Akcie bánk v Grécku sa prudko prepadli (Finweb)

Mal by sa použiť bail-in systém, to znamená, že popri rekapitalizácii z eurovalu budú do procesu zahrnutí aj akcionári, veritelia a vkladatelia s nekrytými vkladmi nad 100-tisíc eur. Podobne to bolo pred dvoma rokmi na Cypre, povedal pre portál Finweb 4.8.2015 Martin Vlachynský.

 Akcie bánk v Grécku sa prudko prepadli (Finweb)

Krvavý kúpeľ. Takto nazvali svetové médiá i analytici včerajšie otvorenie gréckej burzy, ktorá sa po piatich týždňoch opäť prebrala k životu. Odborníci sledovali akcie domácich firiem, no ich pozornosť sa otáčala najmä na banky. Očakávali totiž rekordné prepady. A nemýlili sa. Akcie najväčších bánk klesli o 30 percent, čo bol maximálny možný prepad. Po dosiahnutí tejto hranice sa cena akcie až do nasledujúceho dňa nemôže znížiť.

Stratia veritelia i sporitelia
Podľa niektorých odhadov to však je iba začiatok a banky môžu zamieriť ešte nižšie. "Dokonca je dosť možné, že akcie gréckych bánk sa zastavia na nule," predpokladá analytik TRIM Broker Ronald Ižip.

Na druhej strane, nízke ceny niektorých akcií môžu prilákať záujemcov o investície. Aspoň v to veria grécki experti. "Pri takejto hodnote akcií je možné, že investori budú vidieť šancu na nákup," hovorí pre HN ekonomický analytik Kostas Kalloniatis.
Pokles akcií bánk odzrkadľuje neistotu týkajúcu sa budúcnosti. Nevyhnutná bude ich rekapitalizácia. "Grécke banky budú musieť byť opäť zachránené. Vysoké straty utrpia akcionári, veritelia a možno aj sporitelia," povedal Ižip.
Jednou z možností, ktoré sa ponúkajú na záchranu bánk, je ich zoštátnenie. "Mal by sa použiť bail-in systém, to znamená, že popri rekapitalizácii z eurovalu budú do procesu zahrnutí aj akcionári, veritelia a vkladatelia s nekrytými vkladmi nad 100-tisíc eur. Podobne to bolo pred dvoma rokmi na Cypre," hovorí Martin Vlachynský, analytik inštitútu INESS.
Osekanie vkladov nad 100-tisíc eur by pre grécke firmy znamenalo ďalší tvrdý úder. Preto je otázne, či sa nájde politicky menej nákladný spôsob. Tým by mohla byť rekapitalizácia nepriamo cez grécky štát. Podobným spôsobom sa rekapitalizovali grécke a španielske banky v roku 2012. "Zaujímavé je, že ak príde k reštrukturalizácii až v roku 2016, časť z nej zaplatia aj slovenskí klienti bánk. Na nej sa totiž bude podieľať spoločný rezolučný fond, do ktorého sa skladajú všetky banky," dodáva Vlachynský.

Kalloniatis zas tvrdí, že možnosťou je aj spájanie finančných domov. "Grécke banky budú musieť hľadať nových investorov a nové spôsoby financovania alebo sa spojiť. Tak či tak, budú musieť meniť a zefektívniť svoje fungovanie a štruktúru, aby prežili."
Nakupovať, nevyberať
Burza bola spolu s bankami zatvorená 29. júna ako jedno z opatrení kapitálovej kontroly, ktoré sa zaviedli pre obavy z odlevu kapitálu pri možnom odchode krajiny z eurozóny. Podmienkou na jej opätovné otvorenie bolo aj vydanie dekrétu ministerstva financií, ktorý gréckym investorom umožňuje kupovať akcie za hotovosť, no nemôžu si na kúpu vybrať peniaze zo svojich účtov v domácich bankách. "Nie je to vôbec bežné, je to núdzové opatrenie. V elektronickom nákupe stále platí zákaz skupovania akcií zahraničných firiem gréckymi občanmi," hovorí Kalloniatis.

Kapitálové kontroly platia v Grécku aj naďalej. "Vláda síce oznámila postupné uvoľňovanie, ale nie je jasné, kedy budú opatrenia odstránené úplne. Rozhodne to nebude pred rekapitalizáciou bánk," povedal pre HN grécky politológ Michalis Spuradalakis.
Na znovuotvorenie burzy reagovali trhy okolitých krajín len minimálne. Po počiatočných malých poklesoch sa indexy Nemecka, Španielska i Francúzska mierne posilnili.

Pod tlakom bolo včera aj euro. Pokles oproti doláru bol však napokon minimálny - z 1,099 na 1,096 dolára.

Grécko sa v súčasnosti sústredí na schvaľovanie reforiem a finalizáciu dohody s veriteľmi o treťom záchrannom balíku v hodnote 86 miliárd eur. Pomoc potrebuje už do 20. augusta, keď má Európskej centrálnej banke splatiť vyše troch miliárd eur.

Analytici nemajú pre krajinu pozitívne prognózy. Očakávajú, že krajina upadne tento rok do hlbokej recesie a pokles HDP dosiahne okolo sedem percent.

Jana Tutková

Finweb, 4.8.2015

INESS is an independent, non-governmental and non-political civic association. All of our activities are financed by grants, 2% tax allocation, own activities and donations from individuals and legal entities. Thus, our operation, scope and quality of outputs, largely depends on your generosity.
Our
awards
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards