Nemáme dostatočné príjmy? Vymyslíme si (Korzár)

 Radovan Ďurana komentoval 11.7.2016 pre Korzár pripomienkovú novelu rezortu financií legalizujúcu vymyslené príjmy. 

Nemáme dostatočné príjmy? Vymyslíme si (Korzár)

 REZORT FINANCIÍ PREDLOŽIL DO PRIPOMIENKOVANIA NOVELU Vláda chce mať legalizované vymyslené príjmy v štátnom rozpočte. Keď to spravila naposledy, išla nad rámec zákona.

BRATISLAVA.

Pri schvaľovaní rozpočtu na tento rok sa v parlamente stalo, čo nikto nečakal. Štátny tajomník rezortu financií Radko Kuruc za pomoci poslanca Smeru Daniela Duchoňa prostredníctvom pozmeňujúceho návrhu pretlačil do rozpočtu vymyslené čísla.

Na daniach mal štát podľa tohto návrhu vybrať o 250 miliónov eur viac, ako rátali oficiálne prognózy. Tie zverejňuje párkrát do roka daňový výbor zložený z viacerých odborníkov a už roky sa rozpočty tvoria práve na základe týchto prezentovaných čísel.

Na základe vymyslených vyšších príjmov si mohla vláda naplánovať aj vyššie výdavky, nie vymyslené, ale reálne.

Člen Rady pre rozpočtovú rozpovednosť Ľudovít Ódor predkladateľov pozmeňovacieho návrhu nazval pištoľníkmi v parlamente.

"Je to len krok od toho, aby poslanci z brucha vyťahovali aj rast HDP, tvorbu hrubého fixného kapitálu či export tovarov a služieb na budúci rok," napísal vtedy vo svojom blogu Ódor.

Tichý tlak Zdá sa, že v najbližších rokoch budeme podobné praktiky vidieť častejšie. Teda, že sa bude opakovať situácia, keď sa do rozpočtu v poslednej chvíli dostanú čísla, ktoré nebudú podložené prognózou odborníkov.

Ministerstvo financií totiž predložilo novelu zákona o rozpočtových pravidlách verejnej správy. V nej sa píše, že sa do rozpočtu môžu dostať "daňové a odvodové príjmy, ktoré neboli obsiahnuté v zohľadnenej prognóze výboru pre daňové prognózy".

Odborníkom sa zmena zákona nepozdáva a hodnotia ju negatívne. "Bude to vytvárať tichý tlak na daňový výbor, po druhé sa z tohto postupu môže stať každoročné pravidlo a po tretie, prognózy sa vo výsledku môžu od skutočnosti líšiť," hovorí analytik INESS Radovan Ďurana.

Je to (ne)zodpovednosť Podľa exministra financií Ivana Mikloša nie je návrh v poriadku z viacerých dôvodov.

"Ministerstvo financií sa týmto snaží legalizovať protizákonný postup, ktorý uskutočňuje počas posledných dvoch rokov. Pozmeňovacími návrhmi cez koaličných poslancov zvyšuje príjmy rozpočtu nad rámec toho, čo sa nachádza vo vládou schválenom návrhu rozpočtu a čo je v súlade s makroekonomickou a daňovou prognózou," hovorí Mikloš.

Okrem toho sa tak podľa neho oslabuje a deformuje systém, ktorý funguje už od roku 2003. Problém vymyslených čísel súvisí podľa Mikloša aj s takzvanými výdavkovými stropmi, ktoré mali byť zavedené už v roku 2012, stále však nefungujú. Ide o opatrenie, ktoré by malo vláde zabrániť míňať.

Ak sa jej aj podarí získať do štátnej pokladnice viac peňazí, napríklad z výberu daní, nemali by sa peniaze hneď minúť, ale použiť na zníženie deficitu.

"Je teda evidentné, že opatrenie, ktoré dnes Kažimír navrhuje (a v praxi už dva roky protiprávne realizuje), ide presne opačným smerom," hovorí Mikloš.

Ak štát vyberie na daniach a odvodoch viac peňazí, môže tieto peniaze podľa návrhu aj minúť. Jediným pozitívom Kažimírovho návrhu je, že míňanie bude aspoň čiastočne podmienené. Štát bude môcť minúť peniaze len vtedy, ak sa potvrdí, že ich skutočne na daniach a odvodoch vyberie viac, ako pôvodne ukazovala prognóza.

Parlament napríklad prijme rozpočet s umelo zvýšenými príjmami v sume 200 miliónov eur a v rovnakej sume si naplánuje aj výdavky navyše. Následne cez rok sa však štátu na daniach podarí (alebo výbor v novej prognóze povie, že sa podarí) vybrať len sto miliónov eur navyše. Minúť bude tak môcť len tie, a nie naplánovaných 200 miliónov eur.

Michaela Kušnírová
Korzár, 11.7.2016

INESS is an independent, non-governmental and non-political civic association. All of our activities are financed by grants, 2% tax allocation, own activities and donations from individuals and legal entities. Thus, our operation, scope and quality of outputs, largely depends on your generosity.
Our
awards
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards