Úspory z druhého piliera môže Sociálna poisťovňa minúť na platy (Sme)

Podľa Radovana Ďuranu končí správny fond každý rok ako mierne prebytkový, uviedol pre denník Sme 8.7.2015.

Úspory z druhého piliera môže Sociálna poisťovňa minúť na platy (Sme)

Peniaze z druhého piliera má poisťovňa mesiace vo fonde, ktorý používa na svoje fungovanie.

BRATISLAVA. Všetky úspory odídencov z druhého piliera sa presunú do Sociálnej poisťovne na vyplácanie dôchodkov. Tvrdila pri otváraní súkromného penzijného systému vláda Roberta Fica (Smer-SD).

 Dôchodkové správcovské spoločnosti poslali do štátnej poisťovne viac ako pol miliardy eur. Nie všetky peniaze sa však dostali do fondu, ktorý je určený na vyplácania dôchodkov.

 Približne 8,8 milióna eur sa ocitlo v správnom fonde, z ktorého Sociálna poisťovňa platí svoje fungovanie. Napríklad aj platy či rôzne benefity pre svojich zamestnancov či súdne trovy.

„Štát ich môže aj takto minúť. Dobrý ekonóm by ich však ušetril na dôchodky,“ hovorí exminister práce Jozef Mihál (SaS). Celkovo má v tomto fonde poisťovňa k dispozícii viac ako sto miliónov eur.

V súčasnosti sa tam odvádza 2,4 percenta z celkového poistného.
Peniaze poisťovňa vraj presunie

 Správny fond určila Sociálna poisťovňa za hlavný zdroj na splnenie svojich strategických cieľov v rokoch 2011 až 2016. Jedným z nich je aj zvyšovanie kvalifikácie zamestnancov či ich motivovanie.

 Peniaze v správnom fonde ostanú minimálne do konca roka. Ak sa všetky neminú, zo zákona ich musí Sociálna poisťovňa premiestniť do rezervného fondu solidarity, ktorý je určený na vyplácanie penzií.

Hovorca Sociálnej poisťovne Peter Višváder tvrdí, že poisťovňa na úspory ľudí zatiaľ siahnuť neplánuje.
Dotovaná „sociálka“

 Tento prístup im odporúčajú aj odborníci. Podľa analytika INESS Radovana Ďuranu končí správny fond každý rok ako mierne prebytkový.

Poisťovňa by sa podľa analytikov mala snažiť na dôchodky presunúť čo najviac peňazí. Už v súčasnosti totiž nemá dostatok peňazí na vyplácanie dôchodcov.

„V porovnaní s tým, čo štát ročne minie na dôchodky, je osem miliónov nepatrnou sumou, ale pomôže,“ tvrdí prognostik Slovenskej akadémie vied Vladimír Baláž.

 Štát už dnes ročne dotuje poisťovňu takmer miliardou eur. Rokmi sa bude situácia ešte zhoršovať. Kým dnes na jedného dôchodcu pracujú takmer dvaja ľudia, v roku 2040 bude už len jeden, v roku 2060 na penzistu pripadne len 0,74 pracovne aktívneho človeka.

 Podľa odborníkov má štát v budúcnosti len dve možnosti. A to buď zvýšiť sociálne odvody, alebo výrazne znížiť dôchodky.

Michaela Kušnírová

Sme, 8.7.2015

INESS is an independent, non-governmental and non-political civic association. All of our activities are financed by grants, 2% tax allocation, own activities and donations from individuals and legal entities. Thus, our operation, scope and quality of outputs, largely depends on your generosity.
Our
awards
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards