Komu pridám na výplate (Plus Jeden Deň)

 Plus Jeden Deň zverejnil 17.8.2016 článok o plánovanom zvýšení minimálnej mzdy s komentárom Róberta Chovanculiaka. 

Komu pridám na výplate (Plus Jeden Deň)

 Fico si na svojich predvolebných sľuboch pre pracujúcich trvá Slováci si platovo prilepšia! Dokonca viac než navrhuje ministerstvo práce. Predseda vlády Robert Fico (51) totiž vyhlásil, že minimálna mzda by sa mala do konca volebného obdobia zvýšiť.

O koľko? Podľa premiéra Fica (Smer) sa Slovensku ekonomicky veľmi darí. "My sme oznámili ešte pred parlamentnými voľbami, že chceme, aby sa minimálna mzda, ak sa bude dariť nášmu hospodárstvu, začínala na konci tohto volebného obdobia už päťkou. Prekročili sme magickú hranicu 400 eur a chceli by sme, aby to bolo už 500 eur," vyhlásil Fico. Podľa analytika spoločnosti INESS Róberta Chovanculiaka je to možné. "Keď vláda ostane pri moci a bude chcieť minimálnu mzdu takýmto spôsobom zvyšovať, tak legislatívne to je možné," vyhlásil. Má však obavy, či to bude prospešné pre ekonomiku. "Môže to vytvárať nejaké ďalšie negatívne efekty ako to, že na východe Slovenska, kde je slabšia ekonomika, budú ľudia ťažšie nachádzať prácu a nezamestnanosť nebude klesať tak, ako by mohla," dodáva. Analytik sa dokonca obáva, že ľudia budú z východu utekať za prácou napríklad do Česka, a tak akoby klesala miera nezamestnanosti, ale zároveň nebudú vznikať nové pracovné miesta.

Rezort práce chce pritom zvyšovať v tomto roku minimálnu mzdu zo 405 eur na 435 eur. Odbory žiadajú až 442 eur. Rozhodnúť sa má v septembri

Plus Jeden Deň, 17.8.2016

INESS is an independent, non-governmental and non-political civic association. All of our activities are financed by grants, 2% tax allocation, own activities and donations from individuals and legal entities. Thus, our operation, scope and quality of outputs, largely depends on your generosity.
Our
awards
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards