Žiadne ozdravovanie slovenskej štátnej kasy sa nekonalo. Potvrdil to aj Brusel (Aktuálne.sk)

 Radovan Ďurana vysvetľoval vývoj deficitu štátneho rozpočtu dňa 26.4.2016 pre Aktuálne.sk

Žiadne ozdravovanie slovenskej štátnej kasy sa nekonalo. Potvrdil to aj Brusel (Aktuálne.sk)

 Minulá vláda Roberta Fica mala počas svojho celého pôsobenia k dispozícii o 4,6 miliardy eur navyše. Deficit ale znížila len o 721 miliónov eur.
Aj keď sa bývalá vláda Roberta Fica neustále oháňala tvrdeniami o ozdravovaní verejných financií, skutočnosť je úplne iná.

Minulý týždeň to potvrdil aj európsky štatistický úrad Eurostat, ktorý jasne skonštatoval, že hospodárenie Slovenska skončilo za vlaňajšok v oveľa väčšom deficite, než kabinet plánoval.

Sekera vo verejných financiách tak dosiahla takmer tri percentá HDP oproti plánovaným 2,49 percentám, čo predstavuje navyše mínus 371 miliónov eur.

Pritom vláda mala v minulom roku k dispozícii o 1,4 miliardy naviac z daní a odvodov.

Takýto negatívny odklon od plánu však nie je prvý, pretože to isté sa stalo aj v predminulom roku. Vtedy bol deficit napokon vyšší oproti pôvodným zámerom.

Premárnené dobré časy
Člen Rady pre rozpočtovú zodpovednosť (RZZ) Ľudovít Ódor teraz považuje tvrdenia novej vlády o vyrovnanom rozpočte na konci tohto volebného obdobia len za prázdnu frázu.

Analytik inštitútu INESS Radovan Ďurana hodnotí uplynulé štyri roky ako premeškanú príležitosť dať do poriadku verejné financie.

„Vyplýva to aj z prístupu samotnej Európskej únie, ktorá tlačí členské krajiny udržiavať deficit pod tromi percentami a to je všetko," povedal.

Štáty tak necítia žiadny tlak na ozdravovanie a zvlášť v dobe, keď Európska centrálna banka poskytuje extrémne lacné peniaze. Čiže pominul aj tlak finančných trhov, ktoré pred pár rokmi tlačili úroky nahor, čím sa zvyšovali výdavky rozpočtov.

Vládna predstava o konsolidácii
Zodpovednosť za oveľa vyššiu sekeru nemá ministerstvo financií, ale celá vláda.

„Kabinet totiž nadmerne zvyšoval výdavky, pričom sa mohol priblížiť k vyrovnanému rozpočtu. Len za vlaňajšok narástli daňovo-odvodové príjmy o 1,4 miliardy eur a pritom deficit sa zväčšil,“ priblížil Ďurana.

Rétoriku minulej Ficovej vlády o konsolidácii verejných financií považuje analytik INESS za zmätočnú.

„Ľudia si pod pojmom ozdravovanie predstavujú znižovanie výdavkov a zadlžovania. Bývalá vláda si pod týmto predstavovala len zníženie deficitu pod tri percentá,“ vysvetlil.

Podľa Ďuranu Ficov predchádzajúci kabinet len zvýšil dane a odvody a spoliehal sa na ekonomický rast. So spotrebou verejnej správy však už nič zásadné neurobil.

„Reforma ESO nepriniesla stomiliónové úspory. K tomu, keď pripočítame rôzne sociálne balíčky, tak zistíme, že vláda míňala oveľa viac a deficit je rovnaký ako v roku 2013,“ dodal.

Výhovorky ministerstva financií
Rezort zo zhoršených výsledkov obviňuje Eurostat, ktorý Slovensku neuznal niektoré príjmy. Týka sa to predovšetkým železničného nákladného prepravcu Cargo a Štátneho fondu rozvoja bývania.

Okrem toho viaceré rezorty a organizácie prekročili svoje plánované výdavky. Napríklad ministerstvo vnútra hospodárilo horšie o 190-miliónov eur oproti plánu. Rovnako tak rezort dopravy minul viac o 135-miliónov eur.

K tomu treba ešte prirátať aj dlh štátnych nemocníc. Zdravotnícke zariadenia totiž hospodárili so sekerou 251-miliónov eur.

Ódor však argumenty rezortu financií odmieta. Ako uviedol na svojom blogu, riziká, ktoré sa naplnili, neprišli ako blesk z jasného neba. Rada pre rozpočtovú zodpovednosť na ne upozornila ešte pred prijatím rozpočtu v roku 2015.

Rada takisto vo svojej najnovšej analýze tvrdí, že keby minulá vláda hospodárila zodpovedne, deficit mohol byť o polovicu menší.

Hroziace sankcie
Analytici preto radia novej koalícii, aby konečne začala skutočne ozdravovať štátnu kasu. Na druhej strane nie sú veľmi optimistickí, že sa jej to aj podarí.

„Čo sa stane koalícii, ak nedosiahne vyrovnaný rozpočet v roku 2020, tak ako si naplánovala? No nič zásadné. Aj preto tento bod nie je prioritou v novom programovom vyhlásení,“ dodal Ďurana.

Okrem toho, za nedodržanie plánov v rámci hospodárenia Slovensku nehrozia žiadne postihy zo strany Bruselu. Francúzsko a Španielsko sústavne porušujú stanovené pravidlá a únia ich vôbec nepotrestala.

Kde sa dá šetriť?
Odborníci tvrdia, že noví ministri budú musieť pristúpiť k systémovým škrtom. Štát už nedokáže veľmi ušetriť na svojej bežnej prevádzke. Aj keď aj tam je stále určitý priestor, ako napríklad pri centralizovanom nákupe energií alebo pri centrálnej správe nehnuteľností.

„Oveľa viac je potrebné konsolidovať jednotlivé rezorty, pretože nemocnice sa neustále zadlžujú, v sociálnej oblasti poberajú dávky ľudia, ktorí ich nepotrebujú a v školách máme triedy s menej ako desiatimi žiakmi,“ uzavrel Ďurana.

Martin Odkladal
Aktuality.sk, 26.4.2016

INESS is an independent, non-governmental and non-political civic association. All of our activities are financed by grants, 2% tax allocation, own activities and donations from individuals and legal entities. Thus, our operation, scope and quality of outputs, largely depends on your generosity.
Our
awards
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards