Ficova vláda dôchodkom sľubovanú stabilitu nedá (Aktualne.sk)

Pokiaľ by tento zákon obsahoval len samotné percento odvodu, vo výške šesť percent a umožňoval by toto percento zvýšiť, došlo by k stabilizácii druhého piliera, konštatoval pre Aktualne.sk 26.6.2015 Radovan Ďurana.

Ficova vláda dôchodkom sľubovanú stabilitu nedá (Aktualne.sk)

Dôchodky sa stálych pravidiel tak skoro nedočkajú. Vláda Roberta Fica už totiž dôchodkový systém do parlamentných volieb nezastabilizuje. A to ani napriek tomu, že ju k tomu vyzval vo svojej správe o stave republiky prezident Andrej Kiska. Dva dôchodkové piliére teda ústavný zákon, ktorý by mohol jasne zadefinovať pravidlá na dlhé roky, neochráni. Naďalej bude možné či už prvý, alebo druhý dôchodkový pilier meniť podľa toho, ako si ktorá vláda zmyslí.

„Dôchodky musia byť spojené s istotou a garanciou systému. Preto by ste urobili veľkú službu občanom Slovenska, keby ste im takúto istotu a predvídateľnosť poskytli,“ požiadal vládu samotný prezident. Narážal pritom najmä na druhý dôchodkový pilier, ktorý počas svojej existencie zažil viacero zmien.

Počas posledných troch mesiacov sa mohli sporitelia opäť rozhodnúť, či chcú v druhom pilieri ostať, alebo z neho vystúpia. K otvoreniu systému došlo už po štvrtýkrát od jeho vzniku, teda od roku 2005. Pred posledným otvorením si v dôchodcovských správcovských spoločnostiach sporilo okolo 1,5 milióny Slovákov. Uložených tam mali približne 6,5 miliardy eur.
Kaník chce zákon

Kým politici neprijmú ústavný zákon, títo ľudia nemajú žiadnu garanciu, že im na ich úspory ďalšia vláda nesiahne. „Domnievam sa, že teraz nastal správny čas potvrdiť širokú a pevnú dohodu na podobe nášho dôchodkového systému,“ vyhlásil pred poslancami, ale aj samotným premiérom Ficom prezident Kiska.

Na jeho výzvu sa okamžite rozhodol zareagovať autor druhého piliera exminister práce a poslanec SDKÚ-DS Ľudovít Kaník. Návrh ústavného zákona by chcel do parlamentu predložiť už v septembri. Vstup prezidenta do tejto debaty vníma veľmi pozitívne a podľa neho to môže vniesť do celého procesu štátnickosť.

„Ústavný zákon k dôchodkovému systému je pripravený, je dohodnutý naprieč politickým spektrom vrátane strany Smer-SD. Je len otázka politickej vôle, aby sme ho prijali,“ uviedol pre Aktuálne.sk Kaník. Podľa neho len prijatím ústavného zákona prestane byť téma dôchodkov - najmä druhého piliera - terčom politických šarvátok. „Dali by sme mu predvídateľnosť a istotu do budúcna.“
Smer-SD cuká kvôli Mostu

Narážal na to, že ak sa niektorá vláda rozhodne druhý pilier zrušiť, v prípade existencie ústavnej ochrany sa tak nestane. Počas oboch vlád Roberta Fica tu totiž obavy, žeby sa tak mohlo stať, boli. Premiér správcovské spoločnosti a celý druhý pilier otvorene kritizuje. Podľa neho je pre ľudí nevýhodný a cieľom dôchodcovských správcovských spoločností je zarobiť. Napriek jeho dlhodobému názoru tvrdí, že rušiť ho určite nemá v pláne.

Prijatiu ústavného zákona sa však Smer-SD vyhýba. „Asi bude záujem na tom, aby táto téma bola témou nového politického zloženia v Národnej rade,” potvrdil nám štátny tajomník ministerstva práce Jozef Burian.

Podľa neho je Smer otvorený diskusii, nie však krátko pred voľbami. Zároveň zdôraznil, že vláda mala záujem situáciu riešiť už pred vyše rokom, nenašla sa však zhoda všetkých politických strán v parlamente. “Minimálne jedna politická strana mala s tým problém. Diskusia prebiehala rok dozadu a veľmi intenzívne,” skonštatoval Burian.

Hovoril pritom o Moste-Híd, konkrétne podpredsedovi strany Ivanovi Švejnovi, ktorý nesúhlasil s podobou ústavného zákona tak, ako ho strany dohodli. Predsedovi Bélovi Bugárovi navyše prekáža, že sa opozičné strany boli ochotné spojiť so Smerom, ktorý systém pokazil. “Chceme, aby sa opravili chyby, ktoré sa urobili aj v prvom pilieri, aj v druhom pilieri. Buď systémová zmena, alebo potom žiadna,” povedal líder Mostu-Híd pre Aktuálne.sk.
Politické obchodovanie

Za návrh, o ktorom tu už diskusia bola, by ruku nedvihli ani dnes. Podľa spomínaného návrhu by napríklad sporitelia mali zagarantované, že dôchodkový vek bude naviazaný na priemernú dĺžku života. V prípade druhého piliéra by sa príspevok postupne zvýšil zo štyroch percent na minimálne šesť percent hrubej mzdy. “Je to obyčajný gaťafáš,” rázne odmietol tieto zmeny Bugár.

Smeru zvyšok opozície nestačí a to aj napriek tomu, že na prijatie ústavného zákona potrebujú na svoju stranu získať len sedem poslancov. “Je na to potrebné mať súhlasné stanovisko všetkých relevantných politických strán na Slovensku,” dodal štátny tajomník rezortu práce.

Ak by prezident náhodou inicioval na túto tému okrúhly stôl, ani jedna zo strán nemá problém zúčastniť sa ho. Práve v politike, konkrétne v politickom obchodovaní, vidia odborníci najväčší problém ústavného zákona.

“Pokiaľ by tento zákon obsahoval len samotné percento odvodu, vo výške šesť percent a umožňoval by toto percento zvýšiť, došlo by k stabilizácii druhého piliera,“ zhodnotil analytik INESSu Radovan Ďurana. Okrem toho by malo dôjsť podľa neho k ďalším úpravám, ktoré by odstránili nespravodlivé krátenie dôchodkov sporiteľov a umožnili slobodnejšie nakladanie s úsporami. Toto volebné obdobie sa však toho už určite nedočkáme.

Martina Ruttkayová

Aktualne.sk, 26.6.2015

INESS is an independent, non-governmental and non-political civic association. All of our activities are financed by grants, 2% tax allocation, own activities and donations from individuals and legal entities. Thus, our operation, scope and quality of outputs, largely depends on your generosity.
Our
awards
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards