Testovanie unijnej rozpočtovej disciplíny

Holandsko, považované za jedného z fiškálnych jastrabov eurozóny, sa stalo poslednou krajinou, ktorá testuje posledné nástroje Európskej únie na zavedenie rozpočtovej disciplíny (pozostávajúcej z Fiškálneho kompaktu, Six-packu, Two-packu a Európskeho semestru).
 

Testovanie unijnej rozpočtovej disciplíny

Holandská vláda súhlasila s odložením škrtov v objeme 4,3 mld. € na rok 2014 po spoločnej dohode so sociálnymi partnermi (odbory, združenia zamestnávateľov atď.), pričom počíta, že ekonomický rast udrží deficit pod stropom stanoveným Európskou úniou na budúci rok. Vláda na jeseň prehodnotí implementáciu škrtov.

Opatrenia určené na rok 2014, nateraz  odložené, boli prisľúbené len tento mesiac komisárovi pre hospodárske a monetárne záležitosti, Oli Rehnovi, za zhovievavosť týkajúcu sa holandského 3,3% rozpočtového deficitu, ktorý porušuje ciele Európskej únie. Od roku 2009 je Holandsko v konaní o nadmernom deficite a v roku 2012 kvôli nedodržiavaniu európskych rozpočtových limitov padla vláda.

Predikcie deficitu na rok 2014 sa pohybujú v rozmedzí 3,4% (Holandský úrad pre hospodársko-politické analýzy) až 3,6% (Európska komisia). Ak nenastane hospodársky rast, v ktorý holandská vláda dúfa, deficit môže byť v roku 2014 dokonca ešte väčší. Európska komisia údajne odpovie, až keď uvidí celý balíček opatrení.

Pred pár dňami holandský minister financií Jeroen Dijsselbloem prisľúbil dodržanie záväzku 3%-tného deficitu v roku 2014, takže súčasný postoj je niektorými holandskými médiami interpretovaný ako  obrat o 180° spôsobený holandským premiérom Markom Ruttem. Titulok najväčšieho holandského denníka, De Telegraf, znel: „Rutte ustupuje!“ zároveň noviny taktiež kritizujú že „dôležité reformy pracovného trhu boli oslabené a odložené na rok 2016“.

Holandská ekonomika momentálne prechádza veľkými zmenami po prasknutí bubliny v realitnom sektore, sčasti ako dôsledok zníženia štedrých vládnych opatrení na podporu kúpy domu. Minulý rok ratingová agentúra Moody´s vyjadrila pochybnosti o tom, či je Holandsko schopné udržať si 3-Áčkový rating.

A v pozadí je Geert Wilderova anti-európska strana PVV, ktorá je podľa prieskumov najpopulárnejšou politickou stranou v krajine.

Pôvodne vyšlo 12.4.2013 na Open Europe blog.

Pre INESS preložil Juraj Zamborský

INESS is an independent, non-governmental and non-political civic association. All of our activities are financed by grants, 2% tax allocation, own activities and donations from individuals and legal entities. Thus, our operation, scope and quality of outputs, largely depends on your generosity.
Our
awards
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards