Nový šéf elektrární má problém: stratové Nováky (Hospodárske noviny)

 Martin Vlachynský 1.8.2016 komentoval dôvody prehlbujúcej sa stratovosti elektrárne v Novákoch pre Hospodárske noviny.

Nový šéf elektrární má problém: stratové Nováky (Hospodárske noviny)

 Slovenské elektrárne. Pod sebou majú desiatky vodných, dve tepelné a dve jadrové elektrárne. Sú najväčším výrobcom elektriny na Slovensku. A práve teraz v nich dochádza k najväčším zmenám od ich privatizácie. Nielenže tretinu akcií predal taliansky Enel česko-slovenskému energetickému gigantu EPH, ale výmena zastihla aj post najdôležitejšieho muža podniku. Predsedom predstavenstva sa stal Čech Bohumil Kratochvíl, ktorý tak nahradil Taliana Nicolu Cotugna. "Bohumil Kratochvíl bol taktiež predstavenstvom spoločnosti vymenovaný do pozície generálneho riaditeľa," povedala hovorkyňa Slovenských elektrární Jana Burdová.

Energetický manažér
Kratochvíl nie je v energetickom biznise neznámym menom. Po roku 2003 pracoval v spoločnosti Nafta, kde sa stal generálnym riaditeľom. Súčasne bol aj predsedom Dozornej rady Pozagasu, kde sa prevádzkujú zásobníky zemného plynu. V rokoch 2008 až 2012 bol zas šéfom SPP - distribúcia, ktorá preváža väčšinu plynu do slovenských domácností. V posledných štyroch rokoch pôsobil ako riaditeľ pre stratégie, opäť v už spomínanom Pozagase. "Zmenila sa mu komodita, predtým to bol plyn, teraz elektrina, ale manažérsky by to malo byť podobné," povedal analytik portálu energieprevas.sk Jozef Badida. S jeho pôsobením v energetike sa doteraz nespájali žiadne škandály ani výrazne turbulencie.

Problém menom Nováky
To však nemusí platiť v elektrárňach. Jednou z prvých vecí, ktoré bude musieť Kratochvíl riešiť je budúcnosť elektrárne Nováky. Tá je dlhodobo v strate a čoraz častejšie sa hovorí o hrozbe jej konca. "Elektrárne Nováky už v súčasnosti nedostávajú dostatočné doplatky na to, aby prevádzka tejto elektrárne bola ekonomicky životaschopná," konštatovala Burdová. A najnovšie jej môže priťažiť aj nová vyhláška z dielne Úradu pre reguláciu sieťových odvetví, ktorou sa zmení výpočet dotácií. Tá spôsobí, že sa finančná strata elektrární ešte viac prehĺbi, hovorí analytik Inštitútu INESS Martin Vlachynský.

Jej zatvorenie by však malo výrazne širšie dosahy. Samotná elektráreň v regióne zamestnáva približne 400 ľudí, avšak naviazaných je na ňu ďalších štyritisíc miest v Hornonitrianskych baniach. Nováky sú totiž ich jediným odberateľom.
Hornonitrianske bane majú dodávať uhlie do elektrárne Nováky až do roku 2030. Zaviazal ich k tomu štát, aby tak ochránil región pred skokovým nárastom nezamestnanosti. Štát na svojej požiadavke zatiaľ nič nemení. "V doteraz prijatých dokumentoch vláda opakovane deklarovala záujem využívať domáce zdroje surovín. Rovnako opakovane zdôrazňovala aj snahu zabezpečiť bezpečnú a spoľahlivú dodávku energie," odpovedal Michal Dzurjanin z odboru komunikácie ministerstva hospodárstva na otázku, či vie rezort zaručiť, že elektráreň v Novákoch bude odoberať uhlie od Hornonitrianskych baní aj ďalších 14 rokov.

Bane naviazané na elektráreň
V prípade, ak sa zavrie elektráreň Nováky, automaticky padne aj záväzok baní, dodávať uhlie do elektrárni. "Ide o to, akou formou dôjde k zrušeniu. Ak by bola zrušená cez právneho zástupcu, tak zánikom právnickej osoby zanikajú aj všetky záväzky, ktoré mala, pretože nemajú na koho tieto záväzky prejsť," povedal právnik Viliam Karas z advokátskej kancelárie Maple & Fish. Primátor Novák Daniel Daniš ani Hornonitrianske bane sa k situácii nevyjadrili.

Najskôr tretina
Partner analytickej spoločnosti ProRate Juan Ramón Hernandez-Soublet si myslí, že k uzavretiu elektrárne aj tak dôjde. "Netreba zabúdať, že vstup EPH do Slovenských elektrární sa odohráva s politickou podporou slovenských politických elít, ktoré vyvíjajú dosť veľký tlak na talianskeho akcionára, a práve pre tieto elity môže byť riskantné prepustenie veľkého počtu baníkov. Určite dôjde k uzavretiu, ale v akom momente, to závisí od toho, ako bude vyzerať politická scéna na Slovensku do ďalších volieb," povedal.

Spoločnosť EPH nevstúpila do Slovenských elektrární priamo, ale prostredníctvom novej spoločnosti Slovak Power Holding, ktorú vlastní na polovicu s Enelom. Tým sa dostal k tretinovému podielu v Slovenských elektrárňach, ktorého predbežná cena je 375 miliónov eur. Predpokladá sa, že EPH neskôr svoju pozíciu rozšíri a odkúpi od Enelu aj zvyšný podiel.

Predaj Slovenských elektrární

Ako sa Enel zbavuje Slovenských elektrární
Enel založil spoločnosť Slovak Power Holding a previedol na ňu 66 percent akcií Slovenských elektrární
50 percent akcií v Slovak Power Holding predal spoločnosti EPH.
Základná cena za polovičný podiel v Slovak Power Holding je 375 miliónov eur.
EPH zatiaľ v prvej fáze zaplatil 150 miliónov eur.
Štát aj naďalej vlastní 34 percent akcií v Slovenských elektrárňach.
Štát má opciu na odkúpenie 17-percentného podielu v Slovenských elektrárňach. O väčšinový balík akcií sa tak "pobije" štát s EPH.

Tržby EPH (v mld. eur):
2012 - 4,57
2013 - 3,2
2014 - 3,66

Prevádzkový zisk EPH (v mld. eur)
2012 - 1,3
2013 - 1,2
2014 - 1,4

Podiely vo firme EPH:
Daniel Křetínský - 37 percent
Patrik Tkáč - 37 percent
Private equity štruktúry J&T - 26 percent

V ktorých energofirmách na Slovensku má podiel EPH:
Eustream
SPP - distribúcia
SPP - storage
Nafta
Stredoslovenská energetika
Pozagas
Čo prevádzkujú Slovenské elektrárne:
Jadrové elektrárne - 2
Tepelné elektrárne - 2
Fotovoltické elektrárne - 2
Vodné elektrárne - 31
Koľko energie vyrobili v roku 2015 Slovenské elektrárne:
Elektrina - 19-tisíc GWh
Teplo - 800 GWh

Chronológia predaja Slovenských elektrární:
26. 6. 2002
Kabinet Mikuláša Dzurindu odklepol spôsob predaja Slovenských elektrární.
8. 4. 2004
Do privatizácie 66-percentného podielu v SE vstúpil taliansky koncern Enel.
17. 2. 2005
Podpísali sa dokumenty, na základe ktorých Enel získal 66 percent akcií za 839 miliónov eur.
3. 11. 2008
Začala sa dostavba tretieho a štvrtého bloku Atómových elektrární Mochovce.
20. 11. 2014
Slovnaft a MVM Group potvrdili, že podali nezáväznú ponuku na kúpu podielu v dominantnom výrobcovi elektriny na Slovensku.
7. 5. 2015
Česká firma ČEZ oznamuje, že upúšťa od svojho záujmu kúpiť podiel v Slovenských elektrárňach. Približne v tomto čase oznamuje záujem EPH.
Júl 2015
Prebiehajú exkluzívne rokovania medzi EPH a Enelom.
19. 10. 2015
Konzorcium Slovnaft a MVM oznámilo, že z boja o Slovenské elektrárne odstupujú.
18. 12. 2015
Enel Produzione, dcérska spoločnosť talianskeho koncernu Enel, podpísala so spoločnosťou EP Slovakia, dcérskou firmou EPH, zmluvu o predaji svojho 66-percentného podielu v Slovenských elektrárňach.
20. 12. 2015
Premiér Fico oznámil, že štát získal opciu na odkúpenie 17-percentného podielu v Slovenských elektrárňach.
28. 7. 2016

Mimoriadne valné zhromaždenie Slovenských elektrární schválilo nové vedenie a stanovy. Predsedom predstavenstva sa stal Bohumil Kratochvíl, ktorý v minulosti pôsobil aj v spoločnosti Nafta či SPP - distribúcia; všetky sú z portfólia EPH.

Kto je Bohumil Kratochvíl

Bohumil Kratochvíl sa narodil štvrtého júna 1958 v Českej republike. Je absolventom Českého vysokého učení technického v Prahe. V plynárenstve sa pohybuje už od roku 1980: Najprv pôsobil v energetických podnikoch v Česku. Po roku 2003 pracoval v spoločnosti Nafta, kde sa stal generálnym riaditeľom. Súčasne bol aj predsedom Dozornej rady Pozagasu, kde sa prevádzkujú zásobníky zemného plynu. V rokoch 2008 až 2012 bol šéfom SPP - distribúcia, kde sa osvedčil aj podľa Jozefa Badidu z portálu energieprevas.sk. "Zmenila sa mu komodita, predtým to bol plyn, teraz elektrina, rovnako prechádza od riadenia infraštruktúrnych spoločností k výrobe a obchodu, ale manažérsky by to malo byť podobné," dodal Badida.

Kritstína Böhmer, Martin Slíž
Hospodárske noviny, 1.8.2016

INESS is an independent, non-governmental and non-political civic association. All of our activities are financed by grants, 2% tax allocation, own activities and donations from individuals and legal entities. Thus, our operation, scope and quality of outputs, largely depends on your generosity.
Our
awards
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards