Anketa (Hospodárske noviny)

Vo februári klesol počet pracovných ponúk na dohodu medziročne o pätinu. To môže svedčiť o tom, že firmy v snahe ušetriť presunuli prácu od dohodárov na kmeňových zamestnancov, povedal dňa 8.4.2013 na margo dohodárov pre Hospodárske noviny Ján Dinga z INESS.

Anketa (Hospodárske noviny)

Martin Baláž, analytik Slovenská sporiteľňa
Je možné, že časť ľudí, ktorí predtým pracovali na dohodu, z pracovného trhu odíde úplne, keďže pracovať pre nich prestane byť výhodné. Firmy tento výpadok môžu sčasti nahradiť zadávaním zákaziek živnostníkom či vytvorením pracovného miesta na plný úväzok. Pravdepodobné je však aj rozdelenie činností, ktoré predtým vykonávali dohodári, medzi existujúcich zamestnancov. Okrem toho časť dohodárov zrejme prejde aj do sivej ekonomiky.
 

Ján Dinga, analytik INESS
V dôsledku zavedenia odvodov sa medziročne stratilo z trhu 150-tisíc dohodárov. Počet dohodárov môžu zvýšiť sezónne práce, medziročný rozdiel však pri takomto zaťažení práce aj tak ostane priepastný. Vo februári klesol počet pracovných ponúk na dohodu medziročne o pätinu. To môže svedčiť o tom, že firmy v snahe ušetriť presunuli prácu od dohodárov na kmeňových zamestnancov. Situácia je však nemilá najmä pre ľudí, ktorí si dohodami privyrábali. Mnoho z týchto ľudí preto v dôsledku vládnych opatrení prišlo o dodatočný príjem a sú vyháňaní v ústrety sivej ekonomike.
 

Jiří Cihlář, analytik Next Finance
Tých spôsobov je viac. Od zmeny zamestnávateľského pomeru na hlavný pracovní pomer po najímanie brigádnikov. Nedá sa však ani vylúčiť zamestnávanie bývalých dohodárov „načierno“. Táto konkrétna zmena bude mať zanedbateľný vplyv na ekonomický rast, na druhej strane to znamená ďalšiu príťaž pre firmy, ktoré v súčasnosti aj pre krízu zažívajú ťažké časy.
 

Marek Gábriš, analytik ČSOB
Odvody pre dohodárov išli hore, čo sa asi nedá obísť ani cez pracovnú agentúru, možno iba inou formou právneho vzťahu. Agentúry však môžu poskytovať určitý komfort a nižšie náklady pre niektorých zamestnávateľov tým, že im ušetria administráciu tejto agendy. Odvody na dohody prinútia možno firmy zamyslieť sa, či dostatočne efektívne využívajú daný počet pracovníkov a či sa nedajú nahradiť povedzme nejakou formou techniky a podobne, alebo súčasnú prácu robiť efektívnejšie s menším počtom dohodárov.
 

Hospodárske noviny, 8.4.2013
 

INESS is an independent, non-governmental and non-political civic association. All of our activities are financed by grants, 2% tax allocation, own activities and donations from individuals and legal entities. Thus, our operation, scope and quality of outputs, largely depends on your generosity.
Our
awards
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards