Súkromné penzie na ruku môže dostať polovica Slovákov (Hospodárske noviny)

 Radovan Ďurana 1.8.2016 komentoval možnosť jednorazového získania dôchodku pre Hospodárske noviny. 

Súkromné penzie na ruku môže dostať polovica Slovákov (Hospodárske noviny)

 Ľudia, ktorí si sporia v druhom pilieri a odídu do dôchodku, majú na výber. Buď si nechajú pravidelne vyplácať peniaze, alebo si zvolia tzv. programový výber, a teda si nasporené peniaze vyberú naraz. Problém slovenskej legislatívy však spočíva v tom, že na možnosť číslo dva má nárok len veľmi málo sporiteľov. Na porovnanie: vlani malo nárok na penziu z druhého piliera niečo vyše 750 ľudí, no programový výber si mohlo zvoliť len 64.

Ministerstvo práce však pripravilo zmeny, na základe ktorých si bude môcť nasporené peniaze vybrať naraz trojnásobne viac dôchodcov ako v súčasnosti. Tvrdí to štátny tajomník ministerstva práce Ivan Švejna.

Nové pravidlá
Dnes sa k programovému výberu dostanú len dôchodcovia, ktorých celoživotný priemerný zárobok bol minimálne 1,25-násobok priemernej mzdy. Minulý rok to bolo iba 15 percent zo všetkých nových dôchodcov s druhým pilierom. "Chceme zaviesť novinku, podľa ktorej bude mať na programový výber nárok každý dôchodca, ktorý bude mať doživotný dôchodok vyšší ako priemerný starobný dôchodok, na ktorý vznikol nárok po 31. decembri 2003. V súčasnosti je to 428 eur," vysvetlil Švejna.

K svojvoľnému narábaniu s úsporami v druhom pilieri by sa podľa novely mohla po novom dostať približne polovica dôchodcov. Tí, ktorí takýto nárok nemajú, si môžu vybrať úspory aj naďalej prostredníctvom doživotného vyplácania dôchodku z druhého piliera.

Podľa ministerstva práce však ľudia dosiaľ takúto možnosť príliš nevyužívali, keďže ponuky neboli pre dôchodcov atraktívne. Vyplýva to z toho, že druhý pilier vznikol v roku 2005. Ľudia, ktorí v súčasnosti odchádzajú do dôchodku, preto nemajú úspory, ktoré by im zabezpečili takú anuitu, ktorá by bola výrazným prilepšením k dôchodku. Podľa výpočtov ministerstva práce bude na budúci rok priemerná nasporená suma v druhom pilieri približne 5 800 eur.

Sloboda narábania s úsporami
Viac dôchodcov s programovým výberom preferuje aj riaditeľ inštitútu INEKO Peter Goliaš. "Viac ľudí bude môcť rozhodnúť o použití časti svojich dôchodkových úspor. Súčasne nehrozí, že peniaze minú a budú odkázaní na štát, keďže stále budú mať nárok na doživotnú rentu na úrovni priemerného dôchodku," dodal. Pozitíva väčšej slobody vo výbere svojich úspor vidí aj analytik inštitútu INESS Radovan Ďurana. Poukazuje na to, že pre niektorých môže byť lepšie dostávať úspory vo forme anuít, no niektorí chcú radšej úspory naraz, aby si mohli napríklad doplatiť zvyšok hypotéky. Ďurana si myslí, že takúto možnosť by malo mať výrazne viac dôchodcov. "Prístup k úsporám by mali mať všetci sporitelia, ktorí majú dostatočne vysoké garantované doživotné príjmy. Dostatočné znamená, že im nevznikne nárok na dávku v hmotnej núdzi po využití úspor. V súčasnosti je to zhruba 300 eur," spresnil.

Výhodnejšie vyplácanie
Podľa riaditeľa spoločnosti Finančný kompas Maroša Ovčarika je novela logickým krokom, keďže o vyplácanie dôchodku z druhého piliera bol dosiaľ kvôli súčasným pravidlám nízky záujem. Priznáva, že takáto novela môže využívanie druhého piliera nakopnúť. Do budúcnosti sú však podľa neho potrebné ďalšie zmeny. "Myslím si, že by bolo vhodné priniesť viac konkurencie medzi životné poisťovne, ktoré vyplácajú úspory. Zaujímavé by mohlo byť, keby vláda umožnila prístup zahraničnej životnej poisťovne, ktorá by možno priniesla výhodnejšie ponuky," dodal.

Nikola Richterová
Hospodárske noviny, 1.8.2016

INESS is an independent, non-governmental and non-political civic association. All of our activities are financed by grants, 2% tax allocation, own activities and donations from individuals and legal entities. Thus, our operation, scope and quality of outputs, largely depends on your generosity.
Our
awards
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards