Rodinám vláda na dávkach nepridá. Zvyšovanie by išlo z našich peňaženiek (Aktuality.sk)

Podľa Jána Dingu zvyšovanie hranice životného minima automaticky zvyšuje aj náklady sociálneho systému. Pri zvyšovaní životného minima by preto bolo nutné pomenovať, v ktorých oblastiach na tieto dodatočné náklady vláda ušetrí, respektíve, ktorá skupina daňových poplatníkov ich zaplatí, povedal pre Aktuality.sk 2.7.2015.

Rodinám vláda na dávkach nepridá. Zvyšovanie by išlo z našich peňaženiek (Aktuality.sk)

Rodiny budúci rok od štátu viac nedostanú. Rodičovské príspevky či prídavky na dieťa sa totiž nebudú zvyšovať.

Ekonomike sa darí a mali by to pocítiť aj ľudia. To je hlavná myšlienka vlády Roberta Fica. Sociálne balíčky mieria ľavičiari na najviac rizikové skupiny - na mladých ľudí, dlhodobo nezamestnaných a na nízkopríjmové skupiny.

V roku 2016 rodiny vyššie dávky od štátu nedostanú. Životné minimum, od ktorého ich výška priamo závisí, ostáva zmrazené.
Zmrazené životné minimum

Životné minimum sa upravuje každoročne k 1. júlu. Od tejto sumy závisí, koľko dostanú rodiny od štátu nasledujúci rok.

Tento rok je výnimočný tým, že nedošlo k medziročnému nárastu cien - tie sú východiskovým ukazovateľom pre zvýšenie sumy životného minima. Naopak, ceny postupne klesali. Životné náklady nízkopríjmových rodín sa nezvyšovali, čo logicky znamená, že dôvod na zvyšovanie sumy nie je.

Cenový vývoj bol podľa analytičky Poštovej banky Jany Glasovej ovplyvnený predovšetkým klesajúcimi cenami ropy, zavedením vlakov zadarmo pre vybrané skupiny obyvateľov a nižšími cenami potravín či energií.

Už tretí rok po sebe ostáva preto životné minimum vo výške 198,09 eura.

„Nezvyšovanie životného minima je v kontraste s politikou vlády a jej vyjadreniami. Akoby bola úspešnosť, ktorú vláda prezentuje, len číslami. Životné minimum je nízke a v porovnaní s ostatnými krajinami tým Slovensko trpí. Na druhej strane je potrebné zdôrazniť, že zadarmo by to nebolo, ale vláda by si mala vedieť sumu obhájiť," tvrdí analytik Nadácie F. A. Hayeka Martin Reguli.

Rezort práce argumentuje tým, že novelou zákona z minulého roka pomohol životné minimum udržať aspoň na tejto sume. Zmrazil ho tak, aby nepadlo pod aktuálnu hranicu ani v tom prípade, ak ceny budú naďalej klesať. Ministerstvo tvrdí, že tým ochránilo rodiny pred následným nutným znižovaním dávok.

Zaplatili by sme si to z vlastného

Životné minimum môže byť v jednotlivých krajinách upravené rôzne, v niektorých krajinách vôbec neexistuje. Porovnateľný prehľad súm členských krajín je preto len veľmi ťažký.

Zdvihnúť základnú sumu životného minima by mohla práve ekonomika, na ktorú sa vládni ľavičiari odvolávajú. Tá vykázala rast HDP na úrovni 2,4 percenta a ešte výraznejší ekonomický rast očakávajú analytici v tomto roku.

„Priaznivá je aj situácia na trhu práce, kde dochádza k poklesu miery nezamestnanosti a k mzdovému rastu. Mzdy našich zamestnancov sa pritom zvyšujú nielen nominálne, ale aj reálne, čo znamená, že vďaka stagnujúcim cenám si môžeme zo svojich platov dovoliť aj viac kúpiť," dodáva Glasová.

Kúpyschopnosť Slovákov sa teda zvyšuje. Domácnosti si ale neprilepšia.

Podľa analytika INESS Jána Dingu je potrebné pozerať sa aj na druhú stranu.

„Zvyšovanie hranice životného minima automaticky zvyšuje aj náklady sociálneho systému. Pri zvyšovaní životného minima by preto bolo nutné pomenovať, v ktorých oblastiach na tieto dodatočné náklady vláda ušetrí, respektíve, ktorá skupina daňových poplatníkov ich zaplatí.“

Pozornosť upriamuje na krízou zmietané Grécko. Perspektívu štátu, v ktorom vláda garantovala vyššie sociálne štandardy, ako bola ekonomika schopná uniesť, vidíme práve tam.
Aké životné minimum, také rodinné dávky

Životné minimum ostáva dôležitým číslom, na základe ktorého sa stanovuje výška rodinných dávok.

Keďže sa výška životného minima rovnako ako vlani nemení, zvyšovať sa nebude ani daňový bonus na dieťa. Zamestnanci si v roku 2014 takto znižovali daň na jedno dieťa o 21,41 eura. V tomto roku sa suma nezmenila a taká istá zostáva aj v roku 2016.

Zvyšovať sa nebude ani suma rodičovského príspevku. Tento a na budúci rok je jeho výška zmrazená na 203,20 eura mesačne.

Na dieťa dáva štát mesačne necelých 24 eur. A inak to nebude ani o rok. Rodičia by mali počítať s tým, že štát nebude zasahovať do výšky prídavku na dieťa či príspevku k nemu.

Andrea Mačošková

Aktuality.sk, 2.7.2015

INESS is an independent, non-governmental and non-political civic association. All of our activities are financed by grants, 2% tax allocation, own activities and donations from individuals and legal entities. Thus, our operation, scope and quality of outputs, largely depends on your generosity.
Our
awards
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards