Nový fenomén doby – zdieľaná ekonomika. Každý môže byť podnikateľom (Aktuality.sk)

Zo zdieľanej ekonomiky ťažia hlavne stredne a nízkopríjmové domácnosti. Tie získali šancu privyrobiť si. Je to také ľahké, že to zvládne aj dieťa, povedal na margo zdieľanej skonomiky pre Aktuality.sk 19.8.2015 Róbert Chovanculiak.

Nový fenomén doby – zdieľaná ekonomika. Každý môže byť podnikateľom (Aktuality.sk)

 Moderné internetové technológie prinášajú dnes obrovské možnosti. Aj obyčajný človek môže byť kapitalistom.

Chcete si nájsť ubytovanie v zahraničí, ale nechcete bývať v hoteli alebo v penzióne? Potrebujete vŕtačku alebo motorovú pílu a neoplatí sa vám kupovať novú? Radi by ste sa zviezli v meste autom, avšak nechcete použiť klasický taxík?

Prípadne naopak si chcete privyrobiť nejaké peniaze?

Vitajte v zdieľanej ekonomike, kde tovary a služby neposkytujú podnikatelia a firmy, ale bežní ľudia a obyčajné domácnosti.

Práve minulý týždeň dorazila na Slovensko jedna z ikon zdielanej ekonomiky, a to Uber.

Tento nový fenomén bude podľa odborníkov hrať väčšiu rolu v globálnom hospodárstve.

Dokonca aj veľké nadnárodné koncerny si uvedomujú význam zdieľanej ekonomiky a začínajú sa do nej zapájať.

Každý môže byť kapitalistom

Ako hovorí analytik inštitútu INESS Robert Chovanculiak, tento typ hospodárstva ukazuje, že v skutočnosti ľudia majú viac kapitálu a možností pracovať, než si doteraz mysleli.

Nové platformy na internete dokázali z bežných spotrebných statkov, ktoré veľkú časť svojej životnosti ležali ladom, spraviť hodnotné aktívum, čo uspokojí potreby iných spotrebiteľov.

V súčasnosti tak ľudia majú možnosť využiť a prenajať napríklad prázdnu izbu neznámym hosťom zo zahraničia, prípadne pozvať cudzincov na večeru k sebe domov. Rovnako tak sa môžu podeliť o svoje vozidlo a zviesť niekoho na určitej trase alebo požičať náradie, ktoré aj tak väčšinou nepoužívajú.

Možností je veľa

Momentálne internet ponúka veľké množstvo možností, ako takýmto spôsobom zarobiť v najrôznejších segmentoch trhu. „Zo zdieľanej ekonomiky ťažia hlavne stredne a nízkopríjmové domácnosti. Tie získali šancu privyrobiť si. Je to také ľahké, že to zvládne aj dieťa,“ tvrdí Chovanculiak.

Podľa neho zdieľaná ekonomika prináša rozšírenie trhu so všetkými spotrebnými tovarmi a službami o novú úroveň a vyššiu konkurencia ako na strane ponuky, tak aj dopytu. To znamená vyšší blahobyt a väčší výber pre spotrebiteľov, viacej inovácií, väčšiu odlišnosť produktov, intenzívnejšiu špecializáciu, a teda aj efektivitu na strane ponuky.

„Z pohľadu ekonómie predstavuje priblíženie sa k svätému grálu ekonómov v podobe tzv. Paretovho optima,“ dodáva Chovanculiak.

To je stav, kedy sú uskutočnené všetky vzájomné výhodné výmeny a v spoločnosti neostal žiadny priestor pre zmenu, ktorá by aspoň jednému človeku pomohla a pritom nikomu neuškodila.
Úspora peňazí

Aj hlavný ekonóm finančnej skupiny Roklen Lukáš Kovanda hodnotí nový typ ekonómie pozitívne. Prínos, okrem poskytovateľov v podobe vyšších príjmov, majú aj spotrebitelia, ktorí sa dostanú k lacnejším tovarom a službám.

„To, čo zákazník ušetrí napríklad na ubytovaní alebo v doprave, môže utratiť za iné statky, ktoré by si inak nekúpil,“ približuje Kovanda.

Ako však upozorňuje, klasickí taxikári alebo hoteliéri nemajú z toho radosť. Spomínané internetové platformy im totiž preberajú zákazníkov, čo v konečnom dôsledku môže pre nich znamenať, že prídu o svoje živobytie.

„To sa však deje pri každej technologickej zmene. Pokiaľ by takéto zmeny nenastali, stále žijeme ešte v jaskyniach," dodáva Kovanda.
Svetlá budúcnosť

Odborníci odhadujú, že sektor zdieľanej ekonomiky sa bude v nasledujúcej dekáde neustále zväčšovať.

Dnes toto odvetvie dosahuje príjmy na úrovni 15 miliárd dolárov a len v USA má s ním skúsenosti vyše 80 miliónov ľudí. Pričom do roku 2025 by sa mal objem príjmov zdieľanej ekonomiky vyrovnať ich náprotivkom v tradičnom sektore.

Martin Odkladal

Aktuality.sk, 19.8.2015

INESS is an independent, non-governmental and non-political civic association. All of our activities are financed by grants, 2% tax allocation, own activities and donations from individuals and legal entities. Thus, our operation, scope and quality of outputs, largely depends on your generosity.
Our
awards
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards