Koľkými eurami naozaj dotujeme uhlie?

Časť slovenskej verejnosti už po viacerých kolách verejných diskusií v médiách tuší, že vo svojich účtoch platí aj špeciálny doplatok na výrobu elektriny z domáceho uhlia. Ten pokrýva náklady vysoko stratovej výroby elektriny v elektrárni Nováky, resp. podľa rastúcich protestov Slovenských elektrární dokonca len časť týchto nákladov.

Koľkými eurami naozaj dotujeme uhlie?

V roku 2015 bolo takto vyplatených 94,5 milióna eur – fakt, ktorý je ľahko dohľadateľný. Menej známy je však fakt, že na výrobu z uhlia spotrebitelia neprispievajú len cez tento doplatok, ale paradoxne aj cez doplatok na KVET, čo nie je žiadna rastlinka, ale kombinovaná výroba elektriny a tepla. Popisný názov asi netreba vysvetľovať, spomeniem len, že typickým KVETákom sú niektoré teplárne, napríklad Tepláreň Košice.

V tejto kategórii nájdeme rôzne typy palív. Podľa oficiálneho zoznamu výrobcov OZE a KVET s doplatkom v roku 2015 dostali traja výrobcovia KVET z hnedého uhlia doplatok 8 048 673 eur, jeden výrobca z čierneho uhlia dostal 424 746 eur, a traja výrobcovia z kombinácie plyn/uhlie (pomer nepoznáme) dostali 12 920 173 eur. V roku 2016 to podľa plánu má byť 8 406 080 eur pre hnedé uhlie, 417 797 eur pre čierne uhlie a 17 587 648 eur pre plyn/uhlie. V skutočnosti tak štátna podpora spaľovania hnedého uhlia je ešte o 10 vyššia, ako by vyplývalo len z doplatku na výrobu elektriny z domáceho uhlia. K tomu treba samozrejme pridať aj dotáciu na výrobu elektriny z čierneho uhlia, čím sa dostávame na 116 mil. eur, ktorými spotrebitelia celkovo podporili spaľovanie uhlia.

Pre kompletný obraz uvádzame tabuľku doplatkov OZE a KVET pre všetky druhy výroby v roku 2015 a plán roku 2016. Pripomíname, že rok 2015 bol výrazne ovplyvnený kauzou „oznamovacia povinnosť“, keď na jeden rok stratila právo na doplatok asi tretina výrobcov.

Energie-portal.sk, 16.8.2016

INESS is an independent, non-governmental and non-political civic association. All of our activities are financed by grants, 2% tax allocation, own activities and donations from individuals and legal entities. Thus, our operation, scope and quality of outputs, largely depends on your generosity.
Our
awards
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards