Fico nastavil čudné pravidlá, do táborov sa dostanú len zdravé deti (Sme)

Ako povedal pre denník Sme 5.8.2015 Radovan Ďurana, nie je jasné, komu chce vláda pomôcť. Rodiny s nízkym príjmom majú úplne iné problémy, nie letné tábory pre deti.

Fico nastavil čudné pravidlá, do táborov sa dostanú len zdravé deti (Sme)

Vyše 700 detí pôjde v najbližších týždňoch do tábora za štátne.

BRATISLAVA. Nezvyčajným sitom musia prejsť deti, ktoré sa chcú zadarmo dostať do letného tábora. Musia byť zdravé, mať aspoň jedného zamestnaného rodiča a do tretice - celá rodina nesmie mať príjem vyšší ako 800 eur.

Oznámil to Úrad vlády tesne predtým, ako si premiér Robert Fico odškrtne prvé opatrenie z druhého balíčka vo svojom rodnom kraji v detskom tábore v Duchonke.
Pre najslabších?

"Vláda chce pomôcť rodinám, ktorých príjem neumožňuje financovať pobyty v rekreačných zariadeniach," vysvetlil Úrad vlády.

Príjmová hranica 800 eur na rodinu je však sporná. Pri trojčlennej rodine pripadá na osobu vyše 260 eur. Členovia šesťčlennej rodiny sa pri príjme 800 eur musia uskromniť so 130 eurami na hlavu.

"Nie je jasné, komu chce vláda pomôcť. Rodiny s nízkym príjmom majú úplne iné problémy, nie letné tábory pre deti," myslí si analytik INESS Radovan Ďurana, podľa ktorého vybavovanie táborov nie je úlohou štátu.

"Tábory pre najchudobnejších by mali organizovať skôr cirkvi alebo mimovládky," vraví aj Ľubica Navrátilová, odborníčka na sociálnu problematiku.
Čudné škatuľkovanie

Nastavené kritériá sú podľa analytikov zvláštne. Netušia napríklad, ktoré deti sú podľa Fica zdravé a ktoré nie, ani to, ako sa zdravie bude posudzovať. Neodpovedal na to ani Úrad vlády.

"Nemôžu mať zdravotné postihnutie? Logiku by to malo iba v prípade, ak by štátne zariadenia neboli stavané pre vozičkárov. Neviem, ako to mysleli," reaguje Ďurana.

Zvláštne je aj to, že jeden z rodičov musí byť zamestnaný. Na druhú koľaj sa tak dostanú rodiny s dvomi invalidnými rodičmi, alebo také, kde sa o deti starajú penzionovaní starí rodičia.

"Tieto kritériá sú vystrelené od buka. Nie som fanúšikom balíčkov, lebo vždy niekoho zvýhodňujú. Okrem toho, ktorá rodina je na tom horšie - kde nepracuje nikto alebo kde pracuje jeden alebo dvaja, ale za málo peňazí?" pýta sa Navrátilová.

Ďurana si myslí, že vláda chce vyčleniť ľudí, ktorí dlhodobo nepracujú a mohli by balíčky zneužívať. Ale doplatiť na to môžu aj ostatní.

Nie je úplne jasné ani to, ako sa budú deti do tábora vyberať, ak záujem presiahne ponuku.

V rámci druhého balíčka sa toto leto dostane do tábora zadarmo vyše 700 detí. Oddychovať majú v štátnych zariadeniach v Duchonke, Zemplínskej šírave, Smrekovici či v Tatranskej Lomnici.

Jana Trebulová

Sme, 5.8.2015

INESS is an independent, non-governmental and non-political civic association. All of our activities are financed by grants, 2% tax allocation, own activities and donations from individuals and legal entities. Thus, our operation, scope and quality of outputs, largely depends on your generosity.
Our
awards
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards