Domácnosti ušetria na energiách (HN)

 Martin Vlachynský vysvetľoval pre Hospodárske noviny 14.12.2016 možné prípady zrušenia tarify za prevádzkovanie  elektroenergetického systému, ktorá zvyšuje koncové ceny elektriny na Slovensko.

Domácnosti ušetria na energiách (HN)

 Od budúceho roka ušetríme na energiách. Presne to sľubuje regulačný úrad, ktorý sa rozhodol domácnostiam znížiť ceny elektriny a plynu. "Pri konečnom celoročnom zúčtovaní môžeme jednoznačne hovoriť o znížení nákladov na energie pre občanov v rámci celého Slovenska," povedal včera predseda Úradu pre reguláciu sieťových odvetví Jozef Holjenčík.

Ceny pôjdu dole
Pri elektrine pôjde cena nadol o 4,3 percenta, pri plyne o 2,6 percenta. Čo znamená, že napríklad na elektrine by mala štandardná domácnosť ušetriť vyše 40 eur ročne. Pri plyne je to menej: domácnosť, ktorá na ňom varí, ohrieva vodu a ešte ním aj kúri, ušetrí ročne niečo vyše 20 eur. Lacnejšie energie však nemusia mať všetci.

Predseda regulačného úradu upozornil, že ide iba o priemerné hodnoty, ktoré sa môžu v jednotlivých tarifách odlišovať aj v závislosti od cenníka konkrétneho dodávateľa a regionálnej distribučky. Práve na to poukázalo už skôr Združenie dodávateľov energií. Podľa predsedu združenia Michala Hudeca ceny distribúcie pre mnohé domácnosti porastú, a to najmä na západnom Slovensku. Podľa prepočtov združenia by mohla cena pre domácnosti s malou spotrebou elektriny vzrásť približne o desať percent. Pritom nejde iba o pár ľudí - dotknúť by sa to malo až 38 percent z nich, tvrdí Hudec.

Západoslovenská distribučná sa už skôr proti týmto prepočtom ohradila.
Podľa konateľa poradenskej spoločnosti Prvá energetická Andreja Lednára mohol byť celkový pokles energií, ktorý avizoval regulátor, aj výraznejší. "Vzhľadom na historicky najväčšie burzové rozdiely v cenách elektriny a plynu medzi začiatkom a koncom roka sa bavíme o priemernom poklese," povedal. Ceny komodít na burzách pritom atakovali tento rok historické minimá.

Neznáma výška tarify
Ceny, ktoré včera oznámil regulačný úrad, skrývajú aj ďalšie otázniky. Najväčším z nich je výška tarify za prevádzku systému, ktorú platíme v cene elektriny. Predseda úradu avizoval, že táto tarifa porastie. Avšak o koľko, nie je nateraz známe. Podľa regulačného úradu pôjde o malú sumu, no v minulosti táto tarifa stúpala aj výraznejšie. Napríklad pred dvoma rokmi stúpla zo dňa na deň o desať percent. Ide pritom o veľmi dôležitú cenovú zložku. Na našich koncových účtoch za elektrinu sa podpisuje vyše 17 percentami. Dôvodom na rast tarify je podľa predsedu úradu to, že sa omnoho viac výrobcov elektriny uchýlilo k obnoviteľným zdrojom. To malo tento poplatok nafúknuť, pretože práve z neho sa dotuje výroba zelenej energie, ale rovnako aj ťažba hnedého uhlia na hornej Nitre.

Neštandardný postup
Podľa odborníkov nie je štandardné, aby úrad ohlásil koncovú cenu elektriny na budúci rok, no zároveň neprezradil, o koľko vzrastú jej jednotlivé zložky. "Keďže úrad ohlásil pokles koncových cien elektriny pre domácnosti od budúceho roka v priemere o 4,3 percenta, mal by už poznať všetky jej položky vrátane výšky tarify za prevádzkovanie systému," myslí si analytik portálu energieprevas.sk Jozef Badida. Dodal, že podľa neho sa práve táto tarifa môže stať "časovanou bombou" slovenskej elektroenergetiky.

Podľa analytika INESS Martina Vlachynského je možné počítať s poklesom tejto tarify až vtedy, keď štát prestane dotovať hnedé uhlie, alebo keď začnú zo schémy dotácií vypadávať prvé obnoviteľné zdroje. Čo sa dá podľa neho očakávať až po roku 2025. "Druhou alternatívou by bolo, že vláda presunie aspoň časť nákladov tam, kam patria - do rozpočtu," doplnil Vlachynský.

Lucia Vanková
Hospodárske noviny, 14.12.2016

INESS is an independent, non-governmental and non-political civic association. All of our activities are financed by grants, 2% tax allocation, own activities and donations from individuals and legal entities. Thus, our operation, scope and quality of outputs, largely depends on your generosity.
Our
awards
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards