Štát začal stláčať cenu plynu (Sme)

Ako povedal pre Sme 29.7.2015 Martin Vlachynský, ide len o presun peňazí z jednej ruky do druhej. Na dividendy sa vyzbierali zase len zákazníci

Štát začal stláčať cenu plynu (Sme)

V predvolebnom roku nachystal štát dve výrazné zníženia ceny plynu. Časť zľavy dostanú zákazníci ako zníženie cien, ktoré v stredu prikázal regulačný úrad.

Ďalšie peniaze pošle na konci roka vláda v podobe mimoriadnej vratky za plyn. Spolu môže celková úspora tvoriť aj desatinu percent zo sumy za plyn.

Ľudia, ktorí využívajú plyn na varenie dostanú vratku vo výške približne desať eur, tí, ktorí ho využívajú aj na ohrev vody a kúrenie, dostanú späť od štátu od 14 do 165 eur, oznámil v stredu premiér Robert Fico.

"Hovoríme približne o 1,4 milióna zákazníkoch, nielen Slovenského plynárenského priemyslu, ale aj alternatívnych dodávateľov. Vláda im šesť percent z ich ročnej platby za dodávku plynu vráti," vyhlásil Fico. Zníženie cien plynu o dvojciferné číslo Fico sľúbil ešte vlani.

Balíček za milióny

Peniaze domácnosti dostanú jednorazovo. Príde im domov šek s konkrétnou sumou. Vládu to vyjde na 47 miliónov eur. Peniaze chce získať z lepšieho hospodárenia Slovenského plynárenského priemyslu. Plynárenskú firmu štát definitívne ovládol vlani.

Odborníci rozhodnutie vlády vyplatiť vratky kritizujú. "Je to čistý predvolebný ťah. Ceny by mal regulovať regulačný úrad a keď ceny vstupov idú dole, regulačný úrad by mal o tom rozhodnúť," hovorí šéf INEKO Peter Goliaš, ktorý pochybuje o adresnosti tohto rozhodnutia.

Pridáva sa k nemu aj analytik Inštitútu INESS Martin Vlachynský. Podľa neho je zarážajúci fakt, že vláda chce peniaze vracať plošne, čím sa z tohto opatrenia vytráca sociálny charakter.

"Ide len o presun peňazí z jednej ruky do druhej. Na dividendy sa vyzbierali zase len zákazníci," dopĺňa Vlachynský.

Podľa analytika portálu energieprevas.sk Jozefa Badidu tento krok nebude domácnosti motivovať k šetreniu spotreby za plyn. Považuje to nesystémové riešenie.
Skoro štyri percentá

Domácnosti na plyne ušetria aj mimo opatrení vlády. Regulačný úrad pre pokles nákladov prikázal predajcom plynu od septembra znížiť ceny o 3,9 percenta.

"Rešpektujeme rozhodnutie Úradu pre reguláciu sieťových odvetví. Všetky cenníky upravíme od začiatku septembra," konštatoval hovorca Slovenského plynárenského priemyslu Michal Holeš.

Domácnosti na cenách za plyn môžu ušetriť do konca roka desiatky eur. Najviac ušetria tí, ktorí plyn využívajú aj ohrev vody či kúrenie. Podľa regulačného úradu získajú necelých 20 eur. Ľudia, ktorí na plyne len varia, neusporia ani euro.

"Zaujímavé to môže byť, ak ľudia začnú vyhľadávať lacnejšie ponuky na trhu vo všeobecnosti," vraví Badida.

Alternatívni dodávatelia ponúkajú svoje služby domácnostiam zvyčajne lacnejšie ako štátny dodávateľ. Začiatkom roka išiel plyn dole o viac ako jedno percento.

Sme, 29.7.2015

INESS is an independent, non-governmental and non-political civic association. All of our activities are financed by grants, 2% tax allocation, own activities and donations from individuals and legal entities. Thus, our operation, scope and quality of outputs, largely depends on your generosity.
Our
awards
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards