Švajčiari chcú dávať mesačne dvetisíc eur každému. Ako je to u nás? (Sme)

 Radovan Ďurana komentoval 2.6.2016 pre Sme referendum o zavedení základného príjmu vo Švajčiarsku, ktoré sa uskutočnilo 5.6.2016.

Švajčiari chcú dávať mesačne dvetisíc eur každému. Ako je to u nás? (Sme)

 V krajine už 5.júna (nedeľa) prebehne referendum, v ktorom sa Švajčiari budú rozhodovať či v krajine zavedú takzvaný základný príjem alebo nie.

BRATISLAVA. Každý štát v súčasnosti poskytuje ľuďom desiatky rôznych dávok, príspevkov či dotácií. Ide o komplikovaný a drahý systém.
Preto sa vo svete čoraz častejšie ozývajú hlasy za zjednodušenie. Tým by mohol byť takzvaný nepodmienený základný príjem.

Dvetisíc eur zadarmo
Ide o dávku, ktorú bez akýchkoľvek podmienok dostávali od štátu mesačne všetci občania. A to bez ohľadu na to, či ide o mamičku na materskej, pracujúceho či nezamestnaného. Myšlienku základného príjmu vyskúšalo zopár krajín ako menší projekt.

Švajčiarsko sa rozhoduje, či základný príjem zavedie celoplošne. V krajine už 5. júna (nedeľa) prebehne referendum na túto tému. Pre všetkých dospelých má byť vo výške 2500 frankov (2280 eur).
Deti by dostávali štvrtinu z tejto sumy.
Podľa analýzy bude vláda, ak bude referendum úspešné, potrebovať v rozpočte nájsť ďalších 25 miliónov frankov (22,3 milióna eura), píše ?český časopis Newsweek. Potrebné financie by štát mohol vybrať úsporami či zvýšením dane z pridanej hodnoty.

Švajčiarske referendum bude prvé vo svete. Podľa prieskumov zrejme nebude úspešné. Odhaduje sa, že nápad podporí maximálne 24 percent ľudí.
Podľa odborníkov sa však nápad zaviesť túto dávku bude vyskytovať čoraz častejšie. „V budúcnosti bude zavedenie nepodmieneného základného príjmu aktuálnejšou otázkou, ako je dnes,“ hovorí prognostik Slovenskej akadémie vied Vladimír Baláž.

Svet sa môže zmeniť
Základná dávka by mala byť natoľko vysoká, aby z nej človek vedel zaplatiť všetky svoje životné potreby. Jej obhajcovia tvrdia, že pomôže zlepšiť životnú úroveň chudobných a štátu sa vďaka nej znížia výdavky. Jednak ušetrí na ostatných dávkach a jednak na platoch a administratíve tých, ktorí tieto dávky vyplácajú.
Odporcovia zase tvrdia, že ľudia už nebudú chcieť vôbec pracovať. Okrem toho sa im výrazne dvihnú dane, pretože z tých súčasných štát nedokáže zafinancovať základný príjem každému.

Experimenty so základným príjmom však v minulosti priniesli celkom pozitívne a prekvapujúce výsledky. Najznámejší experiment bol v rokoch 1974 až 1978 v kanadskom mestečku Dauphin. Zapojených bolo 30 percent ľudí. Tí, čo pracovali, dostali k platu príplatok 50 centov na každý zarobený dolár. Celý experiment stál 17 miliónov dolárov.
Podľa výsledkov štúdie Manitobskej univerzity spôsobilo vyplácanie základného príjmu len minimálny pokles zamestnanosti. U pracujúcich mužov to bolo jedno percento, u vydatých žien tri percentá a u slobodných žien päť percent. Mladí viac investovali do svojho vzdelania. „Poklesol aj počet hospitalizácií na miestnej psychiatrii. Ľudia žili zdravšie, keď nemali stres z chudoby,“ dodáva Baláž.
Podľa Newsweeku sa Kanaďania chystajú tento rok spustiť ďalší test v provincii Ontario. Chcú zistiť či bude plošná dávka efektívnejšia ako súčasný sociálny systém.

Slovensko zatiaľ neuvažuje
Na dvojročný pilotný projekt sa chystá aj Fínsko. „Fínsko bojuje s vysokou nezamestnanosťou, preto aj zo slovenského pohľadu bude zaujímavé sledovať dôsledky tejto myšlienky na miestny trh práce,“ napísal v nedávnom komentári pre Hospodárske noviny analytik Iness Radovan Ďurana.
Podľa neho sa náklady na distribúciu dávok na Slovensku pohybujú na úrovni 200 miliónov eur.
Na Slovensku sa o zavedení nepodmieneného sociálneho príjmu nikdy na odbornej úrovni nediskutovalo. Preto nie je jasné, či by pre krajinu mala táto novinka nejaké pozitívne vplyvy. „K uvedenej téme sme dosiaľ nerobili prepočty,“ hovorí Lucia Šrámková z Inštitútu finančnej politiky.

Najbližšie sme na Slovensku k základnému príjmu boli, keď sa diskutovalo o zavedení Odvodového bonusu Richarda Sulíka, ktorý je vlastne súčtom štátnych dávok.

Michaela Kušnírová
Sme, 2.6.2016

INESS is an independent, non-governmental and non-political civic association. All of our activities are financed by grants, 2% tax allocation, own activities and donations from individuals and legal entities. Thus, our operation, scope and quality of outputs, largely depends on your generosity.
Our
awards
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards