Vážnemu chce pri eurofondoch radiť veľká štvorka (Hospodárske noviny)

Ako povedal dňa 23.4.2013 pre Hospodárske noviny Richard Ďurana z INESS, každá krajina, ktorá eurofondy implementuje, má poradenské spoločnosti.

Vážnemu chce pri eurofondoch radiť veľká štvorka (Hospodárske noviny)

Ponuky do súťaže za 22,7 milióna eur mali dať Deloitte, KPMG, PwC a Ernst&Young.

Pomôcť štátu pri čerpaní miliárd eur z európskych peňazí chcú najväčšie poradenské spoločnosti na Slovensku. Podľa informácií HN sa totiž práve firmy z takzvanej veľkej štvorky uchádzajú o úspech v tendri, ktorý koncom januára vypísal Úrad vlády. Nový radca, ktorý z neho vzíde, bude vicepremiérovi pre investície Ľubomírovi Vážnemu (Smer-SD) pomáhať pri projektoch, ktoré prepláca nielen Európska únia, ale aj Nóri a Švajčiari. Úrad vlády zistenia HN nekomentoval, keďže zverejnením firiem by porušil zákon. S víťazom Vážny plánuje uzavrieť štvorročnú rámcovú zmluvu v hodnote necelých 23 miliónov eur.

KPMG v konzorciu
Napríklad spoločnosť Deloitte však svoj záujem potvrdila. „Naša spoločnosť sa o túto zákazku uchádza. Je to jedna z našich kľúčových aktivít,“ potvrdil informácie partner tejto poradenskej spoločnosti Ivan Lužica.

Okrem nej sa o súťaž majú uchádzať aj ďalší – poradenské spoločnosti Ernst&Young, PricewaterhouseCooper, ako aj KPMG. Kým prvé dve firmy svoju potenciálnu účasť nekomentovali, KPMG sa k nej oficiálne priznalo. A práve aj táto firma pritom v minulosti podmienky, ktoré úrad vlády vypísal v minulosti, kritizovala. Zdali sa jej totiž neprimerane prísne. „Ponuku do súťaže sme podali v konzorciu,“ povedal managing partner KPMG Ľuboš Vančo. S kým však do súťaže idú, Vančo nespresnil.

Rozdielne názory
Na otázku, či je vôbec takéto poradenstvo potrebné, pritom odborníci nemajú jednoznačný názor. Kým odborník na eurofondy Ján Rudolf s postupom štátu nesúhlasí, tak riaditeľ Inštitútu INESS Richard Ďurana hovorí, že takýto kontrolný mechanizmus je potrebné robiť. Podľa neho to od nás vyžaduje Európska komisia.
Okrem toho môže poradca podľa konateľa spoločnosti Premier Consulting Miroslava Lopatu pomôcť aj s tým, aby sa peniaze čerpali dostatočne efektívne a kvalitne. „Každá krajina, ktorá eurofondy implementuje, má poradenské spoločnosti,“ vraví.

Na druhej strane však poukázal na podmienky súťaže na poradcu, ktoré podľa neho boli príliš tvrdé. Napríklad konkrétne jeho firma, ktorá sa eurofondom venuje, by ich nedokázala splniť, ani ak by sa spojila s niekým iným do konzorcia.

Okrem toho štát žiadal podľa šéfa divízie eurokonzultingu spoločnosti Centire Tamása Szökeho aj také služby, ktoré v praxi nemôžu firmy splniť. Podľa neho víťaz súťaže nestihne Vážnemu radiť napríklad pri príprave projektu Partnerskej dohody, teda dohody medzi nami a Bruselom, ako budeme ďalej nakladať s európskymi peniazmi. Jej návrh totiž musí Slovensko Bruselu odovzdať do konca júna a tender ešte stále prebieha.

Orientovať sa na menšie projekty
Do akej miery pomôže poradca odstrániť ďalší problém Slovenska, a to rýchlejšie čerpanie eurofondov, je otázne. V praxi je totiž problém ukrytý inde. Z tohto programového obdobia Slovensko vyčerpalo zhruba 40 percent z vyše 11 miliárd eur. Podľa Lopatu za tým stojí orientácia sa na veľké projekty. Aby sme sa takejto situácii v budúcnosti vyhli, mali by sme sa orientovať na menšie projekty.

„Tie sú oveľa reálnejšie. A oveľa viac odzrkadlia zmenu v regióne ako nejaký veľký projekt,“ konštatoval Lopata.

Marek Poracký

Hospodárske noviny, 23.4.2013

INESS is an independent, non-governmental and non-political civic association. All of our activities are financed by grants, 2% tax allocation, own activities and donations from individuals and legal entities. Thus, our operation, scope and quality of outputs, largely depends on your generosity.
Our
awards
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards