Prešla by RTVS testom crowdfundingu?

Nezávislosť médií bola a je na Slovensku horúca téma. Po tom ako niektoré mienkotvorné denníky kúpili finančné skupiny, ozvali sa hlasy volajúce po nezávislých médiách. To je však pomerne nešťastná požiadavka. Vždy bude totižto existovať niekto, kto platí novinárom za ich služby a teda z definície nemôžu byť nezávislí. O tom ako to vyzerá, keď verejné média ovládne ich chlebodarca, sme sa mohli presvedčiť v 90. rokoch a je ťažké odhadnúť vplyv politiky dnes. Rovnako je však ťažké odhadnúť momentálny vplyv vlastníkov komerčných médií na ich obsah.

Prešla by RTVS testom crowdfundingu?

Požiadavka na média by preto mala vyzerať inak. Nechceme nezávislé ale z rôznych zdrojov financované média, medzi ktorými existuje konkurencia. A s vývojom informačných technológii má k tomu stále čo viacej povedať aj ten najpovolanejší: čitateľ/divák.

Prednedávnom sa podarilo pomocou sociálnych sieti a internetu získať Denníku N pomocou predplatného 380 tisíc EUR. Ich čitatelia tak rozhodli, že aspoň pre teraz sú ochotní tento projekt podporovať. Obdobne bola zachránená diskusná relácia Lampa, kde sa jej diváci v internetovej zbierke najskôr poskladali 50 000 EUR na pokutu, aby v zapätí prispeli tou istou sumou na nákup televíznej techniky.

Najčerstvejším príkladom je česká internetová televízia DVTV, ktorá sa rozhodla pomocou crowdfundingu vyzbierať financie na rozšírenie a skvalitnenie jej aktivít. Úspech to bol okamžitý. V priebehu dvoch dní splnili prvý cieľ a vyzbierali 750 tisíc Kč. V momente písania tohto článku je vyzbieraná suma vyše milión a pol. Zdá sa teda, že ľudia sú ochotní prispieť na média, ktorým dôverujú.

Bolo by zaujímavé sledovať, ako by dopadli relácie vysielané Slovenskou televíziou a rozhlasom bez povinných koncesionárskych poplatkov. Boli by Slováci ochotní prispieť na za jeden diel kvázi zábavnej talkshow Petra Marcina 24 600 eur (a na zmluvu na 21 častí za 518 000 eur)? Alebo na dojemnú reláciu Nečakané stretnutia, kde Katka Brychtová „príde k ľuďom priamo tam, kde žijú a vypočuje si ich životný príbeh. Spoločne sa potom vydajú na cesty a pokúsia sa nájsť človeka s ktorým sa chcú stretnúť.", za ktorú RTVS zaplatí 681 000 eur?
 

INESS is an independent, non-governmental and non-political civic association. All of our activities are financed by grants, 2% tax allocation, own activities and donations from individuals and legal entities. Thus, our operation, scope and quality of outputs, largely depends on your generosity.
Our
awards
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards