Projekt novej jadrovej elektrárne nemusí byť pre Slovensko výhodný (Energoreport.sk)

Slovensko bude mať po dostavbe Mochoviec prebytok elektrickej energie a je možné, že na európskom trhu o ňu veľká bitka nebude, povedal dňa 11.4.2013 pre internetový denník energoreport.sk Martin Vlachynský z INESS.

Projekt novej jadrovej elektrárne nemusí byť pre Slovensko výhodný (Energoreport.sk)

Energetický gigant Rosatom by mohol nahradiť skupinu ČEZ pri výstavbe novej jadrovej elektrárne v Jaslovských Bohuniciach. Analytik v oblasti energetiky však varuje pred nevýhodnosťou celého projektu. „Slovensko bude mať po dostavbe Mochoviec prebytok elektrickej energie a je možné, že na európskom trhu o ňu veľká bitka nebude. Plánovaná výstavba by zďaleka nemusela byť pre krajinu tak výhodná, ako sa podáva,“ upozorňuje Martin Vlachynský z Inštitútu ekonomických a spoločenských analýz (INESS).

ČEZ sa chce venovať Temelínu

Oficiálnym dôvodom odstúpenia spoločnosti ČEZ zo spolupráce so Slovenskom je dostavba jadrovej elektrárne Temelín, na ktorú sa chce český investor zamerať. Ten vstúpil do projektu v Jaslovských Bohuniciach ešte v roku 2009 s vkladom 117 mil. eur. „V období, keď sa uzatvárala akcionárska zmluva bola situácia na energetickom trhu odlišná. Vtedy sa javil projekt z hľadiska kapacity spoločnosti ČEZ reálny. Až postupom času sa ČEZ rozhodol zamerať najmä na domáci trh,“ uviedla hovorkyňa skupiny ČEZ Barbora Půlpánová.

Podmienky Rosatomu nejasné

Správa ministerstva hospodárstva uvádza, že skupina Rosatom si určila rozsah podpory, ktorú pre Projekt od Slovenska očakáva. Podmienky sú nielen finančného, ale aj legislatívneho a hospodárskeho významu. Podľa TASR je jednou z požiadaviek dlhodobá garancia ceny elektriny.

Vlachynský však argumentuje, že štát by mal zabezpečiť iba stabilný a efektívny legislatívny rámec, aby investor nemusel čeliť náhlym zmenám politickej nálady. „Ak chce vláda zabezpečiť, aby účty za elektrinu nestúpali, nemala by sa toľko starať o to, či niekto postaví novú elektráreň, ale o skutočné dôvody rastúcich cien,“ dodáva.

Finančnú podporu a výber nového investora kritizuje aj organizácia Greenpeace. „Na výber strategického partnera by mal byť vypísaný medzinárodný tender. Považujeme za zarážajúce, že práve spoločnosť Rosatom si v tomto prípade kladie podmienky. Slovensko sa správa zúfalo a obávame sa negatívnych dopadov na ekonomiku a štátny rozpočet,“ vyhlásila Andrea Zlatňanská, koordinátorka kampaní Greenpeace.

Tá zároveň poukazuje na fakt, že sa Rosatom ako dodávateľ jadrovej technológie môže v budúcnosti snažiť presadiť svoju vlastnú technológiu pri výbere reaktora pre novú jadrovú elektráreň.

Analýzu vykoná pracovná skupina

O rozsahu podpory plánovanej výstavby má rokovať medzirezortná pracovná skupina, ktorej členov navrhne minister hospodárstva. Odborná skupina má pozostávať z predstaviteľov ministerstva hospodárstva, ministerstva financií a Jadrovej a vyraďovacej spoločnosti, ku ktorým sa v druhej fáze rokovania pripoja aj zástupcovia ministerstva životného prostredia a ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny. Konkrétne podmienky podpory však ministerstvo hospodárstva zverejniť nechce.
 

Barbora Mátejová

energoreport.sk, 11.4.2013

INESS is an independent, non-governmental and non-political civic association. All of our activities are financed by grants, 2% tax allocation, own activities and donations from individuals and legal entities. Thus, our operation, scope and quality of outputs, largely depends on your generosity.
Our
awards
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards