Ficov kabinet vládne už rok: Takto hodnotia jeho prácu odborníci (Plus jeden deň)

Za nešťastný krok považujem zvýšenie daňovo-odvodového zaťaženia, ktoré predražuje firmám podnikanie, obmedzuje tvorbu pracovných miest a odrádza investície, povedal pre denník Plus jeden deň 4.4.2013 Ján Dinga z INESS.

Ficov kabinet vládne už rok: Takto hodnotia jeho prácu odborníci (Plus jeden deň)

Presne rok už vládne kabinet Roberta Fica. Na splnenie sľubov z programového vyhlásenia mu ostávajú ešte tri roky. Čo zo siedmich dôležitých oblastí splnil a v čom, naopak, zlyhal, nám povedali odborníci.
V hodnotení ročnej práce jednofarebného kabinetu sa nie všetci zhodujú. Členovia vlády sú zväčša so svojou prácou spokojní. „Počas prvého roka sme začali riešiť dlhodobé problémy,“ obhajuje sa minister školstva Dušan Čaplovič. Spokojnosť vyjadrili aj ďalší ministri.
Inak to však vidí opozícia. „Rok vlády Roberta Fica bol rokom nezamestnanosti,“ zhodnotil poslanec za SDKÚ Ľudovít Kaník. Podľa predsedu KDH Jána Figeľa zas namiesto istoty vláda priniesla neistotu.

Ani politológ Ján Baránek vládu nehodnotí najlepšie: „Hlavnú úlohu, ktorú si vytýčila, a to zlepšenie sociálnej situácie, neplní. Snaží sa síce udržať deficit pod tri percentá, ale ostatné otázky zanedbáva,“ tvrdí Baránek.
Politológ sa zároveň obáva, že výsledok vládnutia sa nakoniec môže podobať zákonu, ktorý sformuloval politológ Wolfgang Merkel: Keď sa dajú do poriadku verejné financie, všetko ostatné sa zrúti!
HOSPODÁRSTVO
 

Ciele:
•    znížiť nezamestnanosť
•    zabezpečiť priaznivé a stabilné podnikateľské prostredie
 

Ján Dinga – inštitút INESS
„Vláda sa snaží zamestnanosť podporiť investičnými stimulmi a  programami. Tieto sú však značne neefektívne a v prípade stimulov zvýhodňujú len vybraných zamestnávateľov. Zamestnanosti nízkokvalifikovaných skupín, ktoré majú stále najväčšie problémy, by pomohla odvodová úľava na nižšie príjmy. Za nešťastný krok považujem zvýšenie daňovo-odvodového zaťaženia, ktoré predražuje firmám podnikanie, obmedzuje tvorbu pracovných miest a odrádza investície.“

 

Plus jeden deň, 4.4.2013
 

INESS is an independent, non-governmental and non-political civic association. All of our activities are financed by grants, 2% tax allocation, own activities and donations from individuals and legal entities. Thus, our operation, scope and quality of outputs, largely depends on your generosity.
Our
awards
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards