Grécke banky dostanú viac núdzových peňazí (Hospodárske noviny)

Ako povedal pre portál Finweb 17.7.2015 Martin Vlachynský, tridsaťročný odklad splátok navyše s extrémne dotovanými úrokmi je de facto odpis časti dlhu. Zmení sa totiž jeho čistá súčasná hodnota. Miliarda dnes je úplne iná ako miliarda o tridsať rokov.

Grécke banky dostanú viac núdzových peňazí (Hospodárske noviny)

 Európska centrálna banka včera schválila zvýšenie núdzovej hotovosti, ktorá prúdi do gréckych bánk, o 900 miliónov eur. K tomuto kroku dochádza v čase, keď gréckym bankám už takmer vyschla hotovosť a zatiaľ stále nie je jasné, kedy sa opäť otvoria.

Zvýšenie je síce menšie ako 1,5 miliardy eur, ktoré požadovala Grécka centrálna banka, ale postačí to domácim finančným domom aspoň na prežitie ťažkých časov. Grécke banky by sa pritom mohli teoreticky otvoriť už dnes, ale pravdepodobne to bude až budúci týždeň. "Môže to trvať niekoľko dní, ale aj týždňov. Ich funkcie budú obmedzené, až kým sa neodklepne záchranný balík a nestabilizuje sa vláda," hovorí pre HN grécky analytik Kostas Kalloniatis.

Neistota bánk
Kapitálová kontrola pritom môže trvať aj niekoľko mesiacov po otvorení bánk. Tie bez kontroly toku kapitálu neprežijú, pretože obyvatelia by sa v takom prípade snažili vybrať všetky úspory čo najskôr. "Aj keď jedného dňa banky otvoria, najbližšie dva-tri roky budú musieť Gréci žiť s obmedzeným prístupom k svojim peniazom," pripomína Zdenko Štefanides, hlavný ekonóm VÚB. Na porovnanie - na Cypre trvala kapitálová kontrola skoro dva roky.

Prežitie gréckych bánk je podmienkou zotavenia ekonomiky. Tvrdé reformy, ktoré v noci na včera prijala grécka vláda, však na ňu budú mať krátkodobo negatívne dôsledky. Obsahujú totiž zvyšovanie daní, ktoré chorému hospodárstvu isto nepomôžu.

Navyše bankové prázdniny, ktoré trvajú už skoro tri týždne, neistota pre podnikateľov a nedôvera investorov poškodzujú grécku ekonomiku každý deň. "Odhadujem, že HDP môže v tomto a nasledujúcich rokoch klesnúť o dve, tri alebo až o päť percent," pripomína Petr Dufek, analytik ČSOB.
Naštartovanie zabrzdenej ekonomiky môže podľa analytikov trvať dva až tri roky. Bez odpisu dlhu a reforiem sa hospodárstvo ani nespamätá.

Odpis dlhu je nevyhnutný
Hoci najmä nemeckí politici tvrdošijne odmietajú slovo odpis gréckeho dlhu, ekonómovia v tom majú jasno. Či sa to nazve reštrukturalizácia, alebo inak, k odpusteniu časti splátok podľa nich určite príde. "Odpis gréckeho dlhu je nevyhnutný z ekonomického hľadiska," povedal šéf eurobanky Mario Draghi na včerajšej tlačovej konferencii po odklepnutí vyššej likvidity gréckym bankám.

Medzinárodný menový fond hovorí, že Grécko bude potrebovať 30-ročný odklad splátky dlhu a výrazné predĺženie splatnosti. Jeho správa o gréckom dlhu odhalila, že ten môže v ďalších dvoch rokoch narásť na 200 percent HDP, čo je neudržateľné.

Fond by v takom prípade nemohol prispieť do tretieho záchranného balíčka v sume 86 miliárd eur. "Tridsaťročný odklad splátok navyše s extrémne dotovanými úrokmi je de facto odpis časti dlhu. Zmení sa totiž jeho čistá súčasná hodnota. Miliarda dnes je úplne iná ako miliarda o tridsať rokov," dodáva Martin Vlachynský, analytik INESS.

Rozruch vyvolali aj tohtotýždňové vyjadrenia slovenského ministra financií Petra Kažimíra na adresu Grékov. Kažimír na svojom twitterovom účte kritizoval Atény v súvislosti s tretím záchranným balíkom. Gréci proti nim dokonca protestovali v Bratislave diplomatickou cestou.

Jozef Ryník

Finweb, 17.7.2015

INESS is an independent, non-governmental and non-political civic association. All of our activities are financed by grants, 2% tax allocation, own activities and donations from individuals and legal entities. Thus, our operation, scope and quality of outputs, largely depends on your generosity.
Our
awards
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards