Kto má doma zavedený plyn, dostane pred voľbami od vlády peniaze (Denník N)

Paradoxne, práve mnohí z tých úplne najchudobnejších nemajú vôbec zavedený plyn a dávka im teda nepomôže, povedal na margo vratiek za plyn 29.7.2015 pre Denník N Martin Vlachynský.

Kto má doma zavedený plyn, dostane pred voľbami od vlády peniaze (Denník N)

Štát bude ľuďom vracať časť peňazí, ktoré zaplatili za plyn. Tí, ktorí na plyne iba varia, dostanú zhruba 10 eur za rok. Tí, čo na plyne aj zohrievajú vodu alebo kúria, dostanú naspäť 6 percent zo svojich ročných platieb.

Kto míňa viac plynu, dostane v absolútnej sume od štátu aj viac peňazí. Vláda odhaduje, že najviac možno očakávať 165-eurovú spätnú zľavu za plyn.

Najvyššiu mieru zľavy, ktorú štát vyplatí ako sociálnu dávku, dostanú ľudia s menšou spotrebou. Naopak, čím vyššia spotreba, tým menšia zľava vyplatená zo štátneho.

Všetky bežné domácnosti si preto nájdu v schránkach na prelome rokov 2015 a 2016 - tesne pred voľbami - poštovú poukážku. S najväčšou pravdepodobnosťou ju bude posielať ministerstvo financií. Z nej vyčítajú, kto koľko dostane.

„Celkovo táto vrátená suma predstavuje 47 miliónov eur,“ oznámil Fico.

[Vratky]

    Vrátené sumy sa majú týkať domácností zaradených v sadzbách D1, D2 a D3.
    Ceny pre ne spravidla určuje regulátor. Mimo regulácie sú extra veľkí odberatelia plynu v tarife D4.
    Bežným domácnostiam majú prísť na prelome rokov poukážky na vrátenie časti uhradených faktúr za plyn.
    Pre domácnosti, ktoré na plyne aj zohrievajú vodu a kúria, to bude 6 percent z platieb. Pre tých, ktorí na plyne iba varia, to bude paušálne 10 eur.
    Novinka sa má týkať celkovo 1,4 milióna domácností.
    Bude to stáť 47 mil. eur vrátane DPH.

Pre všetkých, aby Brusel nefrflal

Najmenej poštových poukážok dorazí na stredné Slovensko. Je málo plynofikované, takže je skôr odkázané na elektrinu. Zato tamojšie domácnosti sa poskladajú na zľavu ľuďom, ktorí plyn majú.

A nie sú jediní, ktorí môžu zľavu na plyn iba závidieť.

„Paradoxne, práve mnohí z tých úplne najchudobnejších nemajú vôbec zavedený plyn a dávka im teda nepomôže,“ myslí si analytik INESS Martin Vlachynský.

Takzvanú zľavu dostane každý odberateľ plynu, bez ohľadu na to, či je zákazníkom štátneho SPP alebo niektorého z jeho konkurentov. Novinka bude vo forme celoplošnej sociálnej dávky, aby sa štát vyhol kritike Bruselu.

Keby sa špeciálne zľavy platili z peňazí štátneho SPP, jeho klienti by boli zvýhodnení oproti tým, ktorí majú iných dodávateľov. Takáto zmena by mohla výrazne zredukovať, ak nie úplne očistiť trh od konkurencie, a SPP by sa na takomto zdeformovanom trhu vrátil k monopolu, hoci strácajúcemu na domácnostiach.

Vo Ficovom modeli by kritici z Bruselu nemali vidieť zásadný problém. Dosvedčujú to aj konkurenti SPP.

„Pokiaľ ide o vrátené sumy, ide o dobrú správu aj pre našich zákazníkov, keďže okrem nižších účtov za plyn, ktoré im ČEZ Slovensko prináša, navyše dostanú späť časť svojich platieb,“ zareagovala hovorkyňa ČEZu Barbora Půlpánová.

Na druhej strane, ak už ide o sociálnu dávku, potom táto svojou plošnosťou stráca prerozdeľovací aspekt, myslí si Vlachynský. „Tie peniaze sa mohli rovnako dobre využiť napríklad na zníženie dlhu,“ dodal analytik Vlachynský.
Opozícia: Predvolebný marketing

Opozícia hodnotí Ficov nápad ako predvolebný marketing.

„Vyzerá to na jednorazové predvolebné opatrenie, ktoré tu už o rok nemusí byť. Ľudia by sa mali sami seba opýtať, prečo sa im zrazu Fico chystá pár týždňov pred voľbami posielať peniaze cez poštové poukážky. Je to ďalší z dôkazov, že korupčné praktiky sú súčasnej vláde veľmi blízke,“ zareagoval podpredseda KDH Miloš Moravčík.

Šéf OĽaNO Igor Matovič hovorí o „zúfalom politickom marketingu“. „Najbližších 6 až 7 mesiacov do volieb môžeme očakávať, že si takýmto spôsobom bude Fico ľudí kupovať,“ povedal Matovič. Premiérovi odkázal, že žiadne extra vracanie peňazí vymýšľať nebolo treba.

Plyn mal totiž podľa Matoviča zlacnieť oveľa viac a už dávno - vyplýva to z vývoja cien plynu na trhu. Rozhodnúť o tom mal regulačný úrad, ktorý to má v popise práce. Ten však podľa Matoviča len poslúcha vládne príkazy, a tu sa ešte problémy s plynom nekončia.

„Keby premiér naozaj chcel, aby ľudia platili férové ceny za plyn, tak by dávno tlačil na Gazprom, aby sme kupovali plyn za porovnateľné ceny ako v Nemecku,“ dodal Matovič. Faktom je, že z Ruska zaznievali nedávno hlasy o tom, že ešte aj Ukrajine Gazprom núkal lacnejší plyn, než posiela na Slovensko.

„Premiér pokračuje v napĺňaní svojich populistických, ale nesystémových riešení. Vláda síce teraz vracia občanom desiatky eur, ale počas viac ako troch rokov od nich vybrala stovky eur naviac cez zvýšené daňovo-odvodové zaťaženie a rôzne poplatky,“ odkázal zasa šéf strany Most-Híd Béla Bugár.
Bližšie pred voľbami môže prísť ďalšie zlacnenie

Ako premiér vypočítal, že by vrátená suma mala mať výšku práve 6 percent? Pomohla volebná matematika. Vláda (Smer) v sociálnom balíčku sľúbila domácnostiam, že na plyne ušetria počas tohto a budúceho roka dvojciferné percento.

Od začiatku tohto roku znížil maximálnu cenu plynu Úrad pre reguláciu sieťových odvetví o 1,14 percenta. Pár hodín pred Ficovým oznámením šéf úradu Jozef Holjenčík (nominant Smeru) ohlásil, že od septembra zlacnie plyn v priemere o 3,91 percenta navyše. A k tomu pridá štát dávku vo výške približne 6 percent.

„Teda súhrnne pôjde o zníženie cien o 11 percent,“ zrátal premiér.

Za normálnych okolností má pritom ceny plynu určovať spomínaný regulátor, ktorý by mal byť nezávislý od politickej moci. Holjenčík tvrdí, že je.

Napriek tomu premiér avizuje, že vôbec nie je vylúčené ani ďalšie zlacňovanie. Zatiaľ sa ešte nerozhodlo o tom, či a ako sa zmenia regulované ceny plynu od budúceho roka. Čaká sa, čo povie regulátor, ktorý by mal vychádzať najmä z kontraktu SPP s Gazpromom a vývoja na trhu s plynom.

Daniela Krajanová

Denník N, 29.7.2015

INESS is an independent, non-governmental and non-political civic association. All of our activities are financed by grants, 2% tax allocation, own activities and donations from individuals and legal entities. Thus, our operation, scope and quality of outputs, largely depends on your generosity.
Our
awards
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards