Slovenská biblia rakúskej ekonómie (Trend)

 Trend uverejnil 1.11.2015 recenziu knihy Juraja Karpiša, Zlé peniaze. 

Slovenská biblia rakúskej ekonómie (Trend)

Populárna rakúska škola

Ide o doteraz najkomplexnejšiu slovenskú publikáciu v štýle takzvanej rakúskej školy ekonómie. Teda skupiny ekonómov obhajujúcich princíp osobného vlastníctva a slobodného trhu pred štátnymi zásahmi do hospodárstva. Jej prívrženci sa inšpirujú najmä dielom nositeľa Nobelovej ceny Friedricha Hayeka a jeho učiteľa Ludwiga von Misesa, ktorí sa narodili koncom devätnásteho storočia v rakúskejčasti bývalej monarchie.

Táto vetva ekonómie po roku 1989 v postkomunistických krajinách učarovala veľa mladým ľuďom vrátane autora tejto recenzie. Aj keď neskôr už svoj lesk do veľkej miery stratila názorovým posunom generácie smerom k hlavnému prúdu vedy o hospodárstve.

Azda verejne najaktívnejším predstaviteľom "Rakúšanov" je v posledných rokoch práve Juraj Karpiš. Čitateľ ho mal možnosť sledovať napríklad v niekoľkých diskusiách Pod lampou, kde vysvetľoval súvislosti hospodárskej krízy či bankrotujúceho Grécka. Jeho výhodou je, že na rozdiel od mnohých iných liberálne orientovaných ekonómov rozumie aj argumentom oponentov. Kto iný by teda mal napísať vyčerpávajúcu knihu o kríze, problémoch menovej politiky, finančného sektora a zadlženia vlád, ak nie práve on?

Celý článok nájdete na webe Trendu

 

 

INESS is an independent, non-governmental and non-political civic association. All of our activities are financed by grants, 2% tax allocation, own activities and donations from individuals and legal entities. Thus, our operation, scope and quality of outputs, largely depends on your generosity.
Our
awards
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards