Nováky: chýbajú nám milióny. Ohrozené sú dve stovky miest (Hospodárske noviny)

 Martin Vlachynský komentoval dňa 14.9.2016 plánované zníženie dotácie pre bane Nováky pre denník Sme. 

Nováky: chýbajú nám milióny. Ohrozené sú dve stovky miest (Hospodárske noviny)

 Dáva prácu približne 260 ľuďom na hornej Nitre. Nepriamo však na seba viaže ďalších 11-tisíc pracovných miest v uhoľnom sektore. A sú od nej závislé aj celé Hornonitrianske bane pri Prievidzi. Elektráreň v Novákoch je totiž jediným odberateľom uhlia, ktoré vyťažia. No práve tejto firme teraz hrozí koniec, varujú Slovenské elektrárne, pod ktoré novácky závod spadá.
Dôvodom je dlhodobá ekonomická strata, ktorú vytvára. Od budúceho roka sa má podľa výpočtov elektrární prehĺbiť o ďalších 50 miliónov eur. Dôvodom je nová vyhláška v elektroenergetike z dielne Úradu pre reguláciu sieťových odvetví, ktorá má nováckej elektrárni odkrojiť z rozpočtu. Elektrárne preto proti vyhláške protestujú.

Ich návrhy zatiaľ štátny regulátor neakceptoval, ale rokovania naďalej prebiehajú, odkázala ich hovorkyňa Janka Burdová. Štát však už teraz deklaruje, že chce výrobu elektriny z uhlia zachovať. Na druhej strane, sociálna situácia zamestnancov baní by sa dala riešiť aj lacnejšie, než za stovku miliónov eur ročne, myslí si analytik Martin Vlachynský z INESS. "Príchod veľkého zamestnávateľa do susedného regiónu, Jaguaru, je historickou príležitosťou, ako sa s problémom zamestnancov baní vysporiadať," dodal.

Hospodárske noviny, 14.9.2016

INESS is an independent, non-governmental and non-political civic association. All of our activities are financed by grants, 2% tax allocation, own activities and donations from individuals and legal entities. Thus, our operation, scope and quality of outputs, largely depends on your generosity.
Our
awards
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards