Prvej krajine eurozóny hrozí bankrot: Koľko zaplatia Slováci za odchod Grécka?! (Nový čas)

Ako povedal pre Nový čas 30.6.2015 Martin Vlachynský, takmer nikdy sa nestáva, aby krajina zbankrotovala na 100 %, vždy sa snaží dohodnúť na reštrukturalizácii. My sme reálne do Grécka žiadne peniaze neposielali, to, čo sme dali cez euroval, sú garancie. Grécko si požičalo od eurovalu a my za to ručíme. Ak to Grécko eurovalu nevráti, tak to eurovalu vráti Slovensko, dodal.

Prvej krajine eurozóny hrozí bankrot: Koľko zaplatia Slováci za odchod Grécka?! (Nový čas)

Zatvorené banky, limit na výber z bankomatov 60 eur, neistota, dlhé rady v obchodoch na základné potraviny, to je súčasné Grécko.

Dnes vyprší čas na splatenie 1,6 miliardy eur veriteľom. Práve toľko ručí Slovensko za Grékov v dočasnom eurovale a 1,5 miliardy sme dali na Grékov do Európskej centrálnej banky. Tá svojím rozhodnutím, že núdzové financovanie nepredĺži, Grécko tlačí do riešenia. Bankrot alebo odchod z eurozóny. A platiť budú aj Slováci. Dnes by sa mala Európa dozvedieť, ako dopadne spor medzi veriteľmi a Gréckom. Ak Grécko neprijme reformy, ktoré navrhujú veritelia, tak nedostane finančnú pomoc 7,2 miliardy eur. A tiež má dnes Medzinárodnému Menovému Fondu zaplatiť 1,6 miliardy.

Očakávalo by sa, že Grécko sa bude snažiť s nimi dohodnúť, ale nestalo sa tak. Premiér Alexisis Tsipras prekvapujúco vyhlásil na budúcu nedeľu referendum. V ňom by mali hlasovať o reformách, o zvýšení jednotnej DPH z 13% na 23 %, na základné potraviny by však DPH zostala. Na lieky, knihy i kultúru by bola super znížená DPH 6 %. Gréci v plebiscite povedia, či súhlasia s reformami, ktoré im navrhli medzinárodní veritelia (Medzinárodný menový fond, Európska centrálna banka a Európska komisia). Teda tí, ktorým by malo Grécko zaplatiť časť svojich dlhov. Európski lídri vyhlásenie referenda kritizujú.

Ak Gréci nezaplatia, hrozí im bankrot a odchod z eurozóny, čiže Grexit. Opasky si však uťahovať nechcú! Len za sobotu si občania vybrali 600 miliónov eur z bánk. Bez reforiem, ktorými by Gréci splácali celkové dlhy 275 miliárd eur, môže krajina prísť o euro, ktoré už teraz výrazne oslabuje. Po návrate k drachme by však Gréci prišli o úspory a štát by zažil hospodársky šok. Po Grexite by zas Slovensko a ďalšie štáty prišli o pohľadávky voči Grécku. Slovensko ručí Grécku sumou 1,6 miliardy eur cez dočasný euroval a 1,5 miliardy cez Európsku centrálnu banku.

    3,1 mld. € dlží Grécko slovenským daňovým poplatníkom
    1,8 mld. € sú pre porovnanie výdavky SR na vzdelávanie
    1,2 mld. € zaplatí SR na ivalidných dôchodkoch a pomoci pre zdravotne postihnutých

Čo žiadajú veritelia od Grécka

    zníženie výdavkov a príplatkov na dôchodky

    zvýšenie DPH z 13 % na 23 %

    privatizáciu štátnych podnikov (napr. prístav Pireus)

    zachovanie reforiem trhu práce

Rady pre dovolenkárov

Hoci grécka vláda tvrdí, že výber z bánk a bankomatov pre zahraničných turistov nebude obmedzený, náš rezort zahraničia upozorňuje na možné riziká. „Slovenským občanom cestujúcim do Grécka odporúčame mať so sebou dostatočnú hotovosť na celý čas pobytu. Používanie debetných a kreditných kariet môže byť nedostupné alebo obmedzené. Nič z toho, čo sa momentálne deje v Grécku, by nemalo priamo zasiahnuť dovolenkárov okrem príležitostného diskomfortu,“ doplnil hovorca ministerstva zahraničných vecí Peter Stano.
Aj Slovensko ručí za Grécko

Martin Vlachynský, Iness: „Takmer nikdy sa nestáva, aby krajina zbankrotovala na 100 %, vždy sa snaží dohodnúť na reštrukturalizácii. My sme reálne do Grécka žiadne peniaze neposielali, to, čo sme dali cez euroval, sú garancie. Grécko si požičalo od eurovalu a my za to ručíme. Ak to Grécko eurovalu nevráti, tak to eurovalu vráti Slovensko."

Nový čas, 30.6.2015

INESS is an independent, non-governmental and non-political civic association. All of our activities are financed by grants, 2% tax allocation, own activities and donations from individuals and legal entities. Thus, our operation, scope and quality of outputs, largely depends on your generosity.
Our
awards
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards