú viaceré
Rezort financií podľa informácií HN pracuje s návrhom škrtov viacerých sociálnych dávok.

Okrem spomínaného príspevku na zaplatenie jaslí či opatrovateľky by znižovanie malo zasiahnuť aj prídavky na deti. Úprava by sa však mala týkať len nadštandardne zarábajúcich ľudí. Pri určovaní bude dôležitý najmä počet členov rodiny.

Rozhodnutie vlády šetriť na dávkach schvaľujú aj analytici. „Takýto prístup považujem za omnoho lepšiu alternatívu k majetkovým daniam, či daniam z luxusu,“ hovorí analytik Nadácie F. A. Hayeka Tomáš Púchly. Dodáva, že keď už sa vláda rozhodla pre škrty, mohla by sa zamerať aj na celkové zjednodušenie a sprehľadnenie systému. 

Michaela Kušnírová

Hospodárske noviny, 6.5.2013

INESS is an independent, non-governmental and non-political civic association. All of our activities are financed by grants, 2% tax allocation, own activities and donations from individuals and legal entities. Thus, our operation, scope and quality of outputs, largely depends on your generosity.
Our
awards
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards