Slovákov už Česko tak veľmi neláka (Hospodárske noviny)

 Róbert Chovanculiak vysvetľoval dôvody pracovnej migrácie zo Slovenska pre Hospodárske noviny dňa 9.9.2016

Slovákov už Česko tak veľmi neláka (Hospodárske noviny)

 Stretnúť pracujúceho Slováka v zahraničí je čoraz bežnejšie. V porovnaní s minulým rokom stúpol počet krátkodobých pracovných migrantov za hranicami Slovenska o 20-tisíc. Ukazujú to najnovšie dáta Štatistického úradu. Podľa analytika INESS Róberta Chovanculiaka je dôvod jasný - peniaze. Dve krajiny, do ktorých Slováci "utekajú" najviac, majú vyššie mzdy. Kým priemerné platy Slovákov sú 901 eur, Rakúšania zarábajú 2 555 eur a Česi 1 042 eur.

Rakúsko porazilo Česko
Slovákov za posledné desaťročie výrazne omrzelo Česko. Riaditeľ personálnej agentúry Express people tvrdí, že za tým môže byť výrazné oslabenie českej koruny. Odchádzajúci pracovníci si za svoju destináciu čoraz častejšie vyberajú Rakúsko a Nemecko. Za posledných päť rokov sa počet Slovákov v Rakúsku viac ako zdvojnásobil. V Nemecku je pritom nárast ešte výraznejší, keďže počet našincov je momentálne päťnásobne vyšší než evidoval Štatistický úrad v roku 2011.

Uvoľnenie pravidiel
Podľa Radovana Maxina z Asociácie zamestnávateľských zväzov a združení za to môže najmä uvoľnenie pracovného trhu v týchto dvoch krajinách. Ústredie práce totiž pripomína, že od mája 2011 tam môžu Slováci pracovať aj bez pracovného povolenia. "O vplyve tohto uvoľnenia netreba diskutovať. Vzhľadom na to, že Slováci pracujú v týchto krajinách väčšinou v oblasti služieb a opatrovateľstva, nemusia sa pasovať s jazykovou bariérou," povedal Maxin. Podľa neho množstvo odídencov po nemecky nevie, prípadne vie iba základy a spolieha sa práve na to, že sa jazyk naučí za hranicami.

Slováci žijúci v cudzine
Počty krátkodobých slovenských migrantov v zahraničí vydáva Štatistický úrad pravidelne každý štvrťrok. O celkovom počte Slovákov, ktorí žijú v zahraničí dlhodobo, existujú len odhady. Podľa Úradu pre Slovákov žijúcich v zahraničí je najviac krajanov v Českej republike so 400-tisíc Slovákmi a v Maďarsku, kde je podľa odhadov 100-tisíc Slovákov. Nasledujú Srbsko, Rumunsko, Ukrajina a Poľsko.

Nikola Richterová
Hospodárske noviny, 9.9.2016

INESS is an independent, non-governmental and non-political civic association. All of our activities are financed by grants, 2% tax allocation, own activities and donations from individuals and legal entities. Thus, our operation, scope and quality of outputs, largely depends on your generosity.
Our
awards
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards