Do dôchodku každý rok neskôr (TV JOJ)

 Radon Ďurana komentoval súčasnú situáciu dôchodkového systému na Slovensku pre TV JOJ 26.10.2016

Do dôchodku každý rok neskôr (TV JOJ)

 Výňatok:

Ján Mečiar:
"Stále však platí, že ženy si môžu odpočítať počet vychovaných detí a výnimky zostávajú aj pri špecifických zamestnaniach, ako sú napríklad tí, čo pracovali v uránových baniach, baníci vo všeobecnosti, hutníci, letci alebo pracujúci v infekčnom prostredí."
Radovan Ďurana, analytik INESS:
"Aj Slováci sa dožívajú čím ďalej dlhšieho veku a ak chceme, aby ten dôchodkový systém vôbec prežil, tak to tak musí byť. Vek odchodu do dôchodku sa musí posúvať. Treba povedať, že tá metóda, ktorá je na Slovensku, je jedna z najjemnejších. V iných krajinách to bolo omnoho prísnejšie."

Dana Strculová:
"Priemerný dôchodkový vek v rámci krajín Európskej únie je až šesťdesiatpäť rokov. Takže na tom skutočne nie sme až tak zle."
Ján Mečiar:
"Zatiaľ, zatiaľ. Radovan Ďurana si myslí, že budúcnosť môže priniesť ešte bolestivejšie zmeny."
Dana Strculová:
"Okrem zvyšovania dôchodkového veku aj zvyšovanie odvodov alebo postupné spomalenie rastu dôchodkov."
Radovan Ďurana:
"Málokto si uvedomuje skutočnosť, že dnes až dvadsaťpäť percent svojej mzdy dávame na dôchodkový systém. Aj napriek tomu je tam deficit. V budúcnosti keď bude menej pracujúcich, ten deficit bude omnoho vyšší a tie sadzby sa buď budú musieť zvýšiť alebo sa znížia samotné dôchodky, aby to ten dôchodkový systém prežil."

Ján Mečiar:
"Áno, takáto je daň za to, že sa u nás postupne rodí stále menej detí, ktoré by sa o nás na staré kolená poskladali do dôchodkového systému."

 

INESS is an independent, non-governmental and non-political civic association. All of our activities are financed by grants, 2% tax allocation, own activities and donations from individuals and legal entities. Thus, our operation, scope and quality of outputs, largely depends on your generosity.
Our
awards
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards