Biznis na Ficove kroky nezabudol (Hospodárske noviny)

Práve podnikatelia a živnostníci platia a znášajú konsolidáciu, ktorú vláda robí najmä na príjmovej strane rozpočtu, hodnotil 4.4.2013 rok vlády Roberta Fica Richard Ďurana z INESS.

Biznis na Ficove kroky nezabudol (Hospodárske noviny)

Podnikatelia a živnostníci ohodnotili prvý krok vlády Smeru-SD najhoršou známkou.
Prvý rok vlády Roberta Fica nenechal biznis chladným. Ukázal to exkluzívny prieskum agentúry Focus pre Hospodárske noviny, podľa ktorého firmy a živnostníci ohodnotili premiéra a jeho kabinet najhoršou známkou spomedzi všetkých respondentov. „Neprekvapuje ma to. Práve podnikatelia a živnostníci platia a znášajú konsolidáciu, ktorú vláda robí najmä na príjmovej strane rozpočtu,“ hovorí analytik inštitútu INESS Richard Ďurana.
 

Konkrétne opatrenia
Podnikatelia reagovali najmä na vyššie dane, odvody, ale aj prísnejší Zákonník práce, ktorý výrazne obmedzil vytváranie nových pracovných miest. Podľa analytika agentúry Focus Ivana Dianišku je negatívne hodnotenie živnostníkov aj kvôli škrtom na paušálnych výdavkoch. Ten pritom pripúšťa, že za krízu vláda nemôže, no stojí za konkrétnymi opatreniami, ktoré zhoršili životnú úroveň Slovákov. Celková známka od ľudí totiž podľa prieskumu nie je príliš ďaleko od tej, ktorú vystavila vláde biznis sféra. Robert Fico a jeho kabinet sa tak musia uspokojiť s celkovým hodnotením 3,5.
Premiér Robert Fico sa pritom k prieskumu nevyjadril. Šéf finančného výboru parlamentu Daniel Duchoň (Smer-SD) zasa tvrdí, že si dosahy uvedomuje. „Pre konsolidáciu to však bolo nevyhnutné. Vláda zároveň šetrí, keďže rozpočtové výdavky medziročne klesli o osem percent,“ reagoval.

Spôsob je problém
Za najväčší problém považuje výkonný riaditeľ Podnikateľskej aliancie Slovenska Róbert Kičina hlavne spôsob, akým sa vláda rozhodla verejné financie ozdravovať – keď trestá ekonomickú aktivitu vyššími daňami.
Podľa prezidenta Slovenskej asociácie malých podnikov Vladimíra Sirotku podnikateľom najviac prekáža zvýšenie administratívnej náročnosti pri vyplácaní dohodárov a podávaní daňových priznaní.
 

Peter Tkačenko
 

Hospodárske noviny, 4.4.2013
 

INESS is an independent, non-governmental and non-political civic association. All of our activities are financed by grants, 2% tax allocation, own activities and donations from individuals and legal entities. Thus, our operation, scope and quality of outputs, largely depends on your generosity.
Our
awards
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards