Solárne a veterné elektrárne dodali v Nemecku 3,3 % energie

V médiách každú chvíľu zachytíme informáciu o tom, ako nemecké solárne a veterné elektrárne vyrobili rekordné množstvo elektriny. Pred pár dňami to bolo 78 %.

 

Solárne a veterné elektrárne dodali v Nemecku 3,3 % energie

Bez zamyslenia nad touto informáciou sa zdá, že nemecká Energiewende, teda politika gigantickej (a giganticky drahej) výstavby solárnych a veterných zdrojov zmenila nemecký energetický mix na nepoznanie. Nakoniec, tie lesy vrtúľ a panelov sa pri cestách Nemeckom nedajú nevšimnúť.

Bulvárne titulky sú však od toho, aby z nezaujímavej správy spravili zaujímavú. „Zabúdajú“ v nich totiž napísať, že sa jedná o aktuálnu výrobu v istom momente, keď slnko svietilo a vietor fúkal. Veľkú väčšinu času však tieto elektrárne idú hlboko pod maximálnym výkonom.

Solárne a veterné zdroje vyrobili v roku 2014 dokopy 17 % elektrickej energie v Nemecku. Na celkovej spotrebe energie v krajine (teda nielen elektrickej, ale aj na kúrenie, či dopravu) sa tieto dva zdroje v roku 2013 podieľali 3,3 %. Medzitým v rokoch 2011-2015 v Nemecku pribudlo skoro 11 GW inštalovaného výkonu v uhoľných elektrárňach (jeden reaktor v jadrových Mochovciach má dnes necelých 0,5 GW).

INESS is an independent, non-governmental and non-political civic association. All of our activities are financed by grants, 2% tax allocation, own activities and donations from individuals and legal entities. Thus, our operation, scope and quality of outputs, largely depends on your generosity.
Our
awards
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards