Drahšie cigarety, vyšší odvod pre operátorov. Pozrite Kažimírové zmeny v daniach (Sme)

 Martin Vlachynský komentoval 12.7.2016 zavádzanie nových daní pre Sme. 

Drahšie cigarety, vyšší odvod pre operátorov. Pozrite Kažimírové zmeny v daniach (Sme)

 Minister financií Peter Kažimír predstavil balík daňových zmien.

BRATISLAVA. Ministerstvo financií predložilo na rokovanie verejnosti viacero daňových zmien. Podľa tlačového odboru, ide zväčša o zmeny, ktoré už boli ohlásené v programovom vyhlásení vlády.
Väčšinou ide o zmeny pre firmy, ktoré sa však nepriamo dotknú aj ľudí.

1. Cigarety budú drahšie
Ministerstvo financií navrhuje zvýšenie sadzby dane z tabakových výrobkov. Zvyšovať by sa mala postupne až do roku 2019.
Napríklad minimálna sadzba dane z cigariet je v súčasnosti 91 eur na tisíc kusov. Od roku 2019 by už mala byť 100 eur na tisíc kusov.

Do roku 2020 by mal štát na zmenách zarobiť o 200 miliónov eur viac. "Cieľom je stabilizovať daňové príjmy z tabakových výrobkov, zabrániť ich poklesu a zároveň dosiahnuť rovnováhu aj s cieľmi v oblasti ochrany zdravia obyvateľov," zdôvodňuje krok ministerstvo v materiáloch k zákonu.
Odborníci tvrdia, že ak už vláda zvyšuje daň z tabaku, mali by peniaze z nej ísť na prevenciu či medicínu.

2. Vyššie poplatky u operátora či u poisťovní
V rámci jednej z noviel, ktoré ministerstvo financií predložilo na pripomienkovanie verejnosti, je aj zmena pre takzvané regulované odvetvia. Ide o podniky napríklad v oblasti energetiky, poisťovníctva, verejného zdravotného poistenia, elektronických komunikácií, poštových služieb či letectva.
Odvod mal byť len dočasný, vláda ním chcela na čas zvýšiť svoje príjmy. No rozhodla sa, že jeho fungovanie predĺži a že odvod dvojnásobne zvýši, a to zo súčasných 0,00363 na 0,00726. Vďaka tomu by štátna kasa mala byť každý rok bohatšia o 76 miliónov eur.

"Spoločnosti zrejme tento náklad navyše pretavia do vyšších poplatkov či cien za svoje služby," hovorí prognostik Slovenskej akadémie vied Vladimír Baláž.
Dodáva, že práve toto zdanenie vykryje v štátnom rozpočte diery po iných opatreniach.

3. Daň pre firmy klesne
Daň, ktorú platia firmy zo svojho príjmu, by mala od januára klesnúť na 21 percent. To znamená, že za rok 2017 už budú podnikatelia platiť nižšie dane.
Ide o opatrenie, ktoré vláda sľubuje už dlhšie. V minulosti bola totiž daň z príjmu firiem na úrovni 19 percent. V roku 2012 druhá vláda Roberta Fica vo veľkom balíku zmien pre podnikateľov túto daň výrazne zvýšila na 23 percent. Proti razantnému zvyšovaniu sa ozvali podnikatelia. Tvrdili, že im takýto rast bude spôsobovať finančné problémy.
Odvtedy vláda firmám sľubuje postupné znižovanie. V minulosti už daň klesla o jeden percentuálny bod na 22 percent.Stalo sa tak výmenou za zavedenie daňových licencií.

"Zníženie sadzby hodnotím pozitívne. Priestor však bol omnoho, omnoho väčší. V roku 2016 vláda vyberie oproti prognóze (z roku 2013) o 2,4 miliardy eur viac na daniach a odvodoch.
Deficit sa však oproti prognóze znížil len o 400 miliónov eur. Za peniaze navyše sa tak ani neznížili dane, ani neznížil deficit - prejedli sa," hodnotí analytik Iness Martin Vlachynský.
Dodáva, že aj so sadzbou 21 percent budeme mať jednu z najvyšších daní v regióne.

4. Licencie zatiaľ ostanú
Licencia či minimálna daň je jedným z najkritizovanejších opatrení druhej Ficovej vlády. A to nielen podnikateľmi, ale aj medzinárodnými inštitúciami, ktoré vo svojich hodnoteniach Slovensku odporúčali, aby bola daň len dočasná.
Zrušiť licencie sľúbila aj súčasná vláda, aspoň to napísala do svojho programového vyhlásenia. Prečo licencie nakoniec rezort neplánuje zrušiť, tlačový odbor zatiaľ nepovedal.
Minimálnu daň platia všetky firmy, a to či už skončia v strate alebo zisku. Výnimku majú prvé roky napríklad start-upy či firmy vo finančných problémoch.

5. Dividendy sa zdania
Návrh novely počíta so zrušením zdravotných odvodov z dividend, ktoré sú dnes na úrovni 14 percent. Namiesto nich by sa mala zaviesť 15-percentá daň.
Podľa Baláža ide o dobrý krok. Súčasné nastavenie totiž zvýhodňovali finančné skupiny, ako aj zahraničné monopoly.
Odvody podnikatelia platili len z dividend do sumy 50-tisíc eur. Peniaze nad túto sumu už nezodvodňovali. "Bol to neférový systém, ktorý zvýhodňoval veľké spoločnosti," hovorí Baláž.
Podľa šéfa Ineko Petra Goliaša však zavedenie dane zhorší atraktívnosť Slovenska v očiach investorov a z dlhodobého hľadiska tak pribrzdí aj hospodársky rast.

6. Daňové tajomstvo? Pre Pellegriniho už nie
V jednej z noviel ministerstvo navrhuje sa, aby sa rozšíril okruh ľudí, ktorí sa budú môcť dozvedieť aj informácie, ktoré sú daňovým tajomstvom. Medzi osoby oprávnené oboznamovať sa s daňovým tajomstvom má byť zaradený Úrad podpredsedu vlády SR pre investície a informatizáciu, ktorému šéfuje Peter Pellegrini.
Dôvodom má byť práca úradu na informatizácií verejnej správy.

Michaela Kušnírová
Sme, 12.7.2016

INESS is an independent, non-governmental and non-political civic association. All of our activities are financed by grants, 2% tax allocation, own activities and donations from individuals and legal entities. Thus, our operation, scope and quality of outputs, largely depends on your generosity.
Our
awards
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards