Fico odštartoval druhý balíček za pol miliardy. Takto máme pocítiť dobré časy (Aktualne.sk)

Ako sa pre Aktuálne.sk vyjadril  Martin Vlachynský, už dnes sme v situácii, že minimálna mzda v Krompachoch je vyššia než v Prahe či Budapešti, povedal 4.8.2015.

 Fico odštartoval druhý balíček za pol miliardy. Takto máme pocítiť dobré časy (Aktualne.sk)

Po uzavretí prvého balíčka sa premiér rozhodol oficiálne spustiť druhý. Vládny balíček pre ľudí má kompletne vstúpiť do platnosti už do konca novembra. Už ku koncu augusta má vláda rokovať o znížení DPH na potraviny. Cena druhého balíčka by sa mala pohybovať v okolí 300 miliónov, spolu s prvým prekoná pol miliardy. Za všetky tri dokopy rozdá Fico z peňazí občanov vyše miliardu.

Premiér pozitívne zhodnotil prvý balík, ako aj rast ekonomiky i zvýšenie ratingu Slovenskej republiky agentúrou S&P. Sociálne balíčky by mali podľa premiéra byť udržateľné, pretože sa opierajú o stabilný vývoj verejných financií.

„Sľuby, ktoré sme dali slovenskej verejnosti sme na sto percent naplnili,“ povedal Robert Fico.
Premiér spomenul aj úspech „vlakov zadarmo“.

Na možnosť cestovania bez platenia sa registrovalo už viac ako 850-tisíc ľudí, podľa Fica má stúpať aj počet platiacich.

„Bude nám ľúto, ak toto opatrenie pravica po voľbách zruší,“ uviedol. Zároveň dodal, že už teraz rozšírili kapacity materských škôlok o 3,6-tisíc miest pre deti. Takmer ročné realizovanie prvého balíku uzavrel minulý týždeň vratkou za plyn, ku ktorej pripočítal zásluhy nezávislého orgánu Úradu pre reguláciu sieťových odvetví SR.

„Je možné, že zníženie ceny plynu domácností o 11 percent môže byť ešte vyššie, ale to je už v rukách ÚRSO,“ poznamenal.

Ako však už pre Aktuálne.sk minulý týždeň reagoval ekonóm Vladimír Bačišin, cena plynu od rozhodnutí vlády nezávisí, akékoľvek prisvojenie si vývoja cien plynu „je politický blud“.
Potraviny, lieky a škôlky

Druhý balíček odštartoval plánom prerokovať zníženie DPH na vybrané potraviny. Vláda by sa týmto návrhom mala zaoberať už 26. augusta. Zoznam však opäť nešpecifikoval.

„Bavíme sa o čerstvom mäse, mlieku, je tam chlieb, ryby chované na území SR,“ zopakoval Fico. Dodal, že nemá záujem znižovať DPH na mrazené a dovezené potraviny.

Fico chce ďalej obnovovať zdravotnícke zariadenia, ale aj priniesť 30-percentný príplatok ľuďom, ktorí sa rozhodnú zatepliť dom či investovať do energií nákupom nových kotlov, čerpadiel či solárnych panelov. Nižšie doplatky na lieky by mali mať dôchodcovia, ale aj deti, kde zaviedol novú kategóriu detí do šesť rokov.

Zvyšovanie kapacít materských škôl má ambiciózny charakter – premiér plánuje rozšírenie o päť až šesťtisíc miest pre deti, čo by malo generovať pracovné miesta aj pre personál škôlok.

O trochu staršie deti majú dostať príspevky na školu v prírode (100 eur) a školské lyžiarske zájazdy (150 eur). Podľa premiérových analýz to bude viac ako 600-tisíc prenocovaní mimo sezóny, čo má pomôcť cestovnému ruchu.
Vyššia minimálna mzda i viac práce

Na letnom rokovaní vlády 26. augusta má byť prerokovaný aj návrh znižovania nezamestnanosti, najmä v krízových regiónoch. Fico sa predtým 18. augusta plánuje stretnúť s predstaviteľmi piatich okresov s viac ako 20 percentnou nezamestnanosťou.

Zamestnávatelia dostanú podporu na cestovanie pre zamestnancov, daňové prázdniny, odvodové prázdniny, príspevky na pracovné miesta. Návrh má nadobudnúť účinnosť už 1. decembra tohto roku.

Zároveň zamestnávatelia pocítia zvýšenie minimálnej mzdy, ktorú premiér plánuje dostať nad úroveň štyroch stoviek.

„V tom trojčíslí bude štvorka,“ načrtol. Poznamenal, že takto chce tlačiť na rast miezd a zabezpečiť, aby sa oplatilo pracovať.

Ako sa pre Aktuálne.sk vyjadril analytik INESS Martin Vlachynský, už dnes sme v situácii, že minimálna mzda v Krompachoch je vyššia než v Prahe či Budapešti.

Otázne je aj zvyšovanie pracovných miest s rastúcou minimálnou mzdou – podľa Martina Hoštáka z Republikovej únie zamestnávateľov viac ako 1,3-tisíc slovenských firiem od malých podnikateľov až po veľké automobilky tvrdia, že minimálna mzda má negatívny vplyv na ich podnikanie a jej zvýšenie sa musí premietnuť do nákladov firmy.
Jednorazovo do novembra

Premiér ubezpečil, že sociálne balíky nepôjdu a nemôžu ísť na úkor deficitu alebo dlhu. Následkom lepšieho výberu daní sa má 1,6 miliardy premietnuť do troch balíkov, ktoré dokopy majú stáť približne miliardu. Zvyšných šesťsto miliónov argumentoval potrebami štátu.

Zároveň dodal, že väčšina opatrení druhého balíka sú jednorazové, teda nesystémové opatrenia.
„Do novembra musia byť schválené všetky návrhy zákonov v tomto sociálnom balíčku,“ vyhlásil premiér.

Tretí balíček má predstaviť už v decembri.

Radovan Kopečný

Aktualne.sk, 4.8.2015

INESS is an independent, non-governmental and non-political civic association. All of our activities are financed by grants, 2% tax allocation, own activities and donations from individuals and legal entities. Thus, our operation, scope and quality of outputs, largely depends on your generosity.
Our
awards
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards