Minimálna mzda trhne rekord (Hospodárske noviny)

 Róbert Chovanculiak 9.8.2016 vysvetľoval pre Hospodárske noviny ako sa plánované zvýšenie minimálnej mzdy reálne premietne do nákladov zamestnávateľa. 

Minimálna mzda trhne rekord (Hospodárske noviny)

 Slováci s minimálnou mzdou si môžu od nového roka mesačne polepšiť o 30 eur. Vyplýva to z návrhu ministerstva práce.

Rezort bude o definitívnej výške najnižšej mzdy na Slovensku rokovať s predstaviteľmi zamestnávateľov a odborárov už budúci pondelok. Ak sa nedohodnú, o definitívnej zmene rozhodne Úrad vlády.

Rezort práce navrhuje na budúci rok sumu 435 eur. Ak návrh prejde, pôjde o historické zvýšenie. "Na Slovensku je stále ekonomicky priaznivá situácia, ľudia si preto takúto minimálnu mzdu zaslúžia," povedal minister práce Ján Richter. Návrh však budú musieť schváliť aj predstavitelia zamestnávateľov a odborárov. Ani jedna strana však nie je spokojná. "Sumu chceme ešte prediskutovať. V porovnaní s minulými rokmi, keď sme zvyšovať nechceli, sme za každoročnú valorizáciu minimálnej mzdy o sumu 25 eur. Za štyri roky by sa tak minimálna mzda mala dostať nad hodnotu 500 eur," povedal tajomník Republikovej únie zamestnávateľov Michal Hošták.

Kým zamestnávatelia presadzujú zvýšenie minimálnej mzdy na 430 eur, odborári chcú o 12 eur viac. "Pri svojom návrhu vychádzame z pozitívneho vývoja makroekonomických ukazovateľov, ktoré dávajú predpoklad na zvýšenie minimálnej mzdy, zároveň chceme dosiahnuť, aby bola minimálna mzda, vyjadrená v čistom, nad hranicou chudoby a predstavovala 60 percent priemernej mzdy v národnom hospodárstve," povedala hovorkyňa Konfederácie odborových zväzov Martina Nemethová. S akýmkoľvek zvyšovaním minimálnej mzdy ale nesúhlasí analytik INESS Róbert Chovanculiak. Tvrdí, že rast najnižších platov musí byť odvodený od inflácie. "Inflácia je minimálna, ani firmám sa vďaka nej nezvyšujú príjmy. Takýmto spôsobom im iba umelo zvýšia výdavky na mzdy," vysvetlil. Zvýšenie minimálnej mzdy o 30 eur pritom predstavuje pre zamestnávateľov zvýšenie reálnych mzdových nákladov o vyše 46 eur mesačne.

Podľa portálu Profesia.sk sa najnižšie platy týkajú reštauračných odvetví, sociálnej starostlivosti, ale aj hotelierstva. Podľa generálneho manažéra hotela Elizabeth v Trenčíne Jána Svobodu však výrazným zvýšením minimálnej mzdy nebudú trpieť poctiví podnikatelia. "Podľa môjho názoru zmena nezhorší podnikanie v našej sfére. Práve naopak, aspoň priblíži tých z nás, ktorí platíme mzdy našim zamestnancom v plnej výške a nedelíme to na základnú mzdu a platbu na ruku, čo je slovenský fenomén najmä v oblasti služieb," vysvetlil.

Nikola Richterová
Hospodárske noviny, 9.8.2016

INESS is an independent, non-governmental and non-political civic association. All of our activities are financed by grants, 2% tax allocation, own activities and donations from individuals and legal entities. Thus, our operation, scope and quality of outputs, largely depends on your generosity.
Our
awards
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards