Na sľúbené dotácie pre deti vláda nemá peniaze (Sme)

Podľa Radovana Ďuranu oblievanie školstva rôznymi sumami len ťažko pomôže zmeniť jeho kvalitu. Školy v prírode iste nie sú na prvých miestach zoznamu priorít, ktoré by mohli pomôcť, povedal pre denník Sme 14.7.2015.

Na sľúbené dotácie pre deti vláda nemá peniaze (Sme)

Vláda sľúbila preplácať školy v prírode. Počet detívšak nie je jasný ani ministerstvu školstva.

BRATISLAVA. Vláda v máji na sneme Smer sľubovala deťom dotácie na školy v prírode. Peniaze má však približne len pre polovicu žiakov.

Na pobyty v prírode vyčlenil štát na budúci školský rok 21 miliónov eur. Len v základných školách vlani študovalo približne 400-tisíc detí. Na jedného žiaka dostane vzdelávacia inštitúcia sto eur.

Rezort školstva Juraja Draxlera tvrdí, že dopredu nevie odhadnúť, koľko detí sa na školách v prírode zúčastní. Dodáva však, že príspevok je určený pre všetkých žiakov.

Nie je úplne jasné, či naň budú mať nárok aj škôlkari a stredoškoláci. Poslanecký návrh hovorí len o základných školách, odpovede ministerstva školstva o všetkých žiakoch aj o predškolákoch.

Potom ako ministerstvo opakovane menilo svoje odpovede, tesne pred uzávierkou poslalo spresnenú odpoveď, že na príspevok budú mať nárok len piataci na základnej škole.

„Školy doteraz robili kurzy len vtedy, keď sa zozbieralo dosť detí,“ hovorí Alena Petáková, predsedníčka Združenia základných škôl Slovenska. V minulosti mnohé deti do škôl v prírode nechodili, rodičia na to nemali peniaze.
Predvolebná dotácia

Rezort školstva tvrdí, že práve preto nastavilo príspevok na sumu sto eur. Rodičia tak podľa neho nebudú musieť za pobyt nič doplácať.

„Záležať však bude aj na škole, v akej lokalite si školu v prírode vyberie,“ povedala Monika Hucáková z tlačového odboru rezortu školstva. Príspevok chce štát poskytovať od budúceho roka a škola ho môže využiť na jedného žiaka len raz.

Odborníkom sa dotácia od vlády nepáči. Podľa šéfa inštitútu INEKO Petra Goliáša ide o nesystémové opatrenie, ktoré vláda zaviedla s jediným cieľom – ušetriť ľuďom pred voľbami peniaze.

Ministerstvo školstva však tvrdí, že nechce, aby bola dotácia jednorazovou záležitosťou. Preto už požiadalo ministerstvo financií pod vedením Petra Kažimíra (Smer-SD), aby školy v prírode zahrnulo do rozpočtu aj na tri nasledujúce roky.

Ani to však analytikov neupokojuje. Podľa analytika INESS Radovana Ďuranu je otázne, či má škola v prírode skutočne nejakú pridanú hodnotu pre vzdelávanie detí.

„Oblievanie školstva rôznymi sumami len ťažko pomôže zmeniť jeho kvalitu. Školy v prírode iste nie sú na prvých miestach zoznamu priorít, ktoré by mohli pomôcť,“ dodáva.

Učitelia si školy v prírode ale pochvaľujú. Podľa prác, ktoré publikovali na internete, majú kurzy viac pozitívnych vplyvom na výchovu, ako aj zdravie detí.
Aj lyžiarske kurzy

Okrem príspevku na školy v prírode sa vláda zaviazala preplácať aj lyžiarske kurzy. Nárok na nich budú mať stredoškoláci a žiaci základných škôl. Tento rok na to vláda vyčlenila 15 miliónov eur.

Dotáciu má dostať 105 tisíc detí. Aký vysoký príspevok na jedného žiaka ide, rezort školstva nevedel povedať. Výšku a spôsob pridelenia zverejní na webe v závislosti od toho, koľko peňazí naň bude mať.

Michaela Kušnírová

Sme, 14.7.2015

INESS is an independent, non-governmental and non-political civic association. All of our activities are financed by grants, 2% tax allocation, own activities and donations from individuals and legal entities. Thus, our operation, scope and quality of outputs, largely depends on your generosity.
Our
awards
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards