Ficov tretí sociálny balíček: Čo by Slovákom naozaj pomohlo? (Nový čas)

Podľa Radovana Ďuranu najväčší problém Slovenska je nezamestnanosť a to, čo potrebujeme my, je prilákať investorov alebo motivovať domácich producentov, aby vytvárali viac pracovných miest, a atraktívnosť podnikateľského prostredia je podmienená aj atraktívnou daňovou sadzbou. Občania by z toho profitovali vytvorením pracovných miezd, povedal pre Nový čas 18.6.2015.

Ficov tretí sociálny balíček: Čo by Slovákom naozaj pomohlo? (Nový čas)

Zatiaľ veľké tajomstvo. Ešte neboli naplno predstavené detaily opatrení druhého sociálneho balíčka, vláda Roberta Fica avizuje už tretí.

Stáť by mal 500 miliónov eur a poteší najmä mladé rodiny a dôchodcov. Nový Čas sa pýtal analytikov Radovana Ďuranu a Jána Baránka, ktoré kroky by boli osožné. Zisťovali sme aj medzi Slovákmi, čo by im uľahčilo život. Tretí sociálny balíček chce vláda predstaviť v decembri, čiže tri mesiace pred parlamentnými voľbami. Má byť až súčasťou nového programového vyhlásenia vlády. Čo bude obsahovať, ešte nie je známe. Pod palcom ho bude mať okrem ministra financií Petra Kažimra, najmä šéf rezortu sociálnych vecí Ján Richter.

„Dnes by bolo predčasné spresňovať návrhy opatrení z tretieho balíčka, momentálne ministerstvo finalizuje legislatívne riešenia, ktoré sú obsahom druhého. Ambíciou ministra však je, aby jeho obsah pomáhal najmä rodinám s mladými deťmi a seniorom,“ uviedol hovorca ministra Michal Stuška. Analytik navrhuje zníženie sadzby dane z príjmov právnických osôb a zníženie dane z príjmov fyzických osôb. „Najväčší problém Slovenska je nezamestnanosť a to, čo potrebujeme my, je prilákať investorov alebo motivovať domácich producentov, aby vytvárali viac pracovných miest, a atraktívnosť podnikateľského prostredia je podmienená aj atraktívnou daňovou sadzbou. Občania by z toho profitovali vytvorením pracovných miezd,“ myslí si Radovan Ďurana z Iness.

Toto by mal balíček obsahovať podľa analytikov

- zníženie sadzby dane z príjmov právnických osôb

- zníženie dane z príjmov fyzických osôb

- zníženie sadzby DPH

- nájomné byty pre mladé rodiny a mladomanželské pôžičky

- daňové prázdniny pre začínajúce rodinné podniky

- systémové opatrenia na podporu strednej triedy

- podpora regionálneho cestovného ruchu

Nový čas, 18.6.2015

INESS is an independent, non-governmental and non-political civic association. All of our activities are financed by grants, 2% tax allocation, own activities and donations from individuals and legal entities. Thus, our operation, scope and quality of outputs, largely depends on your generosity.
Our
awards
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards