Nie sme na tom tak zle, akoby ste si mysleli. Zatiaľ fajčíme lacno (Hospodárske noviny)

 Radovan Ďurana kritizoval 31.8.2016 zvyšovanie daní z tabakových výrobkov ako nerelevantné vzhľadom na absenciu výraznejšej snahy vlády konsolidovať výdavky pre Hospodárske noviny. 

Nie sme na tom tak zle, akoby ste si mysleli. Zatiaľ fajčíme lacno (Hospodárske noviny)

Máme šieste najlacnejšie cigarety v Európskej únii. Plánované zvýšenie daní z tabakových výrobkov z dielne rezortu financií to zmení, ale nie dosť na to, aby to donútilo Slovákov prestať fajčiť. Priemerná krabička cigariet by od nového roka mala stáť o desať centov viac. „Ak by to bolo o dvesto percent, tak verím tomu, že veľké množstvo ľudí by vážne zvažovalo prestať fajčiť. Takto to odradí iba veľmi malú časť obyvateľstva, keďže najväčším faktorom pri znížení fajčenia je prevencia a osveta, ktorá u nás, bohužiaľ, nefunguje. Medzi cenou cigariet a počtom fajčiarov nie je priama úmera,“ upozorňuje Peter Šťastný, predseda združenia Stop fajčeniu.

Nelegálne a zahraničné cigarety
Na Slovensku sú v porovnaní s inými krajinami lacné cigarety aj kvôli tomu, že na drahé nemáme. Tomu sa prispôsobujú aj samotní výrobcovia tabaku, vysvetľuje Pavol Drahovský, analytik spoločnosti Terno. „Viac fajčia sociálne a ekonomicky slabšie vrstvy. Zdraženie môže mať limitujúci vplyv na trh, keďže sa môžu snažiť kúpiť cigarety v zahraničí alebo sa dostať na trhoviská k nelegálnym cigaretám,“ dodáva Drahovský.

Klára Priecelová z Imperial Tobacco Slovakia si myslí, že tento bod je v zákone opatrený. „Zvýšenie je primerané, keďže zabezpečuje v podstate rovnaký nárast drahších aj lacnejších cigariet. Práve cenová dostupnosť pre spotrebiteľov s nižšími príjmami je dôležitým faktorom zamedzenia dopytu po pašovaných výrobkoch,“ hovorí.

Peniaze štátu, nie firmám
Cigarety zdražejú práve o desať centov kvôli skúsenostiam z minulosti. „Akékoľvek zvýšenie sadzieb dane na Slovensku trh zaokrúhlil na desiatky centov. Z hľadiska štátu je teda najefektívnejšie cieliť zdanenie tak, aby úprava dane spôsobila zvýšenie ceny čo najbližšie k desiatim centom,“ hovorí Ján Remeta, analytik Inštitútu finančnej politiky na rezorte financií.

Ministerstvo financií plánuje okrem zvyšovania daní z tabaku nahnať do rozpočtu viac peňazí aj ďalšími opatreniami, napríklad zavedením dane z dividend. „Dane sa zvyšujú kvôli tomu, že vláda nie je ochotná konsolidovať svoje výdavky, a preto sú fajčiari obetným baránkom. Diskusia o zvyšovaní dane by bola relevantná iba v prípade, keby táto suma končila v zdravotníctve,“ myslí si Radovan Ďurana, analytik inštitútu INESS.  

Barbara Zmušková.
Hospodárske noviny, 31.8.2016

INESS is an independent, non-governmental and non-political civic association. All of our activities are financed by grants, 2% tax allocation, own activities and donations from individuals and legal entities. Thus, our operation, scope and quality of outputs, largely depends on your generosity.
Our
awards
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards