Banke Monte dei Paschi dochádza drahocenný čas (HN)

 Juraj Karpiš komentoval 19.12.2016 situáciu na talianskom bankovom trhu pre Hospodárske noviny

Banke Monte dei Paschi dochádza drahocenný čas (HN)

 Najstaršiu banku sveta Monte dei Paschi čakajú krušné časy. Po tom, ako nepochodila so žiadosťou o odklad do konca januára budúceho roka, musí peniaze na svoju záchranu pozháňať už do konca decembra. Nejde pritom o malú sumu. Päť miliárd eur by mala banka dokázať získať samostatne, ak chce predísť tomu, že jej bude musieť pomáhať štát.

Oklamaní investori
Práve v pomoci štátu je totiž problém. Jednak sa na ňu nešťastne díva Brusel či Európska centrálna banka, ale aj samotní Taliani, ktorí dlhopisy banky vlastnia. "Pre Monte dei Paschi nastali dni finálneho odpočítavania. Je otázne, či si dokáže pomôcť sama. Pravdepodobne sa však nevyhne tomu, že bude odkázaná na štátnu pomoc," povedal Lorenzo Codogno, niekdajší ekonóm talianskeho ministerstva financií. Pomoc od štátu však zďaleka nie je taká jednoduchá. "Ak by štát pomohol banke, je pravdepodobné, že najviac stratia drobní akcionári a vlastníci jej korporátnych dlhopisov," konštatuje

Peter Voštinár, analytik spoločnosti Pevoni.
Záchrana vo forme štátu, teda takzvaný bail-in, má niekoľko zádrhov. Jednou z možností je napríklad nútená konverzia juniorného dlhu na akcie. "Podobná možnosť je zložitá, pretože väčšinu veriteľov tvoria drobní investori, bežní občania. Nútiť ich, aby niesli cenu za záchranu banky, je vysoko sporné," upozorňuje Tomáš Rajtar, analytik J&T Banky. Talianska vláda by preto mala zvážiť kroky k tomu, aby drobných veriteľov, ktorých predstavujú občania Talianska, odškodnila. "Títo akcionári boli oklamaní, majú teda nárok na to, aby boli odškodnení. Štát by od nich mohol dlhopisy odkúpiť ešte predtým, než budú pretransformované na akcie," upozorňuje Kamil Boros, analytik X-Trade Brokers. Zároveň uisťuje, že menšinoví akcionári určite neprídu o všetko. Len časť dlhopisov sa bude reálne transformovať na akcie.

Záchrana banky má podľa analytika INESS Juraja Karpiša aj politický rozmer. "Strata istiny dlhopisov u drobných držiteľov bankových dlhopisov v rámci bail-inu je politicky mimoriadne citlivá téma, ktorá by mohla posilniť politické hnutie snažiace sa o referendum o zotrvaní Talianska v eurozóne," upozorňuje Karpiš. Realitou je, že Hnutie piatich hviezd, ktoré o vystúpenie z eurozóny usiluje najviac, získava v krajine čoraz viac na popularite.

Nezávideniahodná situácia
Monte dei Paschi nie je jedinou bankou, ktorá sa na Apeninskom polostrove v poslednom čase ocitla v problémoch. Ak to preženieme, momentálne v Taliansku pokrivkáva celý bankový sektor. "Problémy majú aj banky Popolare di Vicenza, Carige a Veneto Banca, ale aj ďalšie menšie banky v centrálnom Taliansku," upozorňuje Rajtar. Na záchranu celého sektora by talianska vláda potrebovala 40 miliárd eur. Premiér Paolo Gentiloni sľubuje, že jeho vláda je pripravená podať pomocnú ruku. "Množstvo zlyhaných úverov v tamojších bankách sa odhaduje na 50 percent talianskeho HDP. Tento problém je nutné riešiť a nájsť naň zdroje," poukazuje Karpiš. Taliani podľa neho vlastnia najviac bankových dlhopisov na osobu spomedzi celého vyspelého sveta. "Banky malým sporiteľom medzi rokmi 2006 a 2009 predali spolu až 350 miliárd eur svojho dlhu," uzatvára Karpiš.

Ján Meľúch
Hospodárske noviny, 19.12.2016

INESS is an independent, non-governmental and non-political civic association. All of our activities are financed by grants, 2% tax allocation, own activities and donations from individuals and legal entities. Thus, our operation, scope and quality of outputs, largely depends on your generosity.
Our
awards
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards