Štát vyberá viac daní, pred voľbami z nich prudko dvihne platy (Denník N)

Vyjadrenie Radovanu Ďuranu k rozpočtu zverejnil Denník N 7.10.2015

Štát vyberá viac daní, pred voľbami z nich prudko dvihne platy (Denník N)

Minister financií Peter Kažimír predložil posledný rozpočet druhej Ficovej vlády. V stredu ho schválili ministri, prejsť ešte musí parlamentom. Chýba v ňom započítanie dôsledkov stále nie definitívnej dohody s automobilkou Jaguar Land Rover, ale iné veľké zmeny by už v ňom robené byť nemali.

„Obavy opadajú, lebo vláda, ktorú vediem, je predvídateľná a čitateľná. Presvedčili sme všetkých, že plány plníme,“ pochvaľuje si Robert Fico, ktorému sa zdá, že tento návrh rozpočtu ekonómovia kritizujú menej ako predošlé.

Základné informácie o vládnom návrhu:
Platy vo verejnej správe majú v budúcom roku stúpnuť o štyri percentá, v súkromnom sektore o zhruba tri percentá. „Nesľubovala súčasná vláda šetrenie vo verejnom sektore?“ pýta sa exminister školstva Eugen Jurzyca, ktorý je momentálne v SaS.

„Boli roky, keď platy v súkromnej sfére rástli a vo verejnej správe boli zamrznuté. Také roky boli dva a boli to roky, keď bola inflácia,“ povedal v stredu Kažimír. Pripomenul ešte, že výnimkou bolo školstvo, kde platy rástli aj predtým.
Verejná správa bude aj budúci rok míňať viac peňazí, ako sú jej predpokladané príjmy. Rozdiel medzi výdavkami a príjmami v pomere k HDP (teda deficit) má byť tesne pod dvomi percentami. Na jeho skutočnú výšku si treba počkať. Lebo ako ukazuje príklad tohto roka - plán bol menej ako 2,5 percenta, aktuálny odhad je 2,74 percenta.
Ak neberieme do úvahy eurofondy, v budúcom roku majú rásť aj príjmy (+2 % HDP), aj výdavky (+1,43 %). Aj toto malé ozdravenie rozpočtu sa teda má udiať na príjmovej strane.
„Takto vyzerá rozpočet, keď nič nerobíte, len máte sociálny balíček a rastú dane,“ hovorí analytik inštitútu INESS Radovan Ďurana.
Oproti roku 2013, čo bol prvý celý rok aktuálnej Ficovej vlády, majú príjmy z daní a odvodov v budúcom roku stúpnuť o 2,8 miliardy eur. No deficit má za ten čas klesnúť zhruba o 345 miliónov eur. Ďurana pripomína, že väčšina z toho je úspora na spolufinancovaní eurofondov, čiže fakticky neúspech vlády pri čerpaní eurofondov.
Z vládneho materiálu vyplýva, že tento rok zaplatíme z rozpočtu 235 miliónov eur za nepodarené eurofondové projekty, ktoré Brusel odmietol preplatiť.

Čerpanie eurofondov sa v tomto roku síce výrazne zrýchlilo, no druhé programové obdobie sa v decembri končí. Ministerstvo financií v návrhu rozpočtu na rok 2016 priznáva, že verejné investície si už nezopakujú výnimočne dobrý rok 2015. „Vrátime sa zrejme k dynamike čerpania z roku 2014. Hovorím to úplne otvorene,“ povedal Kažimír.

Čísla v rozpočte vychádzajú z toho, že ekonomika si v ďalšom roku polepší o 3,1 percenta HDP. Ale, čo ak to bude menej a dane porastú pomalšie? Rezerva na prípadný horší vývoj ekonomiky v rozpočte tentoraz chýba. Zato sú v ňom iné položky nazývané ako rezerva. Je tam napríklad 20 miliónov eur na ochranu vonkajších hraníc Schengenu a 75,65 milióna eur na významné investície, 50 miliónov eur na ďalšie dlhy nemocníc a takzvaná rezerva vlády 50 miliónov eur.
Rozpočet ráta aj s malým medziročným rastom výdavkov na obranu o 85 miliónov eur, teda z 1,03 na 1,10 % HDP. Treba za tým hľadať najmä nákupy vojenskej techniky.

Ďalšia debata je o tom, aké zdravotné odvody by mal platiť štát za poistencov štátu tak, aby to stačilo aj na zvýšenie platov. Návrh na budúci rok počíta s výškou odvodov 4,3 percenta. „Ak chce vláda vykryť platy lekárov, sestier, či kompenzovať oslobodenie od odvodovej položky a primeraný rast výdavkov v zdravotníctve, musí zvýšiť platbu za poistencov štátu na 5 %,“ hovorí Marian Faktor z KDH, ktorý v minulosti šéfoval Všeobecnej zdravotnej poisťovni a pracoval aj pre súkromnú Dôveru.

Dlh má v budúcom roku klesnúť na 52,1 percenta z tohtoročných 52,8 percenta HDP. Dostal by sa tak pod druhé sankčné pásmo (53 %). To, že dlh v pomere k HDP klesá, hoci si štát bude musieť znova požičať na krytie deficitu, vyplýva z toho, že ekonomika (HDP) porastie zrejme rýchlejšie ako samotný dlh vyjadrený v eurách.

Marianna Onuferová
Denník N, 7.10.2015

 

INESS is an independent, non-governmental and non-political civic association. All of our activities are financed by grants, 2% tax allocation, own activities and donations from individuals and legal entities. Thus, our operation, scope and quality of outputs, largely depends on your generosity.
Our
awards
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards