Nový odvod z poistenia si podelí Kaliňák s Druckerom (Hospodárske noviny - print)

 Hospodárske noviny 15.8.2016 uverejnili článok o kontroverznom zdanení neživotného poistenia s komentárom Martina Vlachynského.

Nový odvod z poistenia si podelí Kaliňák s Druckerom (Hospodárske noviny - print)

  Protiústavnosť, dvojité zdanenie, diskriminácia. To všetko sa skloňuje v súvislosti s pripravovanou zmenou zákona, podľa ktorej budú poisťovne musieť odvádzať osem percent z neživotného poistenia do štátnej kasy.

Dnes je pritom jasné, ktoré rezorty z toho budú profitovať. Nový odvod pomôže najmä ministerstvu vnútra pod vedením Roberta Kaliňáka. To by si vďaka nemu malo polepšiť až o 40 miliónov ročne. Tieto peniaze by si mali podeliť hasiči, ale aj záchranári. Menej si z odvodu uhryznú aj ministerstvá zdravotníctva či životného prostredia. „Rozdeľovanie bude fungovať tak ako pri iných požiadavkách štátneho rozpočtu, teda po analýze a zvážení zdrojov a potrieb,“ odkazuje ministerstvo financií, ktoré má novelu zákona na starosti.

Rozšírený odvod
Odvod z neživotného poistenia existuje už v súčasnosti, je však nižší a vzťahuje sa len na poistenie zodpovednosti za škodu spôsobenú motorovými vozidlami. Vďaka tomu do štátnej kasy prúdi zruba 20 miliónov eur ročne. Novelou sa však odvod zvyšuje a rozširuje aj na ostatné odvetvia neživotného poistenia. Štátny rozpočet si tak rozšírením odvodu polepší zhruba o 77 miliónov eur.

Poisťovne sa proti odvodu bránia a tvrdia, že je v rozpore s ústavou. „Ústava nepozná žiadne ,odvody` a už vôbec nie odvody, ktoré by mohli ísť priamo na účet nejakého ministerstva, mimo štátneho rozpočtu,“ hovorí Jozefína Žáková, riaditeľka Slovenskej asociácie poisťovní. Ďalej tvrdí, že odvody sú v praxi dvojitým zdanením.

Zdraženie poistného
Odborníci predpokladajú, že novinka sa automaticky premietne do drahších poistiek. „Poisťovne nemajú dôvod ani prostriedky platiť to zo svojho. Vznikne tak situácia, že ľudia, ktorí nechcú zaťažovať štát a poistia sa súkromne, budú za túto svoju snahu penalizovaní, a naopak tí, ktorí nebudú poistení, si budú môcť nárokovať viac. Štát by mal robiť presný opak,“ myslí si finančný analytik Pavel Škriniar. Slováci si tak zrejme priplatia napríklad za poistku auta či domu, viac ich vyjde aj cestovné poistenie.

Podľa výkonného riaditeľa Finančného kompasu však majú slovenské poistné domy aj iné možnosti ako je zdražovanie. „Môžu tiež reagovať úspornými opatreniami v rámci svojho hospodárenia. Podobnú situáciu riešili už aj banky, v ich prípade sa to podľa môjho názoru prejavilo vo zvyšovaní poplatkov aj úrokových sadzieb. Samozrejme, odvod aj napriek tomu ovplyvnil ich hospodárske výsledky,“ dodal Ovčarik. Samotné poisťovne odkazujú, že ak by chceli nechať ceny rovnaké, celé odvetvie neživotného poistenia by sa stalo stratovým.

Vyššie dane
Odvod z poistného je súčasťou väčšieho vládneho balíčka, ktorý počíta aj s ďalšími opatreniami, vďaka ktorým vyberie štát viac peňazí na daniach. Napríklad zdanením dividend, zvýšením dane za tabak a cigarety či vyššou daňou z registrácie luxusných áut. „Skutočne sa ťažko hľadajú ekonomické dôvody, prečo pokračovať v politike neustáleho zvyšovania daní. Všetci si na zaplatenie novej dane môžu pripraviť peniaze, ktoré dostali z predvolebných plynových vratiek, a ešte niečo navyše,“ pripomína Martin Vlachynský, analytik inštitútu INESS.

Ako si ministerstvá podelia nový odvod
Ministerstvo vnútra: 40 miliónov
Ministerstvo životného prostredia: 20 miliónov
Ministerstvo zdravotníctva: 16 miliónov
Ministerstvo financií: dva milióny

Barbora Zmušková
Hospodárske noviny, 15.8.2016

INESS is an independent, non-governmental and non-political civic association. All of our activities are financed by grants, 2% tax allocation, own activities and donations from individuals and legal entities. Thus, our operation, scope and quality of outputs, largely depends on your generosity.
Our
awards
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards