Slovensko má výborný rating: Bude nám ešte lepšie? (Nový čas)

Rating by bol výnimočný, keby Slovensko výrazne zlepšilo podnikateľské prostredie, čo by bolo vidieť na príleve zahraničných investícií, konštatoval pre Nový čas 7.8.2015 Radovan Ďurana. Ako ale dodal, to neznamená, že sem prídu a budú vytvárať pre občanov pracovné miesta.

Slovensko má výborný rating: Bude nám ešte lepšie? (Nový čas)

Dlhodobý rating Slovenska sa zlepšil! Spomedzi porovnateľných krajín, okrem Česka, sme najlepší.

Môže za to konsolidácia verejných financií i štátneho dlhu. A stabilný bankový sektor. Čo to však znamená pre občanov? Bude viac práce a vyššie mzdy? Ratingová agentúra Standard & Poor´s zvýšila dlhodobý rating Slovenskej republiky z A na A+. Tempo rastu slovenskej ekonomiky sa v tomto roku opäť zrýchli. Agentúra dodáva, že v rokoch 2015 až 2018 by mal hospodársky rast dosiahnuť v priemere vyše 3 %.

Ekonóm Radovan Ďurana z INESS však vysvetľuje, že ekonomický rast nie je dielom vlády, tá ho dokáže reguláciami, byrokraciou a daňami brzdiť. Z iných krajín je pre nás partnerom na porovnanie Česko, ktoré má rating lepší a Poľsko, ktoré má horší. Čechom a nám pomáha export. „Rating by bol výnimočný, keby Slovensko výrazne zlepšilo podnikateľské prostredie, čo by bolo vidieť na príleve zahraničných investícií. To neznamená, že sem prídu a budú vytvárať pre občanov pracovné miesta,“ dodal Ďurana.

Ministerstvo financií k ratingu

„Zlepšenie ratingu znamená veľký úspech pre Slovensko. Je to potvrdenie krokov vlády SR v oblasti hospodárskej a rozpočtovej politiky. Môže to priniesť investície, pracovné miesta a lepšiu životnú úroveň. Okrem toho sa rating pretaví do lacnejších úverov pre občanov a firmy.“

Nový čas, 7.8.2015

INESS is an independent, non-governmental and non-political civic association. All of our activities are financed by grants, 2% tax allocation, own activities and donations from individuals and legal entities. Thus, our operation, scope and quality of outputs, largely depends on your generosity.
Our
awards
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards