S dôchodkami to nevyzerá ružovo. Analytik radí zmenu spôsobu prípravy na starobu (Aktuálne.sk)

 Radovan Ďurana vysvetľoval 14.12.2016 problémy dôchodkového systému na Slovensku pre Aktuálne.sk

S dôchodkami to nevyzerá ružovo. Analytik radí zmenu spôsobu prípravy na starobu (Aktuálne.sk)

 06:00 BRATISLAVA - Prísľuby vyšších dôchodkov sú pre odborníkov nočnou morou.

Napriek tomu, že sa cez ne dajú zbierať politické body, v budúcnosti to môže spôsobiť katastrofu. Už v súčasnosti máme jeden z najhorších dôchodkových systémov spomedzi okolitých krajín. S dôchodkami to nie je vôbec ružové. Ilustračné foto Zdroj -SITA Dlhodobá neudržateľnosť dôchodkového systému už nie je len strašidelnou veštbou, ale realitou, ktorú treba riešiť. Štatistické údaje analýzy poisťovne Allianz ukázali Slovensko v zlom svetle. Ocitli sme sa v spoločností krajín ako Kolumbia či Taiwan.

Štatistiky jasne ukazujú na obrovský prepad medzi štátmi Škandinávie a strednou a východnou Európou. Slovensko predbehli aj pobaltské štáty, ktoré majú vďaka reformám udržateľnejšie dôchodkové systémy ako my.

Výsledky analýzy sa prikláňajú v prospech susednej Českej republiky, Maďarska a Poľska. Vyplácané dávky boli v týchto krajinách navrhnuté na posilnenie systému, no stále hrozí, že mnoho penzistov môže skĺznuť pod hranicu chudoby.

"Už dnes majú v Českej republike nižšie dôchodky ako na Slovensku v pomere k národnej priemernej mzde. Tam, kde sú nižšie nároky a vyššia zamestnanosť, je diera v prvom pilieri menšia, ale to neznamená, že v ČR tento problém nie je," povedal pre Aktuálne.sk analytik INESS Radovan Ďurana.

Nastavenia dôchodkov a štatistiky sú jedna vec. Mladšie ročníky však trápi, či peniaze, ktoré odvádzajú, v budúcnosti aj uvidia.

"Dôchodky nevzniknú len preto, že sa zmení zákon. Na zabezpečenie dôchodku si treba celý život sporiť. V prvom rade je potrebné, aby štát priznal pred verejnosťou, že prvý pilier nebude žiadne terno, a že sporenie je nevyhnutnosť. Pričom sporenie neznamená, že druhý pilier rieši situáciu," vyjadril sa analytik.

Pripomína, že šetrenie úspor je potrebné aj nad rámec štátom stanovených percent. "To znamená, že také kroky ako napríklad umelá valorizácia na budúci rok sú v prísnom rozpore s realitou. O znižovaní dôchodkových náhrad treba nahlas hovoriť a reálne k nim pristupovať. V druhom rade, popri znižovaní dôchodkových nárokov je potrebné znižovať daňovo odvodové zaťaženie, aby pracujúcim ostali voľné zdroje na úspory.

Štát by mal sporenie minimálne verbálne podporovať," upozornil Ďurana.

Nebude mať kto na nás robiť Strašiakom pri téme dôchodkov je aj nepriaznivý demografický vývoj, teda starnutie obyvateľstva. Tento faktor sa nedá ľahko zastaviť, aj preto je dôležité si peniaze odkladať. Analytik vidí riešenie tejto situácie aj tak, že prvý pilier sa stane skromnejším, prípadne by sa dotovanie dôchodkov malo riešiť cez štát na úkor rozpočtov ministerstiev. Najväčšie problémy slovenského dôchodkového systému vidí Ďurana v prvom pilieri a zbieraní politických bodov.

"Podľa môjho názoru by mal byť priebežný pilier transformovaný do dávkového systému, ktorý by vyplácal viac menej rovnaké základné dôchodkové dávky. Zásluhovosť by mala byť predmetom súkromných úspor. Druhým problémom je neschopnosť politikov dodržiavať dlhodobé pravidlá, čo sa práve tento rok ukázalo na valorizácii dôchodkov. I napriek tomu, že dôchodcom vďaka deflácii kúpna sila rastie, politici neodolali pokušeniu získať body umelým navýšením dôchodkov," uzatvára Ďurana.

Napriek tomu, že vek do dôchodku bol v mnohých krajinách radikálne zvyšovaný, u nás bol stabilný. V budúcom roku to bude 62 rokov, u žien v závislosti od počtu detí.

Simona Gulisová
Aktuálne.sk, 14.12.2016

INESS is an independent, non-governmental and non-political civic association. All of our activities are financed by grants, 2% tax allocation, own activities and donations from individuals and legal entities. Thus, our operation, scope and quality of outputs, largely depends on your generosity.
Our
awards
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards